Skip to content

Android Photo Sphere Nedir?

22 de Mayıs de 2021

Android fotoğraf küreleri, bazı Android cihazlardan alınabilen panoramik görüntülerdir. Kamera uygulamasında yerleşik olarak bulunan bu özellik, çevrenizdeki her şeyin 360 derecelik görüntüsünü çekmenize ve hatta bunları Google Haritalar’da paylaşmanıza olanak tanır. Android işletim sistemi, Android 4.2 Jelly Bean’de fotoğraf kürelerini desteklemeye başladı ve Nexus 4, kutudan çıkar çıkmaz fotoğraf küresi özellikleriyle gönderilen ilk telefon oldu. Cihazınızın çalışması için bir jiroskop sensörüne sahip olması gerekir.

Fotoğraf Çekme

Fotoğraf küresi özelliğini kullanmak, kameranın etrafınızdaki her şeyi yakalayabilmesi için ekrandaki noktaların yerleştirilmesini içerir.

 1. Kamera uygulamasını açın.

 2. Dokunmak Fotoğraf Küresi menüden.

 3. Bulun beyaz nokta Ekranda ve maviye dönüp nokta kaybolana kadar kameranızı orada tutun. Mavi noktayı görmek için telefonu veya tableti her yönden eğmeniz gerekebilir.

 4. Maviye dönüp kaybolana kadar kamerayı bir sonraki noktaya hareket ettirin.

  Artık beyaz nokta görmeyene kadar bunu tekrarlayın.

 5. Dokunmak Bitti.

Kullanım Durumları

Panoramik bir görüntü, aşağıdakiler için önemli bir iş durumu sunar:

 • Bir odayı gösteren emlakçılar.
 • Suç mahallinin dinamiğini yakalayan dedektifler veya diğer araştırmacılar.
 • Doğal manzaralar yakalayan sanatçılar.
 • Gazeteciler daha sonra başvurmak için bir sahneyi çekiyor.

İpuçları ve Daha Fazla Bilgi

Bir fotoğraf küresi çekerken şunları unutmayın:

 • Görüntüler iyi bir şekilde birleştirilmeyeceğinden, insanların veya diğer hareketli nesnelerin fotoğraflarını çekmek garip görünebilir. Manzaralar ve iç çekimler en iyi bahislerinizdir.
 • Değişken perspektifli çekimlerden kaçınmak için bir ayağınızı yerde tutun ve sadece o ayağınızı daire içine alın.
 • Baştan sona akıcı görüntüler yakaladığından emin olmak için fotoğraf küresini oluştururken telefonunuzun doğrudan ayağınızın üzerinde kalmasını sağlayın.

Çoğu web sayfasında görüntülenen JPG’ler gibi normal resimler gibi olmadıklarından, çoğu cihazda fotoğraf kürelerini görüntülemede sorun yaşayabilirsiniz. Görüntü, panoramik bir görüntüleyicide açıldığında normalde büküleceği dalgalı alanlarla büyük olasılıkla uzun ve düz görünecektir. Fotoğraf küresini telefonunuzdaki Galeri uygulamasında açabilir ve orada görüntülemek için Google Fotoğraflar’a yükleyebilirsiniz. Fotoğraf küresini, onu alan cihazdaki Galeri uygulamasında açarsanız, harita simgesine dokunarak doğrudan oradan Google Haritalar’a ve Google Street View’a yükleyebilirsiniz (paylaşım menüsünde olabilir). Photo Sphere Viewer gibi bir site veya FSPViewer gibi ücretsiz bir uygulama aracılığıyla bir fotoğraf küresini çevrimiçi olarak da görüntüleyebilirsiniz. Android fotoğraf küresi özelliği 2012’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri birçok farklı akıllı telefon üreticisi bir çeşit 360 derece fotoğrafçılık uygulaması geliştirdi veya sundu. Örneğin, Samsung cihazları herhangi bir nesnenin 3 boyutlu fotoğrafını çekmek için kamera uygulamasından Surround shot yükleyebilir. 360 derece fotoğrafçılık için standart bir format olmadığından, bir cihaz veya uygulama tarafından çekilen görüntüler başka bir cihaz veya uygulamayla tamamen değiştirilemeyebilir. Android cihaz fotoğraf küreleri bir Google teklifi olduğundan, Google ekosistemiyle uyumludur, ancak diğer platformlardaki mesafeniz değişebilir.