Skip to content

Android Telefonunuzu Taşınabilir Wi-Fi Bağlantı Noktası Olarak Kullanma

6 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Samsung: Git Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Bağlantı Noktası ve Tethering. Aç Mobil Bağlantı Noktası. Bağlanmak için sağlanan şifreyi kullanın.
 • Stok Android: Git Ayarlar > Ağ ve İnternet > Hotspot ve tethering > Kablosuz bağlantı noktası. Aç Kablosuz bağlantı noktası.
 • Android’de bir etkin noktaya bağlanın: Şuraya gidin: Ayarlar > Kablosuz Ağlar > Kablosuz bağlantı ayarları ve sağlanan şifreyi girin.

iPhone’un bir Wi-Fi etkin noktası olarak kullanılabilmesi gibi, birçok Android akıllı telefon ve tablet de benzer yerleşik işlevler sunar. Bu kılavuzda, bir Samsung akıllı telefon ve bir Google Pixel dahil olmak üzere standart veya stok bir Android cihazda bir Wi-Fi etkin noktasının nasıl kurulacağının yanı sıra etkin noktaya nasıl bağlanılacağını ve bir bilgisayarda hangi seçeneklere sahip olduğunuzu gösteriyoruz. taşıyıcı kısıtlamalı plan.

Samsung Akıllı Telefonunuzda Taşınabilir Wi-Fi Hotspot Özelliğini Açın

Android cihazınızda Wi-Fi ortak erişim noktası özelliğini kullanmanız kısıtlanmadıysa, etkinleştirin. Wi-Fi ortak erişim noktasını açmak için şu adımları izleyin:

 1. git Ayarlar Samsung telefonunuzda. itibaren Ev ekran tuşuna basın Menü düğmesine, ardından öğesine dokunun. Ayarlar.

 2. İçinde Ayarlar ekran, dokunun Kablosuz Ağlar. Bir Samsung telefonda, öğesine dokunun. Bağlantılaröğesine dokunun, ardından Mobil Bağlantı Noktası ve Tethering.

 3. Mobil Bağlantı Noktası geçiş anahtarı. Telefon bir kablosuz erişim noktası haline gelir ve etkinleştirildiğinde bildirim çubuğunda bir mesaj görüntüler.

 4. Erişim noktasının parolasını ve talimatlarını bulmak için, öğesine dokunun. Mobil Bağlantı Noktası. Diğer cihazlarınızı etkin noktaya bağlamak için bu şifreyi kullanın. Varsayılan şifreyi değiştirmek için öğesine dokunun. Parola ve yeni bir şifre girin.

 5. Çevrimiçi olmak için diğer cihazlarınızı etkin noktaya bağlayın.

Akıllı telefonu Wi-Fi erişim noktası olarak kullanırken ve şifreyi kiminle paylaştığınız konusunda seçici olun. Bu Wi-Fi özelliği aracılığıyla işlenen veriler, aylık mobil veri kullanımı payınızı kullanır.

Wifi olmayan bir kafede Android telefonu hotspot olarak kullanan kişi

Miguel Co / Lifewire

Pixel veya Stok Android Akıllı Telefonunuzda Taşınabilir Wi-Fi Bağlantı Noktası Özelliğini Açın

Android cihazınızda Wi-Fi ortak erişim noktası özelliğini kullanmanız kısıtlanmadıysa, etkinleştirin:

 1. Başlat Ayarlar uygulaması, ardından öğesine dokunun. Ağ ve İnternet.

 2. Dokunmak Hotspot ve tetheringöğesine dokunun, ardından Kablosuz bağlantı noktası.

  Google Pixel'de Ağ ve İnternet, Hotspot ve tethering ve Wi-Fi hotspot düğmeleri

 3. Kablosuz bağlantı noktası geçiş anahtarı.

  Pixel için Wi-Fi hotspot'u AÇIK duruma getirin

 4. İsteğe bağlı olarak, etkin nokta adını, parolayı ve otomatik kapanma ve AP Bandı gibi diğer gelişmiş ayarları değiştirin.

Oluşturulan Yeni Wi-Fi Bağlantı Noktasını Bul ve Bağlan

Hotspot etkinleştirildiğinde, diğer cihazlarınızı başka bir Wi-Fi yönlendiricisiymiş gibi ona bağlayın:

 1. İnternet erişimini paylaşmak istediğiniz her cihazdan Wi-Fi erişim noktasını bulun. Bilgisayarınız, tabletiniz veya diğer akıllı telefonlarınız yeni kablosuz ağların mevcut olduğunu size bildirebilir. Kablosuz ağları bulmak için Android telefonunuzu kullanın ve Ayarlar > Kablosuz Ağlar > Kablosuz bağlantı ayarları. Ardından, çoğu bilgisayar için genel Wi-Fi bağlantısı talimatlarını izleyin.

 2. Wi-Fi etkin noktasının şifresini girerek bağlantıyı kurun.

Taşıyıcı Kısıtlı Planlarda Wi-Fi Hotspot’u Ücretsiz Olarak Etkinleştirin

Android’de bulunan evrensel Wi-Fi ortak erişim noktası özelliği için varsayılan prosedür, erişim noktalarını destekleyen bir cihazınız ve onunla eşleştirmek için bir veri planınız varsa çalışır. Ancak, bağlandıktan sonra dizüstü bilgisayarınızda veya tabletinizde internet erişimi alamayabilirsiniz, çünkü bazı kablosuz taşıyıcılar Wi-Fi Hotspot erişimini yalnızca özellik için ödeme yapanlarla sınırlandırır. Android’inizi bir erişim noktası olarak kullanmanın başka bir yolu, ana ekranınızda Wi-Fi ortak erişim noktasını açıp kapatan Elixir 2 gibi bir Android widget uygulamasıdır. Bu, kablosuz erişim sağlayıcınızdan ek ücret eklemeden doğrudan erişim noktası özelliğine erişmenizi mümkün kılar. Elixir 2 çalışmazsa, FoxFi adlı ücretsiz bir uygulama da aynı şeyi yapar. Bu uygulamalar taşıyıcı kısıtlamalarını aşsa da, çoğu durumda taşıyıcı sınırlamalarını atlamak, sözleşmenizde hizmet şartları ihlali oluşturur. Bu uygulamaları kendi takdirinize göre kullanın.

İpuçları ve Hususlar

Android telefonunuzda ve diğer cihazlarınızda Wi-Fi etkin noktasını kullanırken şu önerileri izleyin:

 • Diğer cihazlar için artık paylaşılan İnternet erişimine ihtiyacınız olmadığında Wi-Fi ortak erişim noktası özelliğini kapatın. Özelliğin etkinleştirilmesi, cep telefonunun pilinin bitmesine neden olur.
 • Varsayılan olarak, taşınabilir Wi-Fi erişim noktaları, WPA2 güvenliği ve genel bir parola ile kurulur. Halka açık bir yerde bir erişim noktası kullanıyorsanız veya bilgisayar korsanlarının verilerinizi ele geçirmesinden endişe ediyorsanız, sinyalinizi yayınlamadan önce şifreyi değiştirin.
 • Farklı cihazlar ve operatörler, mobil erişim noktası özelliğini etkinleştirmek için farklı yöntemler kullanır. Bazı operatörler, veri planınızı Wi-Fi kullanıcılarıyla paylaşmak için stok Android özelliği yerine bağımsız bir uygulamanın kullanılmasını gerektirir. Cihaz üreticiniz veya servis sağlayıcınız için özel talimatları kontrol edin.