Skip to content

Android Telefonunuzu Flash Sürücü ile Bağlama

21 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Telefonunuza uyan bir konektöre sahip bir flash sürücü satın alın, büyük olasılıkla USB-C veya microUSB. Takın.
  • Zaten bir flash sürücünüz varsa, USB sürücüsünü telefona bağlamak için bir adaptör satın alın.

Bu makale, telefonunuzla eşleşen bir konektöre sahip bir USB sürücü satın alarak veya bir adaptör kullanarak Android telefonunuzu bir flash sürücüye nasıl bağlayacağınızı açıklar.

USB Depolamayı Android’e Bağlama

Modern telefonların her zamankinden daha fazla depolama alanı var ve onu daha da genişletmenin birçok yolu var. Çoğu kişi bulut depolamayı veya mobil cihazlarına bir SD kart eklemeyi tercih edebilirken, Android telefonunuz için bir flash sürücünün avantajları vardır. Android cihazınıza bağlı bir USB sürücüsünü kullanmanın tek sorunu, akıllı telefonların genellikle uyumlu bir konektöre sahip olmamasıdır. Çoğu flash sürücünün USB tip A bağlantı noktaları vardır, bu da onları eski PC’lere ve dizüstü bilgisayarlara bağlanmak için harika kılar, ancak bunları akıllı telefonunuza bağlamak için (en azından başlangıçta) işe yaramaz.

Aretop / Amazon
Ancak bu her zaman böyle değildir. Bir USB sürücüsünü Android akıllı telefonunuza bağlamanın en kolay yolu, yerleşik doğru USB konektörüne sahip bir tane satın alıp cihazınıza takmaktır.

  • Telefonunuzun hangi bağlantı noktasına sahip olduğunu kontrol edin. Çoğu modern cihaz, şarj ve veri aktarımı için tek bir USB bağlantı noktasına sahiptir. Bazı yeni cihazlarda USB-C bulunurken, eski cihazlarda microUSB bulunur.
  • Neye ihtiyacınız olduğunu bildiğinizde, Amazon gibi genel bir perakende web sitesine gidin ve USB standardınızı ve ardından “Flash”, örneğin “microUSB flash” ı arayın.

Seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz birkaç faktör vardır:

  • Uyumluluk: Flash sürücünün üzerinde akıllı telefonunuzun USB konektörünün olduğundan emin olun. Telefonunuz microUSB kullanıyorsa, flash sürücünün üzerinde doğru erkek konektöre sahip olmasını istersiniz. Cihazınız USB-C ise, bunun yerine konektörün erkek versiyonuna sahip olduğundan emin olmak istersiniz.
  • Hız: microUSB ve USB-C uyumluluk için önemlidir, ancak mutlaka yüksek hızı garanti etmezler. En azından USB 3.0 istiyorsunuz, ancak USB 3.1 daha hızlı. Daha yüksek hızlar, telefonunuz ve flash sürücü arasında büyük dosyaları aktarırken daha az bekleme anlamına gelir.
  • Çok yönlülük: Yalnızca flash sürücüyü akıllı telefonunuza bağlamak istiyorsanız, yalnızca bir konektör gerekir. Bununla birlikte, bazılarının microUSB / USB-C konektörleri ve diğer ucunda bir USB tip A konektörü vardır, bu da flash sürücüyü her iki cihaz arasında veri aktarımı için PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza bağlamanızı kolaylaştırır.
  • Depolama boyutu: Yalnızca birkaç görüntü, video veya belgeyi yedeklemek istiyorsanız, 32 GB muhtemelen fazlasıyla yeterli ek depolama alanıdır. Bununla birlikte, bir seferde tüm telefonların değerindeki veriyi depolamak veya aktarmak istiyorsanız ve bunu sık sık yapmayı bekliyorsanız, daha büyük bir 128 GB veya hatta 256 GB flash sürücüyü tercih etmek isteyebilirsiniz. Bazı seçenekler bir terabayta kadar uzanır, ancak pahalıdırlar.

Telefon USB Adaptörünün Kullanılması

İstediğiniz belirli flash sürücü, ihtiyacınız olan konektöre sahip değilse, henüz şansınız yaver gitmedi. İki USB standardı arasında aracı görevi gören kullanabileceğiniz adaptörler vardır. Her iki ucunda USB başlıklarından biraz daha fazlası olan kablolar ve küçük adaptörler şeklinde gelirler.

USB dönüştürücü

Nonda / Amazon
Aynı türden satın alma kararları, sürücülerle yaptıkları gibi adaptörler için de geçerlidir. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken bir husus daha var: Cihazınıza ve flash sürücünüze bağlanmak için erkek ve dişi adaptör başlıklarının doğru olması gerekir. Muhtemelen akıllı telefonunuza takmak için bir erkek microUSB / USB-C konektör ve flash sürücünüz için bir dişi USB tip-A isteyeceksiniz, ancak satın almadan önce kendi donanımınız için doğru olduğundan emin olun. USB flash sürücülerinde olduğu gibi, adaptörün doğru hızını düşünmek istersiniz. Birçoğu yalnızca USB 2.0’dır ve veri aktarım hızınızı ciddi şekilde etkileyebilir.

Neden bir Android Flash Sürücü Kullanmalı?

Bir telefon flash sürücüsüne sahip olmak, daha büyük yerleşik depolama veya bir bulut hizmeti kullanmaya kıyasla biraz hantal görünebilir, ancak bunu PC’niz veya dizüstü bilgisayarınız için harici bir sürücü olarak düşünün. Cihazınızdan tamamen ayrıdır, bu nedenle mobil telefonunuz hasar görürse veya kaybolursa, verileriniz yine de güvenli bir şekilde yedeklenir. Ayrıca konumu ve dağıtımı üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Güvende tuttuğunuz sürece güvenlidir, bu da size depolanan verilerin ne kadar korunduğu konusunda güç verir. Daha da iyisi, bağlı bir flash sürücünün daha büyük boyutuyla, birden fazla cihaz kullanıyorsanız veya büyük bir cihaza çok para harcamaya karar verirseniz, cep telefonunuzun depolama alanını süresiz olarak artırabilir, yüzlerce gigabayta yüzlerce ekleyebilirsiniz.