Skip to content

Android 101: Android Akıllı Telefonunuzu veya Tabletinizi Kullanma

8 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

 • Android cihazların temel çalışması Ana Ekran, Bildirimler, Arama Çubuğu, Uygulama Çekmecesi ve Dock etrafında döner.
 • Bir uygulamayı taşımak için, uygulama simgesine dokunun ve ekranın etrafında sürükleyin. Bir klasör oluşturmak için bir uygulama simgesini sürükleyin ve başka bir simgenin üzerine bırakın.
 • Bir uygulamayı kalıcı olarak silmek için şu adrese gidin: Ayarlar ve Seç Uygulamalar ve bildirimler. Kaldırılacak bir uygulama seçin, ardından şunu seçin: Kaldır.

Android cihazlar üreticiye göre farklılık gösterebilir ancak birçok özellik aynıdır. İster iPhone’dan Samsung Galaxy telefona geçiş yapmış olun, ister yeni bir tablet satın almış olun, işte üretici ne olursa olsun Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde nasıl gezineceğiniz ve özelleştireceğinizle ilgili temel bilgiler.

Android 101: Ana Ekran, Bildirimler, Arama Çubuğu, Uygulama Çekmecesi ve Dock

Ana Ekran, bir uygulamanın içinde olmadığınızda gördüğünüz ekrandır. Bu ekranda pek çok ilginç şey var ve Samsung Galaxy’nizi, Google Nexus’unuzu veya sahip olduğunuz Android cihazını kullanarak daha üretken olmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Pexels / Kamusal Alan

Bildirim Merkezi

Ana Ekranın üst kısmı, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde neler olduğu hakkında size biraz bilgi verir. Sağ taraf, operatörünüz veya Wi-Fi bağlantınızın gücü, pil ömrü ve geçerli saat gibi bilgileri görüntüler. Bu çubuğun sol tarafı, ne tür bildirimleriniz olduğunu bilmenizi sağlar. Örneğin, Gmail simgesini görüyorsanız, yeni posta mesajlarınız var demektir. Bir pil simgesi, düşük pil olduğunu gösterebilir. Bildirimlerin tamamını okumak için, bildirimlerinizin hızlı bir görünümünü görüntülemek üzere bu çubuk üzerinde parmağınızı basılı tutun, ardından tüm bildirimleri ortaya çıkarmak için parmağınızı aşağı kaydırın.

Android bildirim çekmecesi, widget'lar ve arama

Arama Çubuğu

Google Arama çubuğu, çoğu Android akıllı telefon ve tablette ekranın üst kısmında veya zaman widget’ının altındadır. Arama çubuğu ayrıca Google sesli aramaya hızlı erişim sağlar. Sesli aramayı kullanmak için Arama çubuğunun sol tarafındaki mikrofona dokunun.

Uygulamalar ve Widget’lar

Ekranın ana kısmı, uygulamalar ve widget’lar için simgeler içerir. Widget’lar, Ana ekranda çalışan küçük uygulamalardır. Saat, bir parçacığın bir örneğidir. Sayfadan sayfaya geçmek için sağdan sola kaydırdığınızda, Arama çubuğu ve ekranın altındaki simgeler her sayfada görüntülenir.

Android uygulama çekmecesi ve düğmeleri

Dock

Uygulama Yuvası ekranın alt kısmındadır ve cihaza bağlı olarak yedi adede kadar uygulama tutabilir. App Dock, en çok kullandığınız uygulamalara giden harika bir kısayoldur. App Dock’taki uygulamalar, Ana ekranın hangi sayfası görüntülenirse gösterilsin mevcut kalır. App Dock’ta bir klasör oluşturun ve yediden fazla uygulamaya hızlı erişim sağlayın.

Uygulama Çekmecesi

Uygulama Çekmecesi, akıllı telefonunuza veya tabletinize yüklenen ve etkinleştirilen her uygulamayı içerir ve alfabetik sırayla listelenmiştir. Bir uygulamayı bulamıyorsanız, Uygulama Çekmecesine gidin. Uygulama Çekmecesi genellikle içinde siyah noktaların sıralandığı beyaz bir daire ile gösterilir.

Android Düğmeleri

Bazı cihazlarda ekranın altında sanal düğmeler bulunurken, diğerlerinde ekranın altında gerçek düğmeler bulunur. Bunlar, Android akıllı telefonlarda ve tabletlerde bulunan yaygın düğmelerdir:

 • Sola dönük ok veya üçgen Geri düğmesidir. Bu, bir web tarayıcısındaki Geri düğmesine benzer şekilde çalışır. Bir uygulamada, o uygulamada önceki ekrana gitmek için Geri düğmesine basın.
 • Ana Sayfa düğmesi ya bir dairedir ya da diğer düğmelerden daha büyüktür. Ekrandaki uygulamayı gizler ve Ana ekranı görüntüler.
 • Görev düğmesi genellikle bir kutu veya birbiri üzerine istiflenmiş birkaç kutu olarak gösterilir. Bu düğme, en son açılan uygulamalarınızı görüntüler. Uygulamalar arasında geçiş yapmak için bir uygulamaya dokunabilir veya bir uygulamayı kapatmak için X düğmesine dokunabilirsiniz.

