Skip to content

Android Pilinizi Nasıl Kalibre Edersiniz?

10 de Mayıs de 2021

Genellikle bir telefonun bataryası tuhaf davrandığında, insanlar yeni bir telefon zamanının geldiğini varsayar. Ancak bu her zaman böyle değildir. Bunun yerine, pilinizi kalibre etmeniz gerekebilir. İşte neden bir Android pil kalibrasyonu yapmanız gerektiği ve nasıl yapılacağı.

Pilimi Neden Kalibre Etmem Gerekir?

Piller, kaçınılmaz olarak zaman içinde performansta bir düşüş göreceklerdir. Bu sadece basit fizik: Bir pilin anot ve katodu arasında iyonlar akarken, katot yıpranır. Aslında, telefonunuzu bir çekmecede bıraksanız bile bu olur. Ve arabanızdan telefonunuza kadar tüm piller için geçerlidir. Ancak bu performans düşüşü, nadiren telefonunuzun gösterebileceği kadar dramatiktir. Pillerin “yalnızca” 500 şarj döngüsü boyunca dayanacağına dair ifadeler görebilirsiniz, ancak herhangi bir ürün gibi, performans pilden pile ve hatta aynı tipteki piller arasında değişebilir. Bu aynı zamanda şarj alışkanlıklarınıza da bağlıdır; Telefonunuzu% 100 şarj ederseniz ve sonra çok sık kullanmazsanız, neredeyse tamamen boşalmasına izin verirseniz, ekranı tam olarak sürekli kullandığınız bir telefondan çok farklı bir pil ömrü yaşarsınız. üfleme.

Artur Debat / Getty Images
Sonuç olarak, telefonunuzun pil izleme araçları ve pilin kendisi genellikle en azından bir şekilde birbirleriyle uyumsuzdur. Bu senkronizasyon çözme, piller az miktarda performans kaybettiği için yaygındır. Yine de küçük miktarlarda senkronizasyon çözme bile hasara yol açabilir; benzin tankınızın gerçekten sadece% 75 doluyken “dolu” olduğunu gösterip göstermediğini hayal edin. Muhtemelen çoğu zaman iyi olacaksın, ama ittiğin zaman başın belaya giriyor. Soruna ek olarak, telefonunuz söylenenleri anlamaya çalışırken, kötü veriler birikir, hatalara neden olur ve doğru bir okuma elde etmeyi zorlaştırır. Kalibrasyon “desteleri temizler” ve telefonunuzun% 0 neyin% 100 neyin% 100 olduğunu anlamasına izin vererek bunu daha kolay hale getirir.

Pilimi Ne Zaman Kalibre Etmeliyim?

İdeal olarak, telefonunuz aşırı soğuğa veya aşırı sıcağa maruz kaldıktan sonra veya telefonunuz aşağıdaki belirtileri gösteriyorsa her iki ila üç ayda bir pilinizi kalibre etmelisiniz:

 • Tam şarj gösteriliyor, ardından aniden aşırı derecede düşüyor.
 • Uzun süre boyunca tek bir şarj yüzdesinde “takılı kal”.
 • Hem şarj etme hem de boşaltma sonrasında aynı şarj yüzdesi gösteriliyor.
 • Beklenenden daha hızlı boşalıyor.
 • Şarj etmeyi reddediyor.
 • Telefonunuzu günde birkaç kez şarj etmeniz veya gün içinde fişe takılı bırakmanız gerektiğinde.
 • Telefon başka türlü iyi çalışsa bile, pil sorunlarını açılır pencere aracılığıyla bildirme.

Pilinizi Kalibre Etmeden Önce

Mümkünse kalibrasyondan önce pilinizi görsel olarak incelemelisiniz. Çıkıntılar veya sızıntılar görürseniz veya telefonunuzun kasası gevşemeye veya çatlamaya başlıyorsa, pilinizin kendisi zarar görmüştür ve değiştirilmesi gerekecektir. Bu, özellikle telefonunuzu düşürdükten hemen sonra pil performansında gözle görülür bir düşüş varsa geçerlidir. Ayrıca Android telefonunuzun önbelleğini temizlemeli ve varsa, mevcut tüm ürün yazılımı ve işletim sistemi güncellemelerini çalıştırmalısınız. Bu, kalibrasyon sürecine yardımcı olacaktır ve diğer sorunları ele alabilir.

Pilimi Kalibre Etmek İçin Telefonumu Köklendirmem Gerekir mi?

Cihazınızı köklendirmeyi ve genellikle adı verilen belirli bir dosyayı silmeyi okuyabilirsiniz. batterystats.bin, pilinizi gerçek anlamda kalibre etmenin tek yoludur. Bu doğru değil. Bu dosya tam olarak şirkete ve şirkete göre değişir, ancak genellikle telefonunuzun pil göstergesinin sizi telefonunuzun şarjı hakkında bilgilendirmek için kullandığı veritabanını depolar. Bu dosyayı silmek biraz daha hızlı olabilir ve genellikle zararsızdır. Ancak cihazınız zaten köklenmemişse, pilinizi kalibre etme prosedürü, muhtemelen gereksiz bir adım olacak kadar basittir. Telefonunuzun bu dosyayı veya herhangi bir dosyayı nasıl kullandığından emin değilseniz, onu yalnız bırakmalısınız.

Android Pilinizi Nasıl Kalibre Edersiniz?

Bu işlemi bir sabit hattın yakınındayken, bir gün evde kalarak veya başka bir şekilde telefonunuza ihtiyaç duymadığınız zamanlarda koordine etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzu uzun süre şarjsız bırakmayın. Bunu yapmak, pili tamamen yıpratan ve değiştirilmesini gerektiren “derin deşarj” durumuna zorlayabilir. Pili boşaltma işlemi sırasında telefonunuzu normal şekilde kullanabilirsiniz.

 1. Telefonunuzun kendi kendine kapanana kadar pilini bitirmesine izin verin.

 2. Telefonunuzu açın ve tekrar kapanmasına izin verin.

 3. Telefonunuzu kapalı bırakarak, bir şarj cihazına takın ve% 100 şarj olduğunu gösterene kadar yalnız bırakın.

 4. Telefonunuzu fişten çekin ve açın, ardından pilin% 100 olup olmadığını görmek için pil göstergesini kontrol edin. Eğer öyleyse, hazırsınız. Değilse,% 100 şarj olduğunu söyleyene kadar tekrar takın. Telefonunuzu mümkün olduğunca% 100’e yaklaştırmak için bu adımları birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Telefonunuz gördüğünüz başlangıç ​​yüzdesinin ötesinde şarj olmuyorsa, bu daha karmaşık pil sorunlarının bir göstergesi olabilir. Sertifikalı bir tamir atölyesine veya nakliye mağazasına götürün.

 5. Olduğu kadar şarj edildiğinden emin olduğunuzda, kendi kendine kapanana kadar çalışmasına izin verin.

 6. Telefonu kapalıyken tamamen şarj edin. Açın ve piliniz kalibre edilmelidir.