Skip to content

Android Auto: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

20 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Aracınızı çalıştırın, Android telefonunuzu bir USB kablosu veya Bluetooth ile bağlayın, ardından ekrandaki talimatları izleyin.
 • Android Auto uygulamasını açın, ardından yol tarifi almak, arama yapmak ve müzik akışı gerçekleştirmek için sesli komutları kullanın.
 • Tüm Android Auto özelliklerinden yararlanmak için telefonunuzun güçlü bir Wi-Fi veya mobil veri bağlantısına ihtiyacı vardır.

Bu makale, sürüş sırasında telefonunuzu kontrol etmek için Android Auto’yu nasıl kullanacağınızı açıklar. Android Auto, yalnızca Android 6.0 veya sonraki sürümlere sahip cihazlarda kullanılabilir.

Android Auto’ya Nasıl Bağlanır

Android Auto ile bir arabadaki radyoya veya bilgi-eğlence sistemine bir telefon bağlamak kolaydır, ancak başlamadan önce birkaç şeyin olması gerekir. Öncelikle, telefonun en az Android 6.0 (Marshmallow) olarak güncellenmesi gerekir, aksi takdirde Android Auto hiç çalışmaz. Telefonda ayrıca Android Auto’nun kurulu olması ve araç radyosu veya bilgi-eğlence sisteminin Android Auto ile uyumlu olması gerekir. Tüm bu kutular işaretlendiyse, bir telefonu Android Auto’ya bağlamak oldukça kolay bir işlemdir:

 1. Telefonunuzun internet bağlantısını kontrol edin. Bu işlemin çalışması için güçlü bir Wi-Fi veya mobil veri bağlantısına ihtiyacı olacaktır.

 2. Aracın park halinde olduğundan emin olun.

 3. Aracı çalıştırın.

 4. Telefonu açın.

 5. Telefonu bir USB kablosuyla araca bağlayın.

 6. Güvenlik bildirimini ve Android Auto’nun kullanımına ilişkin hüküm ve koşulları inceleyin ve kabul edin.

 7. Telefonunuzdaki ekrandaki talimatları izleyin. Daha önce Android Auto’yu kurmadıysanız, uygulamaya çeşitli izinler için erişim vermeniz gerekecektir.

 8. Araç radyonuzun veya bilgi-eğlence sisteminizin ekranından Android Auto uygulamasını seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.

Bu işlemi ilk kez gerçekleştirdikten sonra, Android Auto’yu istediğiniz zaman etkinleştirmek için telefonunuzu USB üzerinden bağlayabileceksiniz. Kablolu bağlantı kullanmak uygun değilse, telefonunuzu Bluetooth ile eşleştirmeyi seçebilirsiniz.

Android Auto nedir?

Android Auto, bir Android telefonu kontrol etmenin alternatif bir yoludur, bu nedenle sürüş sırasında kullanımı kolaydır. Ekran, bir bakışta okunması kolay olacak şekilde tasarlanmıştır ve ses kontrolleri, Google Asistan aracılığıyla büyük ölçüde entegre edilmiştir. Android Auto, bağımsız bir uygulama olarak çalışabilirken, aynı zamanda dokunmatik ekranlı araç radyoları göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur; bu, diğer uygulamaları onunla birlikte kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bu uyumlu araç radyolarından birine bağlandığında, uygulama telefon ekranını radyo ekranına yansıtabilir ve direksiyon simidi ses kontrolleri gibi özelliklerle entegre olabilir. Android Auto’yu kullanmak için akıllı telefonunuzun araca bağlı olması gerekir. Bunu gerçekleştirmek için doğrudan bir USB bağlantısı veya Android Auto Wireless kullanabilirsiniz.

Ne yapabilir?

Android Auto, telefonunuz için arabada kolay kullanım için tasarlanmış bir dış görünümdür, ancak aynı zamanda araba radyolarıyla da arayüz oluşturabilir.

