Skip to content

Android’de Geliştirici Modu Nasıl Etkinleştirilir

8 de Mayıs de 2021

Android, kutudan çıkar çıkmaz çalışmak üzere tasarlanmış esnek bir mobil işletim sistemidir. Çoğu kullanıcının hiçbir zaman gelişmiş seçeneklerine girmesi gerekmeyecek, ancak işletim sistemini ayarlamanız gerekirse veya gelişmiş izinler gerektiren bir uygulamayı çalıştırmak istiyorsanız, geliştirici modunu etkinleştirebilirsiniz. Android’de geliştirici modunu etkinleştirdiğinizde, genellikle gizli olan her türlü bilgiye, ayara ve seçeneğe erişirsiniz. Bu talimatlar, Android 10, Android Pie (9), Android Oreo (8) ve Android Nougat (7) çalıştıran akıllı telefonlar için geçerlidir.

Android Geliştirici Modu Nedir ve Kimin İhtiyacı Var?

Geliştirici modu, öncelikle Android geliştiricileri için tasarlanmıştır. Geliştiricilerin yeni uygulamaları test ederken erişmesi gereken seçenekleri ve ayarları ortaya çıkarır. Ortalama kullanıcıların genellikle bu seçeneklere erişme ihtiyacı yoktur, bu nedenle mod varsayılan olarak kapalıdır.

Jeremy Laukkonen
Geliştirici modu geliştiriciler için tasarlanmış olsa da, yalnızca geliştiriciler için değildir ve uygulama oluşturma ve test etmenin çok ötesine geçen kullanımları vardır. Geliştirici modunu etkinleştirmek, bir ekran kaydediciye erişmenizi sağlar, animasyon hızlarını artırmak ve üst düzey oyun performansını artırmak için ayarları ortaya çıkarır ve telefonunuzu köklendirmek veya özel bir işletim sistemi kurmak için bir önkoşuldur. GPS konumunuzu yanıltmak veya uygulamaları, olmadığınız bir yerde olduğunuzu düşünmeleri için kandırmak kadar basit bir şey bile geliştirici modunu etkinleştirmenizi gerektirir. Örneğin, GPS’inizi Pokemon Go’da taklit etmek istiyorsanız, geliştirici modunu etkinleştirmeniz gerekir. Bir uygulama yüklerseniz ve geliştirici modunu etkinleştirmenizi isterse, geliştirici modunu etkinleştirmek veya kullanmamak arasında seçim yapmanız gerekir. Devam etmeden önce, uygulamayı Google Play gibi güvenilir bir kaynaktan edindiğinizden ve uygulamanın kötü amaçlı yazılım olmadığından emin olun.

Android Geliştirici Modu Nasıl Etkinleştirilir

Android’de geliştirici modunu etkinleştirmek basit bir işlemdir. Tek yapmanız gereken, telefonunuzun yapı numarasının görüntülendiği menüyü bulmak ve ardından geliştirici modu etkinleştirilene kadar yapı numarasına dokunmaktır. Aynı zamanda tamamen tersine çevrilebilir bir süreçtir, bu nedenle daha sonra fikrinizi değiştirirseniz geliştirici modunu her zaman devre dışı bırakabilirsiniz. Android geliştirici modunu şu şekilde açabilirsiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Telefon hakkında.

  Bir Android cihazda Telefon hakkında'ya gitme.

  Bu talimatlar, stok Android çalıştıran bir telefon içindir. Değiştirilmiş Android sürümlerinin şu adrese gitmesi gerekebilir: Ayarlar > Cihaz hakkındaveya Ayarlar > hakkında > Yazılım bilgileri > Daha veya benzer talimatlar.

 2. Bulana kadar aşağı kaydırın. Yapı numarası Bölüm.

 3. Seçin Yapı numarası yazan bir mesaj görene kadar Artık bir geliştiricisiniz!

  geliştirici modu etkinleştirilmiş bir Android telefon.

  İlk birkaç dokunuştan sonra muhtemelen herhangi bir geri bildirim almayacaksınız. Dokunmaya devam edin, sonunda “Geliştirici olmaktan x adım uzaktasınız” yazan bir mesaj göreceksiniz. İşlemi tamamlamadan önce telefonunuz sizden PIN kodunuzu isteyebilir.

 4. Geliştirici olduğunuzu belirten mesajı gördüğünüzde, bu, geliştirici modunu başarıyla açtığınız anlamına gelir. Geliştirici modu gerektiren bir uygulamayı yüklemeye veya kullanmaya çalışıyorsanız, o uygulamaya geri dönebilir ve tüm özel geliştirici seçeneklerine erişiminizin olması gerekir.

Android’de Geliştirici Modu Seçeneklerine Nasıl Erişilir

Bazı durumlarda, geliştirici modunu etkinleştirmek yeterli değildir. Örneğin, GPS’inizi yanıltmaya çalışıyorsanız, geliştirici modunu etkinleştirdikten sonra geliştirici seçenekleri menüsünde ek değişiklikler yapmanız gerekir. Neyse ki, geliştirici seçenekleri menüsüne telefonunuzdaki sistem menüsünden kolayca erişebilirsiniz. Bir uygulama geliştirici modu gerektiriyorsa ve güvenilir bir uygulamaysa, geliştirici modunu açmak genellikle güvenlidir. Ancak, ne yaptığınızı anlamadan çeşitli geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek ve değiştirmek istenmeyen etkilere neden olabilir. Geliştirici seçenekleri menüsünü yalnızca ne yaptığınızı biliyorsanız veya böyle bir uygulama tarafından sağlanan talimatları dikkatlice uyguluyorsanız kullanın.

 1. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri.

 2. Geliştirici seçenekleri menüsü açıkken, telefonunuzla ilgili başka türlü göremeyeceğiniz bilgilere erişebileceksiniz. Ayrıca çeşitli gelişmiş seçenekleri etkinleştirebileceksiniz.

  Android'de Geliştirici seçeneklerine gidiliyor.

Android’de Geliştirici Modu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Hiçbir şey için kullanmıyor olsanız bile geliştirici modunu güvenle açık bırakabilirsiniz. Geliştirici modunu etkinleştirmemeye karar verirseniz, geliştirici seçenekleri menüsünden bunu devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri.

 2. Açık“Geliştirici seçenekleri ekranının üst kısmında geçiş yapın. Şunun olarak değişmesi gerekir: Kapalı.

  geliştirici seçenekleri nasıl devre dışı bırakılır.