Skip to content

Android Tablet Nedir?

20 de Nisan de 2021

Yeni bir tablet satın almayı düşünüyorsanız, Apple iPad, Amazon Fire ve yüzlerce Android tablet dahil olmak üzere birçok seçeneğiniz var. Mevcut uygulamaların sayısı sizin için önemliyse, Google Play Store’u kullanan bir Android tablet düşünün. Yeni bir Android tablete yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken her şey burada. Bu makaledeki bilgiler, genel olarak farklı üreticiler (Google, Samsung, Lenovo ve diğerleri) tarafından üretilen Android tabletler için geçerlidir.

Android Tablet Maliyeti ve Diğer Hususlar

Bir tablet satın almadan önce, işlemci, ekran boyutu, kamera ve sahip olduğu RAM miktarı dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken pek çok şey vardır. Samsung Galaxy Tab S6 gibi üst düzey Android cihazlar birkaç yüz dolara mal olabilirken, 100 doların altında bütçe tabletleri var. Yine de, gerçek özellikler fiyat etiketinden daha önemlidir, bu nedenle ne arayacağınızı bilmelisiniz.

Tüm Tabletlerde En Son Android Bulunmamaktadır

Android mobil işletim sistemi çoğunlukla açık kaynaklıdır, yani herkes onu indirebilir ve etrafında bir cihaz tasarlayabilir. Bu nedenle Android veya varyasyonlarına sahip birçok cihaz var ve birçok telefon üreticisi (Apple hariç) Android cihazlar üretiyor. Android üreticileri dizisi, Android dünyasında standardizasyon olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, bir veya iki sürüm eski olan bir Android sürümünü çalıştıran yeni tabletler bulmak yaygındır. 2020’de, en son sürüm Android 10’dur. Daha eski bir sürüme sahip bir cihaz sorunsuz çalışacak, ancak en son uygulamalara ve özelliklere erişemeyecektir.

mammela / Pixabay

Tüm Tabletler Google Play’e Bağlanmıyor

Herkes bir Android tablet yapabildiğinden, bazı üreticiler farklı bir platform oluşturmak için mobil işletim sistemini kullanır. Bu, Android işletim sistemi için resmi uygulama mağazası olan Google Play Store’u dahil edip etmemeyi seçtikleri anlamına gelir. Amazon’un Fire tabletleri de dahil olmak üzere popüler Fire cihazları Android tabanlı ancak Google Play Store’a erişimleri yok. Bunun yerine, bu cihazlar Amazon Appstore’u kullanır. Google Play Store’u Kindle Fire’a kurmak mümkündür, ancak bu ileri teknik bilgi gerektirir. Satın aldığınız tabletin istediğiniz uygulamalara erişimi olduğundan emin olun.

Bazı Tabletler Veri Planı Gerektirir

Android tabletler yalnızca Wi-Fi olarak veya 3G, 4G veya 5G kablosuz veri erişimiyle satılabilir. Bu tabletler, tıpkı telefonlar gibi, bir hücresel servis sağlayıcısıyla yapılan bir sözleşme karşılığında genellikle indirimli olarak satılır. Cihazın fiyatına ek olarak iki yıllık ödeme yapıp yapmadığınızı görmek için fiyatı kontrol ederken küçük yazıları okuyun. Ayrıca plana ne kadar veri dahil edildiğini kontrol edin. Tabletler telefonlardan daha fazla bant genişliği kullanabilir, bu nedenle daha fazla veriye ihtiyacınız olduğunda genişleyen bir plana ihtiyacınız olacak.

Yakında Yeni Bir Model Geliyor mu?

Yeni bir Android tablet satın almadan önce, daha yeni bir sürümün yakında çıkıp çıkmadığını öğrenin. Bir sonraki modelin sunduğu yeni özellikleri beğendiyseniz veya bunlara ihtiyaç duyuyorsanız, hemen hemen aynı fiyata mevcut olabileceğinden onu bekleyin. Bu özelliklere ihtiyacınız yoksa ve mevcut modelden memnunsanız, yeni sürümün ardından fiyatın düşmesini bekleyin.

Değiştirilmiş Android’e Dikkat Edin

Cihaz üreticilerinin telefonlarda Android kullanıcı arayüzünü değiştirmede özgür olması gibi, tabletlerde de değişiklik yapmakta özgürler. Üreticiler bunun ürünlerini diğerlerinden ayırdığını söylüyor, ancak bazı dezavantajları da var. HTC Sense UI veya Samsung One UI gibi değiştirilmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip cihazlarda, uygulamaların düzgün çalışması için yeniden yazılması gerekebilir, bu da işletim sistemi güncellemeleri için daha uzun süre bekleyeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, birisi size Android’de bir şeyin nasıl yapılacağını gösterdiğinde, değiştirilmiş bir sürüm için her zaman aynı şekilde çalışmayacaktır.

Android Aksesuarları, Özellikleri ve Yetenekleri

Tabletinizin üreticisi, desteklediği aksesuar türleri ve özelliklerde rol oynar. Örneğin Samsung, Android cihazların en büyük üreticilerinden biridir. Birisi Android cihazlar için bir dava açtığında, genellikle önce Samsung’u düşünür. Samsung ayrıca ürünleri etrafında, özel uygulamalar, akıllı cihazlarla entegrasyon ve Samsung akıllı saatler gibi giyilebilir teknolojilerle güçlü bir ekosisteme sahiptir. Daha küçük bir üretici muhtemelen bu kadar destek sunamayacaktır. Sahip olduğunuz diğer cihazları da düşünün. Belki akıllı TV’nizi tabletinizden kontrol etmek istiyorsunuz, ancak baktığınız Samsung tablet LG TV’nizle iyi bir şekilde bütünleşmiyor. Diğer cihazlarınızla uyumlu bir tablet arayın. Google Play Store dışındaki uygulamaları yüklemek istiyorsanız, Android tabletinizi rootlayabildiğinizden emin olun. Jailbreak olarak da bilinen köklendirme, cihazdaki tüm ayarlara erişim sağlar. Çoğu cihazda bunu yapmak kolay olsa da, bazı üreticiler bunu imkansız hale getiriyor.