Android Auto, bir Android telefonun kendi başına yapabildiği hemen hemen her şeyi yapabilir; bir otomotiv ayarı için ince ayarlandı ve ince ayar yapıldı. Temel fikir, sürüş sırasında bir telefonla uğraşmanın hem zor hem de doğası gereği tehlikeli olduğu ve Android Auto’nun bazılarını hafifletmeye yardımcı olduğu. Android auto’nun üç ana işlevi şunları sağlamaktır:

 • adım adım yol tarifleri
 • eller serbest arama
 • bir ses oynatıcı

Ancak sistem bunun ötesinde özelleştirilebilir. Örneğin, Android Auto’daki adım adım talimatlar Google Haritalar tarafından işlenir, ancak Waze entegrasyonu da desteklenir. Android Auto’daki ses çalar çok esnektir. Varsayılan, YouTube Music iken ve telefonunuzda yerel şarkı kitaplığını veya varsa YouTube Music Premium’u dinleyebilirsiniz, uygulama ayrıca Pandora ve Spotify, Pocket Casts gibi podcatchers ve diğerleri gibi hizmetlerle entegrasyonu da destekler. . Android Auto ayrıca, bulunduğunuz konumdaki koşulları göstermek için yerleşik bir hava durumu kartı içerir ve bu, uzun yolculuklarda çok yararlıdır. Telefonunuzun çeviricisiyle entegre olabilir ve Skype gibi diğer sohbet ve sesli uygulamaları destekler. Skype gibi bir uygulama aracılığıyla bir metin mesajı veya mesaj aldığınızda, Android Auto bunu yüksek sesle okuyabilir, böylece gözlerinizi yoldan ayırmanıza gerek kalmaz.

android auto nasıl kullanılır

Android Auto’yu telefonunuzda veya uyumlu bir araç radyosunda kullanabilirsiniz.

Android Auto Nasıl Çalışır?

Android Auto’yu kullanmanın iki farklı yolu vardır: telefonunuzda bağımsız bir deneyim olarak veya uyumlu bir araç radyosu veya bilgi-eğlence sistemiyle konserde. Her iki yöntem de benzer bir yardımcı program sağlar, ancak Android Auto’yu uyumlu bir dokunmatik ekranlı araç radyosuyla entegre etmek üstün bir deneyimdir. Android Auto’yu bir telefonda tek başına kullanırken, birkaç farklı seçenek mevcuttur. Birincisi, arabanıza bindiğinizde Android Auto’yu çalıştırmak, telefonu kolay erişilebilir bir yuvaya veya beşiğe yerleştirmek ve ona iyi demek. Android Auto’nun bu en temel kullanımı, telefon bir arama yaparken veya alırken varsayılan olarak hoparlörü kullanacağı için eller serbest aramaya erişim sağlar. Telefon ekranının bu modda okunması, büyük metinler ve dağınıklığın olmaması nedeniyle Android Auto çalışmadığından daha kolaydır. Daha yüksek bir entegrasyon derecesi için, telefon herhangi bir Bluetooth özellikli araç radyosuyla eşleştirilebilir veya bir aux kablosu, FM vericisi veya başka herhangi bir benzer yöntemle radyoya bağlanabilir. Bu bağlantı türü, Spotify’dan müzik veya Google Haritalar’dan yol tarifi gibi Android Auto’dan gelen seslerin araç ses sistemi üzerinden çalınmasına olanak tanır. Android Auto’yu kullanmanın diğer yolu, uyumlu bir telefonu uyumlu bir araç radyosuna veya bilgi-eğlence sistemine bağlamaktır. Bu, telefonda Android Auto çalıştırılarak ve ardından USB veya Bluetooth aracılığıyla uyumlu bir araca bağlanarak gerçekleştirilir. Bunu yapmak, telefonun ekranını radyo ekranına biraz değiştirilmiş bir şekilde yansıtır. Bir telefon Android Auto aracılığıyla bir araba radyosuna bağlandığında, telefon ekranı kararır ve radyo ekranı devreye girer. Normalde telefonda görüntülenecek bilgilerin tümü radyo ekranında görülebilir. Araba radyosu dokunmatik ekranları tipik olarak telefon ekranlarından çok daha büyük olduğundan, bu, normalde yalnızca telefonla olduğundan daha kolay bir şekilde adım adım yol tariflerine göz atmayı veya bir Spotify çalma listesindeki sonraki şarkıya atlamayı çok daha kolay hale getirir. Bir telefon Android Auto aracılığıyla bir araba radyosuna bağlandığında, telefon ekranı kararır ve radyo ekranı devreye girer. Normalde telefonda görüntülenecek bilgilerin tümü radyo ekranında görülebilir. Araba radyosu dokunmatik ekranları tipik olarak telefon ekranlarından çok daha büyük olduğundan, bu, normalde yalnızca telefonla olduğundan daha kolay bir şekilde adım adım yol tariflerine göz atmayı veya bir Spotify çalma listesindeki sonraki şarkıya atlamayı çok daha kolay hale getirir.

