Skip to content

Android için En İyi 11 Gizlilik ve Güvenlik Uygulaması

5 de Mayıs de 2021

Bilgisayar korsanları ve takipçiler, e-posta hesabınızdan, metin mesajlarınızdan, dosyalarınızdan, tarayıcı geçmişinizden, fotoğraflarınızdan ve akıllı telefonunuzdaki diğer öğelerden özel işinize girebilir. Bu Android uygulamaları iletişimlerinizi, tarama geçmişinizi, verilerinizi ve ek özel bilgilerinizi güvenli ve emniyetli bir şekilde saklar. Samsung, Google, Huawei, Xiaomi ve diğerleri dahil olmak üzere Android telefonunuzu hangi şirket yapıyor olursa olsun aşağıdaki tüm uygulamalar eşit olarak kullanılabilir olmalıdır.

Sinyal

Signal Private Messenger, mesajlarınızı ve sesli sohbetlerinizi gizli tutmak için uçtan uca şifreleme kullanır. Hesap gerektirmez; bir metin mesajı kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Uygulamayı kurduktan sonra, telefonunuzda depolanan mesajları içe aktarabilirsiniz. Signal’i, şifrelenmemiş mesajları veya Signal olmayan kullanıcılarla sesli aramaları değiştirmek için de kullanabilirsiniz, böylece uygulamalar arasında geçiş yapmanız gerekmez. Signal uygulaması reklamsızdır. Sinyal metinleri ve aramalar verileri kullanır. Bu nedenle, veri limitlerinize dikkat edin ve mümkün olduğunda Wi-Fi (bir VPN ile) kullanın.

Telegram Messenger

Telegram Messenger web sitesi

Telegram, Signal’e benzer şekilde çalışır ancak etiketler ve GIF’ler dahil olmak üzere bazı ekstra özellikler sunar. Uygulamada hiç reklam yok ve tamamen ücretsizdir. Telegram’ı birden fazla cihazda, yalnızca bir telefonda kullanabilirsiniz. Signal’den farklı olarak, Telegram kullanıcı olmayanlara mesaj göndermenize izin vermez. Telegram’daki tüm mesajlar şifrelenir. Ayrıca, mesajları bulutta saklayabilir veya mesajları yalnızca mesajları gönderen veya alan cihazda erişilebilir hale getirebilirsiniz. İkinci özelliğe Gizli Sohbetler denir ve kendi kendini yok edecek şekilde programlanabilir.

Wickr Me

Wickr Me web sitesi

Wickr Me, uçtan uca şifreli metin, video, resimli mesajlaşma ve sesli sohbet sunar. Eğlenceli çıkartmalar, grafiti ve fotoğraf filtreleri içerir. Ayrıca, silinen tüm mesajları, resimleri ve videoları cihazınızdan kalıcı olarak kaldıran bir parçalayıcı özelliğine de sahiptir. Signal ve Telegram gibi Wickr Me de maliyetlidir ve reklamsızdır.

ProtonMail

ProtonMail web sitesi

ProtonMail, İsviçre merkezli bir e-posta hizmetidir. Biri hesabınıza giriş yapmak ve diğeri mesajlarınızı şifrelemek ve şifresini çözmek için iki şifre gerektirir. Şifrelenmiş veriler, bir sığınakta 1.000 metre granit kayanın altında bulunan şirketin sunucularında saklanıyor. ProtonMail’in ücretsiz sürümü, 500 MB depolama alanı ve günde 150 mesaj içerir. Premium ProtonPlus planı, depolamayı 5 GB’a ve mesaj tahsisini saatte 300’e veya günde 1.000’e çıkarır. ProtonMail Visionary planı, 20 GB depolama alanı ve sınırsız mesaj sunar.

Sessiz Telefon – Özel Aramalar

Sessiz Telefon web sitesi

Telefonunuzu düzenli olarak bir telefon olarak kullanıyorsanız, aramalarınızın kısa mesajlarınız ve e-postalarınızla aynı düzeyde koruma sağladığından emin olun. Sessiz Telefon, telefon aramalarınızı şifreler, güvenli dosya paylaşımı sunar ve kısa mesajlar için kendi kendini imha etme özelliğine sahiptir. Ücretli bir abonelik, sınırsız çağrı ve mesaj içerir.

