Skip to content

Android’de Oyun Kumandaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

10 de Mayıs de 2021

Bir oyuncuysanız, Android’in iOS’a göre sahip olduğu en büyük avantajlardan biri, oyun denetleyicileri için daha bol destek sağlamasıdır. İOS resmi bir denetleyici standardına sahipken, çoğu oyun kumandası pahalıdır ve destek genellikle sınırlıdır. Ancak Android’de oyun kumandası desteği çok daha yaygın. Google’ın işletim sisteminde oyun denetleyicilerini kullanma hakkında bilmeniz gerekenler.

Android Denetleyici Standartları

Bu pazar dinamiğinin bir nedeni, denetleyiciler için resmi desteğin Android 4.0, Ice Cream Sandwich sürümünde kurulmuş olmasıdır. Destek o kadar iyi entegre edilmiştir ki, uyumlu bir kontrol cihazı kullanarak telefonunuzu veya tabletinizi kontrol edebilirsiniz. Apple’ın Made for iPhone lisansı gibi bir denetleyicinin Android ile çalışmasını gerektiren belirli bir yaptırım organı yoktur. Bu, herkesin Android uyumlu bir kontrol cihazı yapabileceği için kontrol cihazlarının daha ucuz olabileceği anlamına gelir.

Cihaz seçenekleri

MSRP’nin en ucuz iOS oyun denetleyicilerinden biri 49.99 $ ‘lık SteelSeries Stratus’tur. Android için çok daha ucuz olanı satın alabilirsiniz. Aslında, Android Bluetooth denetleyicileri İnsan Arabirim Aygıtı protokolü üzerinden çalışır, böylece bilgisayarlarla da çalışabilirler, ancak uyumluluk konusunda biraz şüpheli bulabilirsiniz. Çoğu Android Bluetooth denetleyicisi, masaüstü bilgisayarlardaki analog oyun çubuklarıyla çalışmaz. Ancak yine de, genellikle Android’de çalışmasını bekleyebilirsiniz. Kablolu bir Xbox 360 veya Xinput uyumlu kontrol cihazınız varsa, bunu genellikle telefonunuzla veya tabletinizle kullanabilirsiniz. Çoğu Android cihaz için, bir USB ana bilgisayar kablosu Telefonunuzdaki veya tabletinizdeki mikro USB bağlantı noktasına tam boyutlu bir USB-A fişi takmak için. Ancak, en iyi PC oyun denetleyicilerinin hepsi değilse de çoğu, doğru adaptörlere sahipseniz Android üzerinde çalışmalıdır. Üreticilerin Google’ın programlamadığı işletim sistemine genellikle farklı ince ayarlar ve işlevler uyguladığı Android’in kaotik yapısı, herhangi bir cihazın çalışabileceği veya çalışmayabileceği anlamına gelir. Ancak Google’ın standartlarıyla yakından eşleşen birçok cihaz çalışmalıdır.

Diğer Platformlar için Cihazlar

Android’in açık yapısı, Wii uzaktan kumanda, DualShock 3 ve DualShock 4 gibi oyun kumandalarını Android telefonunuz veya tabletinizle bile kullanabileceğiniz anlamına gelir. DualShock 4’ünüz varsa, akıllı bir klip satın almayı düşünün, böylece telefonunuzu kontrol cihazının üzerinde kolayca kullanabilirsiniz. SteelSeries, Windows ve Android için SteelSeries Stratus XL dahil olmak üzere yüksek kaliteli kontrolörler üretir. Çok platformlu bir oyuncuysanız, bu cihaz incelemeye değer olabilir. Yalnızca Android’i desteklemekle kalmaz, aynı zamanda Windows’ta Xinput’u destekleyerek, oradaki denetleyici özellikli oyunlarla geniş bir uyumluluk sağlar. Stratus’un bir telefona tutacak bir klipsi yok, bu yüzden onu bir tablet veya TV kutusu ile kullanmanız gerekiyor. İyi bir bütçe seçeneği arıyorsanız, iPega iyi çalışan birkaç denetleyici üretir. Ayrıca, denetleyicide fare kontrolü için dokunmatik yüzeyli olanlar da dahil olmak üzere bazı egzotik seçeneklere sahiptirler. Ayrıca özellikle nadir görülen bir seçenek de var: bir tableti gerçekten destekleyen ve bir masaya yaslanmak veya bir TV’ye bağlamak yerine elinizde tutmanıza izin veren bir kontrolör. Biraz geniş olabilir, ancak Wii U tablet denetleyicisine alışkınsanız, bu sizin için iyi çalışmalıdır.

Denetleyicileri Destekleyen Oyunlar

Kontrolcüleri destekleyen, birinci şahıs nişancı oyunları gibi yüzlerce oyun varken Ölü Tetik 2gibi aksiyon RPG’leri Wayward Soulsve gibi yarış oyunları Riptide GP2destek bazen sınırlıdır. Çoğu zaman, mobil geliştiriciler iOS’a odaklanır ve Android’in yeteneklerinden daha az haberdar olur.