Skip to content

Android Cihazınızda Veri Kullanımı Nasıl İzlenir?

17 de Haziran de 2021

Sınırsız bir veri planınız yoksa, yüksek maliyetli aşırı ücretlerden kaçınmak için Android veri kullanımınıza dikkat etmeniz önemlidir. Android akıllı telefonlar, veri tüketiminizi izlemeyi ve yönetmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, çok fazla rahatsızlık vermeden veri kullanımınızı azaltmanın birçok yolu vardır. Bu makaledeki talimatlar, Android 10, 9, 8 veya 7 yüklü akıllı telefonlar için geçerlidir.

Android’de Veri Kullanımı Nasıl Kontrol Edilir?

Android ayarlarında yerleşik olan özellikler, işletim sisteminin tüm sürümleri için benzerdir. Android’in yeni bir sürümüne sahip olduğunuz sürece, aşağıdaki talimatlar size veri kullanımınız hakkında bilgi verecektir. Bu talimatlar, Samsung, Google, Huawei ve Xiaomi cihazları dahil olmak üzere herhangi bir Android telefon için geçerli olmalıdır. Samsung akıllı telefonlar biraz farklı menü seçeneklerine sahip olabilir.

 1. Ayarlar uygulama.

 2. Dokunmak Bağlantılar.

 3. Dokunmak Veri kullanımı.

  Bağlantılar > Veri kullanımı’na dokunun.” class=”lazyload” id=”mntl-sc-block-image_1-0-18″ >

 4. Dokunmak Mobil veri kullanımı.

 5. Ekranın üst kısmı, geçerli ay için (faturalandırma döngüsü ayarı tarafından belirlendiği şekilde) veri kullanımınızın bir görselleştirmesini görüntüler. öğesine dokunun. tarih önceki dönemleri görmek için

 6. Ne kadar veri kullandığını öğrenmek ve mobil veri, Wi-Fi veya her ikisini de kullanıp kullanamayacağını kontrol etmek için aşağı kaydırın ve herhangi bir uygulamaya dokunun.

 7. Veri Kullanımı ekranına geri dönün ve öğesine dokunun. Fatura döngüsü planınızın aylık faturalandırma döngüsünü sıfırladığı tarihi ayarlamak için.

 8. Veri Kullanımı ekranına geri dönün ve öğesine dokunun. Veri tasarrufu.

 9. Veri tasarrufunu açmak için geçiş anahtarına dokunun.

Operatöre, telefon üreticisine ve Android sürümüne bağlı olarak sunulan seçeneklerde bazı farklılıklar görebilirsiniz. Bazı telefonlarda veri kullanımını kontrol etmek için ek seçenekler olabilir.

Veri Kullanımını İzlemek için Üçüncü Taraf Uygulamaları

Veri kullanımını izlemek için üçüncü taraf uygulamalar da vardır. Dört ana operatör, hesabınızla senkronize olan uygulamalar (myAT&T, T-Mobile My Account, Sprint Zone ve My Verizon Mobile) sunar. Diğer popüler veri yönetimi uygulamaları arasında Veri Yöneticim ve Veri Kullanımı bulunur. Her uygulama sınırlar ve uyarılar ayarlayabilir ve My Data Manager, paylaşılan veya aile planlarında ve birden çok cihazda veri kullanımını izler. Veri Kullanımı, Wi-Fi kullanımını izler ve günlük kullanıma dayalı olarak veri payınızı ne zaman aşabileceğinizi tahmin eder. Günlük, haftalık ve aylık veri limitleri de belirleyebilirsiniz.

Veri Kullanımınızı Azaltmak İçin İpuçları

Veri planınızın içinde kalmakta zorlanıyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Aylık planınızı yükseltmek cazip gelse de tek çözüm bu değil. Çoğu operatör ortak planlar sunar, bu nedenle biraz para kazanmak için eşiniz, güvenilir bir arkadaşınız veya aile üyelerinizle birlikte çalışın. Uygulamalardaki arka plan verilerini tek tek veya aynı anda kısıtlamak için akıllı telefon ayarlarının veri kullanımı bölümüne gidin. Bu şekilde, çalışma şeklini etkileyebilecek olsa da, telefonu kullanmadığınız zamanlarda uygulamalar veri tüketmez. Başka bir kolay düzeltme, evde veya işteyken olduğu gibi, mümkün olduğunda Wi-Fi kullanmaktır. Gizliliğinizin tehlikeye atılabileceği kafeler ve diğer halka açık yerler gibi güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına dikkat edin. Herkese açık Wi-Fi kullanıyorsanız, Verizon MiFi gibi bir erişim noktası cihazına yatırım yapın.