Skip to content

Android Cihazınızı Wi-Fi’ye Nasıl Bağlayabilirsiniz?

18 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Android 9.0 ve sonraki sürümler: Ekranın üst kısmından aşağı kaydırın ve Wifi simgesi.
 • Android 8.0: Git Ayarlar > Bağlantılar > Wifi. Altında Kablosuz bağlantı ayarları, aç Wifi.
 • Bir ağa katılmak için: Bağlanmak istediğiniz ağa dokunun. Açık bir ağ değilse, parolayı girin veöğesine dokunun. Bağlan.

Bu makale, Android cihazınızı bir Wi-Fi ağına nasıl bağlayacağınızı açıklar. Talimatlar, Android 10, 9.0 Pie veya 8.0 Oreo’ya sahip herhangi bir üreticinin cihazları için geçerlidir, ancak diğer Android sürümleri için süreç benzer olacaktır.

Android 9.0 ve Üstünde Wi-Fi Ağlarını Açın

Wi-Fi’nin açık olduğundan emin olun. Ekranın üstünden aşağı kaydırın ve soluksa Wi-Fi simgesine dokunun. Wi-Fi ayarlarını açmak için Wi-Fi simgesine dokunun ve basılı tutun.

İşte Android 9.0 Pie ve sonraki sürümler için çalışan başka bir yöntem:

 1. Ayarlar app.

 2. Dokunmak Ağ ve İnternet.

 3. İçinde Ağ ve İnternet bölüm seçin Wifi.

 4. Açın Wifi geçiş anahtarı.

  Ağ ve İnternet, Wi-Fi, Android Ayarlarında Geçiş Yap

 5. Kapat Ayarlar app.

Android 8.0’da Wi-Fi’yi açın

Wi-Fi’yi etkinleştirme ve ayarları yapma süreci Android 8.0 için farklıdır. Bu cihazlarda Wi-Fi ayarlarını şu şekilde açabilirsiniz:

 1. Ayarlar app.

 2. Dokunmak Bağlantılar veya Kablosuz Ağlar. Bazı cihazlarda bunlar genel olarak başlıklar olabilir Ayarlar app.

 3. Dokunmak Wifi Wi-Fi ayarlarını açmak için. Bazı cihazlar Wi-Fi seçeneğini arayabilir WLAN.

 4. Altında Kablosuz bağlantı ayarları, aç Wifi geçiş anahtarı.

Bir Wi-Fi Ağına Bağlanın

Android telefonunuzda veya tabletinizde Wi-Fi etkinleştirildikten sonra, bağlanabileceğiniz yakındaki ağların bir listesini görmek için Wi-Fi sayfasına gidin. Bir ağa bağlanmadan önce birkaç şeyi düşünün. Kilit simgesi olan ağlar bir şifre gerektirir. Parolayı biliyorsanız, bunlar kullanmak için tercih edilen ağlardır. Güvenli olmayan ağlarda (kafeler, oteller ve diğer kamusal alanlardaki ağlar gibi) simge bulunmaz. Bu ağlardan birini kullanırsanız, bağlantınız bozulabilir. Güvenli olmayan bir Wi-Fi ağına bağlanırsanız, bir güvenlik duvarı programı yüklüyseniz, virüsten koruma yazılımı etkin ve dosyaları taramaya hazır hale getirin ve tercihen bir VPN hizmetini hazır bulundurun, böylece bir VPN aracılığıyla tünel oluştururken web’e erişebilirsiniz. Tahmini sinyal gücü, her Wi-Fi ağının yanında görüntülenir. Simge ne kadar koyu veya görüntülenen daha fazla çubuksa, ağ sinyali o kadar güçlüdür. Sinyali zayıf bir ağa bağlandığınızda internet erişiminizi kaybedebilirsiniz. Bir banka hesabına erişmek ve çevrimiçi kullanıcı hesaplarınızda oturum açmak gibi özel tarama etkinlikleri için güvenli olmayan bir ağ kullanmayın.

 1. Bağlanmak istediğiniz ağa dokunun.

 2. Ağ açıksa, cihaz otomatik olarak bağlanır. Ağ parola korumalıysa ve aygıt ağa ilk kez bağlanıyorsa, bir iletişim kutusu sizden parola ister. Parolayı girin veöğesine dokunun. Bağlan.

  Android'de Wi-Fi listeleri ve Şifre alanları

 3. Wi-Fi ekranında, seçilen ağ listenin en üstünde görünür ve bağlantı süreciyle ilgili güncellemeler hemen altında görünür.

  IP adresi alma, Android'de bağlı mesajlar

  Bağlandığında, ekranın sağ üst köşesindeki durum çubuğunda bir Wi-Fi simgesi belirir.

 4. Ağ cihaza kaydedilir ve cihaz gelecekte şifre girilmeden ağa bağlanacaktır.

WPS ile Bağlan (Wi-Fi Korumalı Kurulum)

Wi-Fi Korumalı Kurulum (WPS), bir cihazı ağ adını ve şifresini girmeden güvenli bir Wi-Fi ağına bağlar. Bu güvenli olmayan bir bağlantı yöntemidir ve öncelikle bir ağ yazıcısını bir Android cihaza bağlamak gibi cihazdan cihaza bağlantılar için tasarlanmıştır.

