Skip to content

Android Telefonla iPad Nasıl Kullanılır

31 de Mart de 2023

Bilinmesi gereken

 • Apple, iPad ve Android cihazlarınızı birbirine bağlayacak bir sistem sunmaz.
 • Dropbox ve Google gibi üçüncü taraf uygulamaları kullanarak verileri iki cihaz arasında senkronize edebilirsiniz.
 • Aralarında veri paylaşmak için her iki cihazda da Google veya Dropbox hesabınızda oturum açmanız gerekir.

Bu makale, bir Android telefon ile bir iPad arasında verilerin nasıl senkronize edileceğini açıklamaktadır.

Bir Android Telefonu bir iPad’e Bağlayabilir misiniz?

Buradaki kısa cevap hayır, yapamazsınız. Resmi olarak Apple, iPad’inizi bir Android telefona bağlamanız için herhangi bir yol sunmuyor. Android telefonlar Apple ekosisteminin bir parçası olmadığı için iCloud’dan ve Apple’a özgü diğer özelliklerden yararlanamazlar. Ancak, ikisini resmi olarak bağlayamamanız, iki tür cihaz arasında veri paylaşamayacağınız anlamına gelmez. Bunun yerine, bazı üçüncü taraf uygulamaları kurmanız ve verilerinizi bunlara yüklemeniz gerekir.

iPad ve Android Telefonunuzu Google ile Nasıl Senkronize Edebilirsiniz?

Android telefonunuzu ve iPad’inizi senkronize etmenin en basit ve en ucuz yollarından biri Google Workspace’i kullanmaktır. Bu süit, Google Dokümanlar, Google E-Tablolar, Google Drive ve Google Fotoğraflar’ı içerir. Şirket, ücretsiz tahsis edilen depolama alanından daha fazlasına ihtiyaç duyanlar için birkaç farklı katman sunuyor. Ayrıca tüm fotoğraflarınızı Google Fotoğraflar ile senkronize ederek onlara hem Android telefonunuzdan hem de iPad’inizden kolayca erişebilirsiniz. Öncelikle, Google’ın uygulamalarını telefonunuza ve iPad’inize yüklemeniz gerekir. Bu uygulamaları Play Store ve App Store’da bulabilirsiniz. Android telefonunuzda zaten Google Drive, Dokümanlar, E-Tablolar ve Fotoğraflar olabilir. Değilse, her uygulamayı cihazınızın ilgili uygulama mağazasında bulun ve indirin. Uygulamaları yükledikten sonra Google hesabınızda oturum açın. Uygulama daha sonra Android telefonunuzdaki ve iPad’inizdeki içeriği buluta senkronize etmeye başlayacaktır. Verilere, Google hesabınızda oturum açmış herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz. İkisi arasında senkronize etmek istediğiniz belgeleri Google Drive’a kaydetmeniz gerekir. Dosyaları Google Drive’a kaydetmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. iPad veya Android telefonunuzda Google Drive uygulamasını açın. Süreç her ikisi için de aynı olacaktır.

 2. Ardından, dosyanızı kaydetmek istediğiniz klasörü bulun. Klasörü seçin.

 3. Bir seçenekler menüsü açmak için sağ alt köşedeki artı simgesine dokunun.

 4. Seçme Dosya yükleme.

 5. Şimdi, Google Drive’a yüklemek istediğiniz dosyayı bulun. Bu bölümün arayüzü, iPad’de Android telefondakinden farklı görünebilir, ancak ikisi de benzer şekilde çalışır.

  Yükleme ve vurgulanan dosyalar ile Android'de Google Drive uygulaması

Google Fotoğraflar’ı Android ve iPad ile Kullanın

Bunu fotoğraf yedeklemeleri için kullanmak istiyorsanız, Google Fotoğraflar ile senkronizasyonu da ayarlamanız gerekir. Aşağıdaki adımları kullanarak hızlı bir şekilde yapılabilir.

