Skip to content

Android USB Sürücü Nasıl Oluşturulur

1 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Android x86 ve balanaEtcher’ı indirin.
 • Android’i USB sürücünüze kopyalayın.
 • Bilgisayarınızı USB sürücüsünden önyükleyin.

Bu makalede, Android’i bir masaüstü bilgisayarda kullanmanızı sağlayan önyüklenebilir bir Android USB sürücüsünün nasıl oluşturulacağı ve çalıştırılacağı anlatılmaktadır.

Android x86’yı indirin

Android x86 projesi, Android’in daha eski bir sürümünün masaüstü sınıfı donanım üzerinde öykünücü olarak çalışmasına olanak tanır. Bu sitedeki yazılım, Google’ın Android sürümleriyle her zaman mükemmel bir uyum içinde değildir. Android x86, resmi bir Google ürünü değildir ve bu nedenle, taşınması zaman gerektirir.

 1. Mevcut indirmelerin bir listesini bulmak için Android x86 indirme sayfasını ziyaret edin.

 2. En son Android ISO dosyalarını arayın. Android USB’yi kullandığınız makineye bağlı olarak 64 bit ve 32 bit dosyalar arasından seçim yapın. Çoğu zaman 64 bit dosyayı isteyeceksiniz. En son sürümler sayfanın üst kısmında yer alır. CM sürüm numaralarının dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Bunlar farklı bir şey.

 3. En son ISO’yu seçin. İndirmek için farklı bir sayfaya yönlendirilirsiniz.

 4. ISO dosyasını kaydedin. Henüz onunla başka bir şey yapmayın.

Etcher’ı indirin

Bir USB sürücüsüne disk görüntüsü yazmanın birkaç yolu vardır. Bunların karmaşıklığı değişiklik gösterir ve görüntüyü yanlış yere yazmak kolay olabilir. Ücretsiz, açık kaynaklı balenaEtcher’ı öneriyoruz. Windows, Mac ve Linux’ta çalışır, böylece Android USB’nizi herhangi bir bilgisayarda yapabilirsiniz.

 1. Bir web tarayıcısında balenaEtcher ana sayfasına gidin.

 2. Etcher’ı indirmek için yeşil düğmeyi arayın. Düğmedeki metnin indirmenin işletim sisteminiz için olduğunu belirttiğinden emin olun. Değilse, düğmenin sağındaki açılır oku seçin.

  Etcher sitesinde Windows x64 düğmesi için indirin

 3. İndirmenin tamamlanması yalnızca birkaç saniye sürmelidir.

 4. İşletim sistemine bağlı olarak, yükleme değişecektir. Windows kullanıcılarının çalıştırması ve yüklemesi gereken bir EXE dosyası olacaktır. Mac sürümü bir DMG ile gelir. Linux kullanıcıları, indirilen dizinden çalıştırılacak bir AppImage bulacaktır.

Android’i USB’ye yazın

Artık Android ISO görüntüsünü USB sürücünüze yazmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Bunu başarmak için balenaEtcher kullanacaksınız ve işiniz bittiğinde USB’niz neredeyse her bilgisayarda çalışacaktır.

 1. USB sürücüsünü bilgisayarınıza takın.

 2. USB’nin takılı olduğu yere bakın. Bu adım kritiktir. Doğru sürücüye yazmalısınız; aksi takdirde, başka bir sürücüdeki verilerin üzerine yazabilirsiniz.

 3. Etcher’ı açın. Windows ve Mac’te, uygulamalar listesindedir. Linux’ta, indirdiğiniz AppImage’ı başlatın.

  Etcher, Windows 10'da çalışıyor

 4. Etcher, üç sütuna bölünmüş basit bir arayüz sunar. İlk sütuna gidin ve Android ISO dosyanızı seçin.

  Etcher'da Android resminizi seçin

 5. İkinci sütunda, USB sürücünüzü seçin.

  Etcher'da USB sürücünüzü seçin

 6. Her şeyin doğru olduğundan emin olduğunuzda, düğmesine basın. flaş ISO’yu USB’nize yazmak için. Bu işlem USB’deki her şeyi siler, bu nedenle flaş yapmadan önce yedekleme yapın.

 7. Etcher’ın ekranı, USB sürücüsünün yazılmasındaki ilerlemeyi gösterecek şekilde değişir.

  Android görüntüsünü bir USB'ye yazan Etcher

 8. Etcher tamamlandığında, ekranda görüntünün USB’ye başarıyla yazıldığını belirten bir mesaj görüntülenir.

  Etcher USB flash tamamlandı

 9. USB sürücüsünü çıkarın ve istediğiniz yerde kullanın.

USB’nize önyükleme yapın

Çoğu durumda, USB’nize oldukça kolay bir şekilde önyükleme yapabileceksiniz. Bilgisayarınızın önyükleme menüsü kısayol tuşunu biliyorsanız, bilgisayar önyüklenirken basın ve önyüklenecek USB’yi seçin.