Skip to content

Android Telefonları Kullanarak Gizli Kamera Nasıl Tespit Edilir

15 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Kamerayı kullanma: Telefonun fotoğraf uygulamasını başlatın. Telefonun kamerasını hareket ettirin. Küçük mavi-beyaz bir ışık arayın.
 • Wi-Fi kullanarak: Aç Ayarlar > Ağ ve internet ve dokunun Wifi. Wi-Fi cihazları listesini izlerken telefonu hareket ettirin.

Bu makale, bir Android telefon kullanarak gizli bir kamerayı nasıl tespit edebileceğinizi açıklamaktadır.

Android Kamera Kullanarak Gizli Kamera Nasıl Algılanır

Evinizde veya özel alanınızda gizli bir kamerayla izlendiğinizden şüpheleniyorsanız, Android telefonunuz belirli türdeki gözetim ekipmanlarını tespit etmek için kullanışlı bir araçtır. Kusursuz olmasa da, gizli kameraları ve mikrofonları veya diğer dinleme cihazlarını algılamak için Android telefonunuzun kamera ve manyetometre sensörünü kullanmak mümkündür. Bazı gizli kameralar, çıplak gözle görülemeyen IR (kızılötesi radyasyon) ışığı yayar. Cihazınızı yeterince yakın tutarsanız, Android telefonunuzdaki kamera merceği kızılötesi ışığı alır. IR yayan gizli bir kamera bulursanız, kameranızın ekranında parlak mavi-beyaz ışık olarak görünecektir.

 1. Telefonunuzun kamera uygulamasını başlatın.

 2. Odanın etrafında dolaşın ve telefonunuzun kamerasını casus ekipmanın gizlendiğinden şüphelendiğiniz alanlara doğrultun.

 3. Küçük, parlak beyazımsı bir ışık görürseniz, telefonunuzu yere koyun ve daha fazla araştırma yapın. Gizli kamera olabilir.

Wi-Fi Tarayarak Gizli Kameralar ve Dinleme Cihazları Nasıl Tespit Edilir

Bazı düşük kaliteli casus kameraların ve dinleme cihazlarının telefonunuzun Wi-Fi bağlantıları listesinde görünmesi mümkündür. Odada dolaşırken ağ listenizi yenileyin ve tuhaf görünen bağlantıları veya cihazları arayın. Telefonunuz büyük olasılıkla birkaç kablosuz cihazı ve ağı alacaktır. Belirli marka adlarını veya cam, kamera veya benzeri kelimeyi arayın.

 1. Ayarlar uygulamasına ve ardından Ağ ve internet.

 2. Dokunmak Wifi.

 3. Telefonunuzu hareket ettirin ve yakındaki Wi-Fi ağlarının listesini izleyin.

  Kullanılabilir Wi-Fi ağlarının listesini gösteren bir ekran görüntüsü.

 4. Bu kadar!