 1. Google Fotoğraflar’ı açın.

 2. Ekranın üst köşesindeki hesap simgenize dokunun.

 3. Seçme Fotoğraf ayarları.

 4. Sonraki, Dokunun Yedekle ve senkronize et.

 5. Hem iPad’inizde hem de Android telefonunuzda Yedekle ve senkronize et ayarını açık konuma getirin.

  Android'de Fotoğraf Ayarları, Yedekle ve Senkronize Et ve geçiş vurgulanmış olarak Google Drive uygulaması

Google’ın uygulamaları, iPad’iniz ve Android telefonunuz arasında paylaştığınız verileri senkronize etmenin en kolay yöntemlerinden biridir. Ancak, metin mesajlarını veya kişi günlüğünüzü senkronize etme seçeneği sunmaz. Neyse ki, Google Dokümanlar, E-Tablolar veya başka bir bağlı Google uygulamasını kullanarak herhangi bir belge veya dosya oluşturursanız, cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize edilir.

Android Telefonunuzu ve iPad’inizi Dropbox ile Nasıl Eşitlersiniz?

iPad'de dosya konumlarında gösterilen Dropbox

Bir başka kullanışlı bulut depolama uygulaması da Dropbox’tır. Google’ın uygulamalarında olduğu gibi, Dropbox’ta size ayrılan miktarda depolama alanına ücretsiz olarak erişebileceksiniz. Ancak daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyanlar, şirketin aylık aboneliklerinden birine kaydolabilir. Dropbox web sitesine kaydolarak başlayabilirsiniz. Kaydolduktan sonra Android telefonunuza ve iPad’inize Dropbox’ı indirin. Dosyaları ikisi arasında senkronize etmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

 1. Dropbox’ı açın ve artı simgesine dokunun.

 2. Seçme Dosya oluştur veya yükle.

  Artı işareti ve Dosya Oluştur veya Yükle vurgulanmış olarak Android'de Dropbox uygulaması

 3. Sonra, seçin Dosyaları yükle seçenekler listesinden.

 4. Karşıya yüklemek istediğiniz dosyayı seçin ve Dropbox ile senkronize edin. Senkronize edildikten sonra, dosyaya hem iPad’inizden hem de Android telefonunuzdan erişebileceksiniz.

  Dosyaları Yükle ve vurgulanan dosyalar ile Android'de Dropbox uygulaması

Android ve iPad için Kamera Yedeklemelerini Dropbox’a Ayarlayın

Çoğu dosyayı manuel olarak senkronize etmeniz gerekse de, Dropbox ile otomatik kamera yedeklemeleri ayarlayabilirsiniz.

 1. iPad ve Android telefonunuzda Dropbox uygulamasını açın. Her iki cihazda da kurmanız gerekecek.

 2. Şuna dokunun: Hesap uygulamanın alt satırında.

 3. Bulun ve seçin Kamera yüklemeleri seçenek.

 4. Musluk tüm fotoğraflarımı yedekle Dropbox’ın otomatik fotoğraf senkronizasyonunu etkinleştirmek için. Bu sayfadaki seçenekler listesini kullanarak hangi fotoğrafları yedeklemek istediğinizi daha da özelleştirebilirsiniz. Yine de en kolay yöntem, tüm fotoğraflarınızı yedeklemektir.

  Hesap, Kamera yüklemeleri ve Fotoğraflarımı yedekle vurgulanmış olarak Android'de Dropbox uygulaması

Dropbox ayrıca iOS ve Android uygulamaları sunar; bu, hem Android telefonda hem de iPad’de tüm dosyalarınızda gezinebileceğiniz anlamına gelir. Bu, ihtiyaç duyduğunuzda eşyaları hareket ettirmeyi kolaylaştırmalıdır. Buradaki tek dezavantaj, klasörler oluşturmanız ve her şeyi kendiniz organize etmeniz gerekecek, oysa Apple’ın iCloud ile sunduğu yerleşik senkronizasyon özellikleri her şeyi otomatik olarak halledecek.

SSS

 • Android telefon takvimimi iPad ile nasıl eşitlerim?

  Google Takvim uygulamasını hem iPad’inize hem de Android telefonunuza indirin. Google hesabı kimlik bilgilerinizle her iki cihazda da oturum açın. Tüm etkinlikleriniz cihazlarınız arasında senkronize edilecektir.

 • iPhone’umu iPad ile nasıl eşitlerim?

  iPhone ve iPad’inizi eşzamanlamak için iCloud’u kullanacaksınız. Açık Ayarlar bir cihazda, adınıza dokunun ve iCloud. iPhone ve iPad’iniz arasında eşzamanlamak istediğiniz her uygulama kategorisinin yanındaki anahtarları açın. Musluk Posta > hesaplar ve posta hesaplarınızın her iki cihazda da doğru şekilde ayarlandığından emin olun.