Skip to content

Android’de APK Nasıl Kurulur

15 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Şu adrese giderek Chrome’un bilinmeyen uygulamaları yüklemesine izin verin Ayarlar > Uygulamalar > Menü > Özel erişim > Bilinmeyen uygulamaları yükleyin.
 • APK dosyasını telefonunuza indirdikten sonra bulabilmek için bir dosya yöneticisi (Cx Dosya Gezgini veya Dosya Yöneticisi gibi) yükleyin.
 • Bir APK dosyası indirin ve yüklemek için açın. Alternatif olarak, APK Installer’ı USB kullanarak bilgisayarınızdan aktarın.

Google Play Store dışındaki bir uygulamayı kullanmak istiyorsanız, uygulamanın APK dosyasını yükleyebilirsiniz. Bu makale APK’lerin Android 7 veya sonraki sürümlere nasıl yükleneceğini açıklamaktadır.

Android’de Bilinmeyen Uygulamalara İzin Ver

APK dosyalarını Chrome veya başka bir tarayıcı kullanarak indirmeden önce bilinmeyen uygulamalara izin vermelisiniz:

 1. Cihaz ayarlarınıza gidin veöğesine dokunun. Uygulamalar ve Bildirimler (veya Uygulamalar Android’in eski sürümlerinde).

 2. Simgesine dokunun. üç nokta sağ üst köşede.

 3. Dokunmak Özel erişim.

 4. Dokunmak Bilinmeyen uygulamaları yükleyin.

 5. Dokunmak Krom (veya hangi web tarayıcısını kullanırsanız kullanın)

 6. Hareket Bu kaynaktan izin ver için Açık durum.

  Bilinmeyen uygulamaları, Chrome'u yükleyin ve Android ayarlarında bu kaynaktan izin ver geçiş yapın

Android Dosya Yöneticisi yükleyin

Artık telefonunuzu bilinmeyen uygulamaları yüklemenize izin verecek şekilde yapılandırdığınıza göre, telefonunuzdaki uygulama dosyasını (APK dosyası) bulup çalıştırabilmeniz için bir yola ihtiyacınız olacak. Android telefonlar genellikle kullanabileceğiniz bir dosya yöneticisi uygulamasıyla birlikte gelir, ancak yoksa Google Play’de bir tane arayın. En iyi seçeneklerden bazıları Cx Dosya Gezgini ve Dosya Yöneticisi’ni içerir.

Android’inizden APK Yükleyiciyi İndirin

Android’inize bir APK dosyası yüklemenin en kolay yolu, dosyayı varsayılan tarayıcı olan Chrome’u kullanarak indirmektir.

 1. Android uygulamasını sunan bir web sitesi bulun ve APK dosyasını indirmek için bağlantıya dokunun. “Bu türden dosyalar cihazınıza zarar verebilir” dahil tüm açılır pencereleri kabul edin. APK dosyalarını yalnızca saygın kaynaklardan indirin. Hızlı bir Google araması, genellikle bir uygulamanın (veya uygulamayı yapan şirketin) şüpheli bir itibara sahip olup olmadığını size bildirebilir.

 2. Telefonunuzun web tarayıcısı size dosyayı indirdikten sonra açma seçeneği sunmuyorsa, dosya gezgini uygulamanızı açın, İndirilenler cihazınızdaki klasörü seçin ve ardından APK dosyası.

 3. Uygulamaya istediği tüm gerekli izinlere izin verin. Ardından, yükleyici penceresinin alt kısmındakiöğesine dokunun. Yüklemek.

