Skip to content

Android’de Arama Yapamadığınızda veya Alamadığınızda Nasıl Onarılır

5 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Öncelikle, aylık faturanın gecikmiş olmadığından, ölü bir noktada olmadığınızdan ve telefonun Uçak veya Rahatsız Etmeyin modunda olmadığından emin olun.
 • Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin ve hala düzgün çalışmıyorsa bir sıfırlama gerçekleştirin.
 • Sorunları kontrol etmek veya daha fazla yardım almak için operatörünüzle iletişime geçin.

Bu makale, bir Android akıllı telefonda arama yapamadığınızda veya alamadığınızda ne yapmanız gerektiğini açıklamaktadır. Giden aramalar yapabiliyorsanız, ancak gelen bir arama geldiğinde telefonunuz çalmıyorsa, bu ayrı bir konudur. Çalmıyorsa Android telefonunuzu düzeltin.

Telefonunuz Neden Arama Yapamıyor veya Almıyor

Bu soruna birçok şey neden olabilir. Aylık faturanızda borcunuz olabilir, ölü bir noktadasınız (nadir ama yine de oluyor) veya telefonunuzu uçak modunda veya Rahatsız Etmeyin modunda bırakmış olabilirsiniz. Bunların hiçbiri yoksa, muhtemelen fiziksel hasar veya kötü amaçlı yazılım gibi daha ciddi bir durumdur.

Telefonunuz Çalışmadığında Ne Yapmalısınız?

Sırayla bu sorun giderme adımlarını deneyin. Neyin yanlış gittiğini tam olarak öğrenmeseniz bile, bunların çoğu bir dizi Android akıllı telefon sorununu çözebilir.

 1. Ağ içinde olduğunuzu doğrulayın. Nispeten nadir olmakla birlikte, ölü noktalar hala çoktur. Bununla yer altındayken (bodrum katında veya toplu taşıma sırasında) veya kırsal bir alanda karşılaşabilirsiniz. Başka bir ülkenin sınırına yakınsanız ve telefonunuz dolaşımda olduğunuzu düşünürse, resepsiyon sorunları da olabilir.

 2. Uçak modunun açık olmadığından emin olun. Bu mod etkinleştirildiğinde, mobil ağlar devre dışı bırakılır ve gelen telefon aramaları sesli postaya gider. Wi-Fi açıksa, yine de internette gezinebilir ve verileri kullanarak mesaj gönderebilirsiniz. Hızlı Ayarlara erişmek için telefon ekranının üst kısmından aşağı çekin veya Ayarlar > Ağ ve internet > Uçak modu. Uçak modunun devre dışı bırakıldığından emin olun.

 3. Mobil verilerin etkinleştirildiğini kontrol edin. Telefonunuz bir ağa bağlandığında, operatörünüzün AT&T, Boost Mobile veya Verizon gibi adını görmeniz gerekir. Değilse, bağlı değil veya dolaşımda değil diyebilir.

 4. Operatörünüzle iletişime geçin. Faturanızı ödediniz mi? Otomatik ödeme kurulumunuz olsa bile, bankanızla ilgili sorunlar veya teknik bir aksaklık nedeniyle bu başarısız olabilir. Operatörünüz sizi bu konuda uyarmalıdır, ancak bu, normal posta yoluyla da olabilir. Bir ödeme sorunu yoksa, teknik destek diğer sorunları kontrol etmenize veya bir alan kesintisi konusunda sizi uyarmanıza yardımcı olur.

 5. Telefonunuzu yeniden başlatın. Yukarıdakilerin hiçbiri sorun değilse, bu eylem birçok sorunu çözebilir.

 6. Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin. Bazen kötü amaçlı yazılımlar Android telefonlara saldırır. Kötü amaçlı uygulamaları cihazınızdan kaldırmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmak, sorunları belirlemenin mükemmel bir yoludur.

 7. Fabrika ayarlarına sıfırlayın. Donanımdan sıfırlama, basit bir yeniden başlatmanın getirmediği sorunları halledebilir, ancak bunu yapmadan önce önemli verileri yedeklediğinizden emin olun.

 8. Üretici veya taşıyıcıyla iletişime geçin. Her şey başarısız olursa, sorun donanım hasarından kaynaklanıyor olabilir. Tamir etmeye değip değmeyeceğini veya nasıl değiştirileceğini öğrenin. Mümkünse, telefonunuzu yerel bir mağazaya götürün, böylece teknoloji bazı sorun giderme işlemleri yapabilir.

Sorunu çözüp düzelttikten sonra, cihazınızda bir güvenlik denetimi yapın. En son güvenlik güncellemelerine sahip olup olmadığını kontrol edin, kullanılmayan uygulamaları kaldırın ve yalnızca Google Play Store gibi güvenilir kaynaklardaki uygulamaları ve dosyaları indirin.