Google Asistan’ı Android Auto ile Kullanma

android auto google asistanı

Google Asistan ayrıca Android Auto üzerinden de çalışır.

Google Asistan, Android Auto ile doğrudan entegredir; bu, uygulamadan çıkmadan normalde yaptığınız tüm bilgilere erişebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, yakındaki benzin istasyonlarını sorarsanız, Google Asistan Android Auto’yu kapatmadan yakındaki benzin istasyonlarının bir haritasını çıkarır. Halihazırda devam eden bir rotanız varsa, özellikle o rota üzerindeki benzin istasyonlarını gösterecektir. Elbette, Google Asistan entegrasyonu arabanızın çok ötesine geçer. Akıllı ışıklarınız veya Google Home’a ​​bağlı bir akıllı termostatınız varsa, Android Auto aracılığıyla Google Asistan’dan, uzun yolculuklarınız sona erdiğinde her şeyin güzel ve rahat olmasını isteyebilirsiniz.

Uygulamaları Android Auto ile Kullanma

Doğrudan Android Auto’ya eklenen temel işlevlere ek olarak, bir dizi başka uygulamayı da destekliyor. Destek sınırlıdır ve çoğu Android uygulaması Google’ın Android Auto uyumluluğu için oldukça katı kurallarına uymuyor, ancak bir ton popüler eğlence, bilgi ve iletişim uygulaması kesintiyi yaptı. Android Auto ile bir uygulamayı kullanmak için önce onu indirip yüklemeniz gerekir. Telefonunuzda zaten Waze veya Spotify gibi bir uygulamanız yüklüyse, gitmekte fayda var. Android Auto yalnızca öğelerin telefonunuzdaki görüntülenme şeklini değiştirdiğinden, yüklenecek başka bir şey yoktur. Amazon Music ve Pandora gibi bazı uygulamalar, telefonun uyumlu bir araç radyosuna bağlı olup olmadığına bakılmaksızın çalışır. Bu uygulamalara, kulaklık simgesine iki kez dokunularak ve ardından istenen uygulama seçilerek erişilebilir. Waze gibi diğer uygulamalar, yalnızca telefon ekranı uyumlu bir araç radyosu ekranına yansıtıldığında çalışır.

Android Auto Hangi Telefonlarla Çalışır?

Android Auto, çoğu Android telefonla çalışır. Ana gereksinim, telefonun Android 6.0 (Marshmallow) veya daha yenisini çalıştırması gerektiğidir. Android Auto, Lollipop’ta çalışırken, Google en iyi performans için Android 6.0’ı (Marshmallow) önerir. Herhangi bir telefonun yetenekleri, Android Otomatik Çalıştırmanın ne kadar iyi olduğunu da etkileyecektir. Örneğin, bir telefon zaten yavaşsa ve yanıt vermiyorsa, Android’in uygun bir sürümü yüklü olsa bile Android Auto’yu çok iyi çalıştırma olasılığı düşüktür.

Android Auto Hangi Arabalarla Çalışır?

Android Auto uyumluluğu, çoğu otomobil üreticisinden ve bir dizi satış sonrası otomobil radyosu üreticisinden edinilebilir. Liste her yeni model yılında büyüyor ve değişiyor, ancak Chevrolet, Honda, Kia, Mercedes, Volkswagen, Volvo ve diğerlerinin tümü, araçlarının bir kısmında veya tümünde Android Auto entegrasyonu sunuyor. Satış sonrası tarafında, Android Auto ile uyumlu ana üniteler Kenwood, Panasonic, Pioneer ve Sony gibi üreticilerden temin edilebilir. Google, mevcut ve planlanan modeller dahil olmak üzere Android Auto ile uyumlu araçların kapsamlı bir listesini tutar.