  Tamam ve Android İndirmelerinde Yükle

 4. Artık uygulamayı yüklü uygulamalar listenizde göreceksiniz.

APK Yükleyiciyi USB üzerinden aktarın

Telefonunuzda internet erişiminiz yoksa veya başka herhangi bir nedenle dosyayı indirmek için bir tarayıcı kullanamıyorsanız, yine de bilgisayarınızdan uygulamaları yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın web tarayıcısını kullanarak, APK dosyasını yukarıda açıklandığı gibi indirin. İndirildikten sonra, Android telefonunuza bağlanın ve dosyayı aktarın. Android’inizi bilgisayarınıza hiç bağlamadıysanız, USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin. Daha sonra telefonunuzu bir USB kablosuyla bilgisayarınıza takabilir ve telefonu bir bellek çubuğu gibi bağlayabilirsiniz. Telefonunuz bilgisayarınıza bağlandığında, bilgisayarınızın Dosya Gezgini’nde başka bir sürücü olarak görünür. Uygulama web sitesinden indirdiğiniz APK dosyasını /sdcard / indirme telefonunuzdaki klasör. Dosya aktarıldıktan sonra, APK dosyasına dokunup uygulamayı yüklemek için önceki bölümde anlatıldığı gibi telefonunuzdaki dosya gezgini uygulamasını kullanın. USB kablonuz yoksa, başka bir çözüm de Google Play’den WiFi FTP Sunucusunu kurmaktır. Ardından, APK dosyasını bilgisayarınızdan bilgisayarınıza aktarmak için bilgisayarınızdaki bir FTP istemcisi (FileZilla gibi) kullanın. / sdcard / download telefonunuzdaki klasör. Ancak, bu gelişmiş bir seçenektir ve FTP dosyalarının nasıl kullanılacağının anlaşılmasını gerektirir.

Gelişmiş: Minimal ADB ve Fastboot ile APK Yükleyiciyi Çalıştırın

APK yükleyici, dokunduğunuzda çalışmıyorsa, işe yarayabilecek gelişmiş bir çözüm vardır. Minimal ADB ve Fastboot adlı bir aracı kullanarak APK dosyasını Android’inize bilgisayarınızdan yükleyebilirsiniz.

 1. Telefonunuzu USB ile bağlayın ve USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin.

 2. Bilgisayarınıza Minimal ADB ve Fastboot’un en son sürümünü indirin ve yükleyin.

 3. Aracı çalıştırın ve bir komut penceresi açılır. Telefonunuz USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlıyken şu komutu yazın: adb cihazları. Araç telefonunuzu algılarsa, altında cihaz için bir kimlik görünür. Ekli cihazların listesi. Artık APK dosyasını aktarmaya hazırsınız.

  Minimum ADB ve Fasbboot adb cihazları, telefonu kontrol etmek için komut verir.

 4. Windows Dosya Gezgini’ni kullanarak bilgisayarınıza indirilen APK dosyasını bulun.

 5. Dosyayı sağ tıklayın ve seçin Kopyala.

 6. Windows Dosya Gezgini’ni kullanarak Minimal ADB ve Fasbtoot klasörüne gidin (tipik olarak c: Program Dosyaları (x86) Minimal ADB ve Fastboot ).

 7. APK dosyasını bu klasöre yapıştırın.

 8. APK dosyasını, komut olarak yazmanın kolay olması için kısa bir adla yeniden adlandırın.

 9. Daha önce açmış olduğunuz aynı komut penceresine geri dönün, komutu yazın adb kurulumu uygulama ismi (APK dosyanızın adıyla değiştirin).

  Minimal ADB ve Fastboot kullanarak bir APK yükleyici yükleme.

 10. Kelimeyi gördüğünde Başarıuygulama telefonunuza yüklenir.

APK nedir?

Bir APK (Android Paket Kiti), Android için bir uygulama yükleyen bir dosya türüdür. Tıpkı Windows için bir yürütülebilir (EXE) dosyası veya Mac için bir paket yükleyici (PKG) gibidir. Daha önce Google Play mağazasından bir Android uygulaması yüklediyseniz, farkında olmadan bir APK dosyası kullanmışsınızdır. Dokunduğunuzda Yüklemek düğmesi, Google Play APK dosyasını telefonunuza aktarma ve sizin için çalıştırma sürecini otomatikleştirir.

Neden bir APK kullanmalı?

Yüklemek istediğiniz Android uygulaması Google Play’de mevcut değilse, APK dosyasını web’den indirebilir ve manuel olarak yükleyebilirsiniz.

APK Yükleyicilerini Bulma

Yüklenecek Google Play dışı uygulamaları bulabileceğiniz birçok web sitesi vardır. En popüler üç tanesi APK Pure, Reddit’in APK Dizini ve APK Mirror’dır.