Android'de WPS kurulum iletişim kutusu

WPS, bir Wi-Fi ağını tehlikeye atma potansiyeline sahip, güvenli olmayan bir bağlantı türüdür. Yönlendiricide devre dışı bırakılmalıdır. Gerekmedikçe WPS bağlantısı kullanmayın.

 1. Yönlendiriciyi WPS’yi destekleyecek şekilde yapılandırmak için WPS yönlendiricideki düğmesine basın. Apple AirPort baz istasyonları için bilgisayarınızdaki AirPort İzlencesi’ni kullanın.

 2. Bir Android cihazda, yönlendirici gereksinimlerine bağlı olarak WPS Push veya WPS PIN yöntemini kullanarak bağlanın. PIN yöntemiyle bir sekiz haneli PIN iki cihazı bağlamak için. Basmalı düğme yöntemiyle, düğmesine basın bağlanırken yönlendiricide. Basmalı düğme yöntemi daha güvenlidir.

 3. Ayarlar uygulamasına gidin ve Kablosuz bağlantı ayarları ekran.

 4. gelişmiş Wi-Fi ayarları. Daha yeni Android cihazlarda, Wi-Fi ağları listesinin en altına kaydırın ,öğesine dokunun. Wi-Fi Tercihleri, ardından dokunun ileri. Daha eski cihazlarda üç yığılmış nokta sağ üst köşedeki ileri.

  Wi-Fi, Wi-Fi tercihleri, Android ayarlarında Gelişmiş

 5. İçinde ileri ayarlar, ikisinden birine dokunun WPS basma düğmesi veya WPS PIN girişiyönlendirici talimatlarına bağlı olarak. WPS, Android 10’da mevcut değildir; daha güvenli Wi-Fi Easy Connect ile değiştirilir.

  Android'de WPS Düğmesi ve WPS Pin Girişi

 6. Yönlendiriciye bağlanmak için talimatları izleyin.

Wi-Fi Bağlantısının Kalitesini Kontrol Edin

Android’iniz Wi-Fi’ye geçerli bir şifre ile bağlandıktan ve cihaz ağda kullanmak üzere bir IP adresi aldıktan sonra, kullanıcılar bağlantıyla ilgili ayrıntıları görüntüleyebilir. Bu, sinyal gücünü, veri aktarım hızını, bağlantının açık olduğu frekansı, güvenlik türünü ve daha fazlasını içerir. Arayüz, telefonunuzun hangi Android sürümünün çalıştığına bağlı olarak değişecektir.

 1. Git Ayarlar > Ağ ve İnternet > Wifi.

  Android'de Ağ ve İnternet, Wi-Fi dişli simgesi ve Sinyal Gücü göstergesi

 2. Simgesine dokunun. SSID bağlı olduğunuz ağın (adı).

 3. Wi-Fi bağlantısı hakkında bilgi görüntüleyen bir ekran belirir. Bu bilgiler şunları içerir:

  • Seçeneği ile birlikte ağın adı Unutmak ve cihazdan çıkarın.
  • Sinyal gücü.
  • Hangi frekansta bağlı olduğunuz.
  • Kullanılan güvenlik türü.

  Bazı Android sürümlerinde daha fazla bilgi bulunur. Diğer versiyonlarda bir ileri daha fazla bağlantı bilgisi gösteren seçenek.

 4. Ekranı kapatın.

 5. Şuraya git ileri IP adresinizi, bağlı olduğunuz ağ geçidinin (yönlendiricinin) adresini ve bağlantınızın hızını görüntülemek için ayarlar. Bu bilgiler, ağ görevleri veya yavaş bir Wi-Fi bağlantısını gidermek için kullanışlıdır.

Açık Wi-Fi Ağları Hakkında Bildirim Alın

Genellikle herkese açık Wi-Fi bağlantı noktaları veya parola kullanmayan diğer ağların kapsama alanı içindeyseniz, Android’inizi, güçlü bir bağlantıya sahip ve bir parola gerektirmeyen bir ağ mevcut olduğunda size otomatik olarak söyleyecek şekilde ayarlayın. Wi-Fi açık olduğu sürece (bağlı olmasa bile), cihazınız kullanılabilir bir açık ağın sinyalini her algıladığında bilgilendirileceksiniz.

 1. Wi-Fi ayarlarını açın.

 2. Dokunmak Wi-Fi tercihleri. Bazı Android cihazlarda şunu seçin: ileri.

 3. Açın Ağ bildirimini aç veya Wi-Fi bildirimleri geçiş anahtarı.

  Wi-Fi, Wi-Fi tercihleri ​​ve Açık ağ bildirimini Android'de AÇIK konuma getirin

Ağ SSID’sini ve Parolasını Bulun

Android cihazınızı Wi-Fi’ye bağlamadan önce, ağ adını (SSID) bulun, böylece birden fazla ağ varsa hangi ağı seçeceğinizi bilirsiniz. Ağ şifre korumalıysa şifreye ihtiyacınız olacaktır. Ev Wi-Fi ağınızsa, yönlendiricinin altındaki varsayılan SSID’yi ve parolayı bulun. İnternet bağlantınız yakın zamanda kurulmuşsa, ISS’niz tarafından sağlanan modemin bu bilgilerle evrak işi olabilir. Size ait olmayan bir ağa bağlanmak için, sahibinden adı ve Wi-Fi şifresini isteyin.