Cihazın yan tarafında üç gerçek düğme var. Üstteki düğme, cihazı kapatmak, uyku moduna geçirmek veya yeniden başlatmak için kullanılan Askıya Al düğmesidir. Bir cihazı yeniden başlatmak için, Askıya Al düğmesini birkaç saniye basılı tutun ve ardından Kapat. Diğer iki düğme sesi ayarlar. Ekranın bir fotoğrafını çekmek için, Askıya Al ve Sesi Kısma düğmelerini aynı anda basılı tutun.

Android Ana Ekranını özelleştirin

Giriş ekranından daha fazlasını elde etmek için özelleştirmek istiyorsanız, parmağınızı ekranda basıp hareket ettirerek yapılabilecek birçok şey vardır. Uygulamaları taşıyabilir, klasörler oluşturabilir ve Ana ekrana aylık takvim gibi yeni widget’lar ekleyebilirsiniz.

Bir Uygulama Nasıl Taşınır

Boş bir alan olduğu sürece arama çubuğu ile yuva arasında ekranda herhangi bir yere bir uygulama yerleştirebilirsiniz. Ve onu bir uygulama veya widget ile aynı yere taşırsanız, yoldan çekilirler. Bunların hepsi sürükle ve bırak tipi bir hareketle gerçekleştirilir. Bir uygulama simgesini taşımak için:

 1. Parmağınızı uygulama simgesinin üzerinde tutun.

 2. Simge biraz büyüdüğünde, parmağınızı ekranda sürükleyin.

  Bir uygulamayı taşıdığınızda, nereye bırakılacağının ana hatlarını görebilirsiniz.

 3. Uygulama istediğiniz konuma geldiğinde parmağınızı ekrandan kaldırın.

 4. Simgeyi başka bir sayfaya taşımak için, uygulama simgesini ekranın yan tarafına sürükleyin ve Android’in sonraki sayfaya geçmesini bekleyin.

 5. Simge istediğiniz konumda olduğunda, uygulamayı bırakmak için parmağınızı kaldırın.

Bir Klasör Nasıl Oluşturulur

Bir uygulamayı taşıdığınız şekilde klasör oluşturabilirsiniz. Ancak, yeni bir noktaya taşımak yerine, doğrudan başka bir uygulamanın üzerine bırakın.

 1. Bir uygulamayı sürükleyin ve başka bir uygulamanın üzerine bırakın. Bir klasörün oluşturulacağına dair bir bildirim içeren bir daire belirir.

 2. Açmak ve içerdiği uygulamaları görüntülemek için yeni klasöre dokunun.

  Android uygulama klasörü oluştur

 3. Dokunmak Adsız Klasör, ardından klasör için açıklayıcı bir ad girin.

 4. Klasöre yeni uygulamalar eklemek için, uygulama simgesini klasöre sürükleyip bırakın.

Uygulama Simgesi Nasıl Silinir

Bir uygulama simgesini sildiğinizde, yalnızca simge Android cihazdan silinir.

 1. Silmek istediğiniz uygulama simgesine basın ve basılı tutun.

 2. Simgeyi ekranın üst kısmına sürükleyin ve X Kaldır.

  Android uygulamayı kaldır simgesi

 3. Uygulama simgesi silinir ancak uygulama cihazda yüklü kalır.

Gerçek Uygulama Nasıl Silinir

Bazen simgeyi kaldırmak yeterli olmaz. Cihazınızda yer açmak istiyorsanız, tüm uygulamadan kurtulmak isteyeceksiniz. Simgeyi ekranda hareket ettirmek kadar basit olmasa da, bunu yapmak yeterince kolaydır.

 1. Ayarlar uygulamasını açın. Ana Ekranınızda bulamazsanız, Uygulama Çekmecesini açın.

 2. Seç Uygulamalar veya Uygulamalar ve bildirimler, Android sürümüne bağlı olarak.

 3. Akıllı telefon veya tabletteki uygulamalar listesinde, kaldırmak istediğiniz uygulamaya dokunun.

 4. Dokunmak Kaldır, ardından seçiminizi onaylayın.

  Android bir uygulamayı kaldır

 5. Cihazla birlikte gelen bazı uygulamalar kaldırılamaz. Bunun yerine, simgesine dokunun. Devre dışı bırak arka planda çalışmaması için uygulamayı devre dışı bırakmak için.

Cihazınızın depolama alanı azalıyorsa, Android cihazınızı hızlandırmak için uygulamayı silin.