DuckDuckGo

DuckDuckGo web sitesi

DuckDuckGo, bir maskot için bir ördek ve bir bükülme içeren bir arama motorudur: arama etkinliğinizi izlemez veya verilerinize dayalı olarak size reklamları hedeflemez. Arama motorunun hakkınızda bilgi toplamamasının dezavantajı, arama sonuçlarının Google’ınki kadar özel olmamasıdır. Özelleştirme ve gizlilik arasında seçim yapmak aşağıdadır.

Tor tarayıcısı

Tor Projesi web sitesi

Tor tarayıcısı, web sitelerinin konumunuzu tanımlamasını ve bireylerin ziyaret ettiğiniz siteleri izlemesini engelleyerek gizliliğinizi korur. Tor’u kullanmak için, internet trafiğinizi şifrelemek üzere OrBot gibi eşlik eden bir uygulamaya ihtiyacınız var.

Ghostery Gizlilik Tarayıcısı

Ghostery web sitesi

Amazon’da bir çift spor ayakkabısına baktığınızı ancak satın almadığınızı varsayalım. Artık, ziyaret ettiğiniz her sitede aynı spor ayakkabıların reklamlarını görüyorsunuz, sanki etrafınızda dolaşan bir hayaletmiş gibi. Ghostery, bu işlemi sağlayan reklam izleyiciler tarafından kullanılan verilerinize erişimi en aza indirir. İzleyicileri görüntüleyebilir ve rahat hissetmediklerinizi engelleyebilirsiniz. Uygulama ayrıca çerezlerinizi ve önbelleğinizi hızlı bir şekilde temizlemenizi sağlar (bu, hayalet faktörünü en aza indirmeye yardımcı olur). Ayrıca DuckDuckGo dahil sekiz arama motoru arasından seçim yapabilirsiniz.

Avira Phantom VPN

Avira web sitesi

Kafelerde ve halka açık yerlerde sunulanlar gibi açık Wi-Fi bağlantıları, gizli bilgilerinizi girip yakalayabilen bilgisayar korsanlarına karşı savunmasızdır. Avira Phantom VPN gibi bir VPN, meraklıları önlemek için bağlantınızı ve konumunuzu şifreler. Avira Phantom VPN, aylık 500 MB’a kadar veri sunar ve kaydolursanız bunu 1 GB’a çıkarır. Phantom VPN, ücretsiz ve ücretli uygulamalar sunar.

Adblock Tarayıcısı

Adblock Browser web sitesi

Reklamlar, birçok web sitesinin ve uygulamanın faturaları ödemesine yardımcı olur. Bazı reklamlar genellikle müdahaleci, okuduğunuz bir şeyi engelliyor veya iyi bir kullanıcı deneyimine engel oluyor. Bu durum özellikle küçük bir ekranda can sıkıcı olabilir. Daha kötüsü, bazı reklamlar izleme veya kötü amaçlı yazılım içerir. Masaüstü karşılığı olduğu gibi, Android için Adblock Browser, tüm reklamları engellemenize ve desteklemeyi sevdiğiniz siteleri güvenli bir şekilde listelemenize olanak tanır.

Uygulama kilidi

Uygulama kilidi

Telefonunuzu fotoğraf paylaşmak için dolaştırmak veya oyun oynamasına izin vermek için çocuğunuza vermek sizi biraz rahatsız edebilir ve nedenini anlamak kolaydır. Telefonunuza erişimi olan herkes, onların görmesini istemediğiniz bir şeyi görme potansiyeline sahiptir. AppLock, kullanmadığınız uygulamaları bir parola, PIN, desen veya parmak iziyle kilitli tutmanızı sağlar. Uygulamalarınızı kilitlemek, telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa ve birisi kilit ekranını geçmeyi başarırsa ek bir güvenlik katmanı sağlar. Bunu, Galeri uygulamanızda görüntüleri ve videoları korumak için de kullanabilirsiniz. AppLock, şifrenizi veya deseninizi vermekten kaçınmak için rastgele bir klavye ve görünmez bir desen kilidi kullanır. Başkalarının uygulamayı devre dışı bırakmasını veya kaldırmasını da önleyebilirsiniz. Applock’un ücretsiz, reklam destekli bir seçeneği vardır veya reklamlardan kurtulmak için ödeme yapabilirsiniz.