Ana Ekrana Widget Ekleme

Widget’lar, Android ile ilgili en iyi kısımdır. İster Samsung Galaxy, Google Pixel veya Motorola Z’ye sahip olun, olmasını istediğiniz cihaz olacak şekilde özelleştirin. Ve aletler bunun büyük bir parçası.

Takvimi bir pencere öğesi olarak eklemek, ayınıza hızlı bir şekilde bakmanızı sağlar.

Widget’lar, tam ekran modunda çalıştırmak yerine Ana Ekranın bir bölümünde çalışmak üzere tasarlanmış küçük uygulamalardır. Çoğu Android cihazda popüler olan saat widget’ı, saati ekranın sağ üst köşesindeki saatten daha büyük bir yazı tipinde görüntüler. Ayrıca, o gün için sahip olduğunuz toplantılara, randevulara, etkinliklere ve hatırlatıcılara hızlı erişim için takviminizi ekrana bir pencere öğesi olarak yerleştirebilirsiniz. Ana ekranınıza bir widget eklemek için:

 1. Parmağınızı Giriş ekranının boş bir yerine bastırın.

 2. Dokunmak Widget’lar mevcut widget’ların bir listesini görmek için.

 3. Parmağınızı bir widget’a bastırın. Widget menüsü kaybolur ve Ana ekran belirir.

  Android ana ekrana widget ekle

 4. Widget’ı herhangi bir açık noktaya sürükleyin.

 5. Widget’ı bir uygulamanın veya başka bir widget’ın üzerine taşıyın. Uygulama veya widget, yeni widget için yer açmak üzere hareket eder.

 6. Widget’ı Giriş Ekranının farklı bir sayfasına yerleştirmek için, sayfaları değiştirmek üzere widget’ı ekranın kenarına sürükleyin.

 7. Widget istediğiniz konumda olduğunda, parmağınızı ekrandan kaldırın.

Her cihaz aynı değildir. Örneğin, Nvidia Shield tableti yukarıda açıklandığı gibi bir pencere öğesi ekler. Google Nexus tablet, bazı Android cihazlar arasında popüler olan alternatif bir şema kullanır. Parmağınızı ekranda tuttuğunuzda widget’lar için bir seçenek görmediyseniz:

 1. Uygulama Çekmecesini açın. Uygulama Çekmecesi simgesi, içinde siyah noktaların sıralandığı bir daireye benzer.

 2. Uygulama Çekmecesinde, Widget’lar sekmesi.

 3. Bir widget’ı seçmek için parmağınızı üzerinde tutun.

 4. Ana Ekran göründüğünde, widget’ı istediğiniz yere sürükleyin, ardından bu konuma bırakmak için parmağınızı ekrandan kaldırın.

Android Cihazınızda Sesli Komutları Kullanma

Samsung Galaxy, HTC veya başka bir Android tabletinizde Siri’nin eşdeğerini istiyorsanız, Google Play mağazasında bir dizi alternatif vardır. Google Pixel cihazları ve Samsung Galaxy S serisi, cihaza yerleşiktir. Google Assistant ve Samsung Bixby, Android dünyasına Siri’ye bir alternatif sunuyor. Daha basit bir şey tercih ederseniz, Google’ın sesli aramasını kullanın.

Google Asistan'a New York'ta saatin kaç olduğunu sormak

Google ses motorunu etkinleştirmek için mikrofona dokunun (Ana ekranda Arama çubuğunun solunda bulacaksınız). Ekran, cihazın komutlarınızı dinlediğini belirten bir animasyonla Google uygulamasına değişir. “Yarın sabah 8’de bir toplantı oluşturun” gibi bir şey söylerseniz asistan yeni bir etkinlik oluşturmanıza yardımcı olur. “Bana yakındaki bir pizza restoranını göster” veya “Filmlerde ne oynuyor?” Gibi basit şeyler de isteyebilirsiniz. Hatırlatıcı ayarlamak gibi daha karmaşık görevleri gerçekleştirmek istiyorsanız, Google Asistan’ı açın. Google arama asistanı, bu komutlardan birini kullandığınızda onu açmanızı ister. “Bana yarın saat 10’da çöpü çıkarmamı hatırlat” derseniz ve Google Asistan açıksa, hatırlatıcıyı onaylamanız istenir. Değilse, Now kartlarını açmanız istenir. Google’ın sesli araması için birkaç başka soru ve görev:

 • Sabah 8’e alarm kur
 • 52 + 37 nedir?
 • 12,32 $ için bir bahşiş hesaplayın.
 • Moby Dick’i kim yazdı?

Google sesli arama cevabı bilmiyorsa, web’deki sonuçları görüntüler, bu nedenle Google’da aramaya benzer. Bu, bir web tarayıcısını açmadan veya sözcükler yazmadan hızlı bir web araması yapmanın harika bir yoludur.