Skip to content

Android’de Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir

17 de Nisan de 2023

Bilinmesi gereken

 • Musluk Ayarlar > Pil Android telefonunuzun mevcut pil ömrünü görüntülemek için.
 • Telefonunuzun pil durumu hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmek için AccuBattery gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanın.
 • Musluk Ayarlar > Pil > Pil Kullanımı hangi uygulamaların en fazla gücü kullandığını öğrenmek için.

Bu makale, Android akıllı telefonunuzdaki pil sağlığını nasıl kontrol edeceğinizi, ayrıca pilin bozulup bozulmadığını nasıl tespit edeceğinizi ve bundan sonra ne yapacağınızı öğretir.

Telefonumun Pil Sağlığını Nasıl Kontrol Edebilirim?

Telefonunuzun pilinin sağlığını kontrol etmek istiyorsanız, pil ömrünün ne kadar kaldığı gibi temel bilgileri ve diğer istatistikleri görmek oldukça kolaydır. İşte nereye bakılacağı.

 1. Android telefonunuzda, simgesine dokunun. Ayarlar.

 2. Musluk Pil.

 3. Artık Android telefonunuzda kalan pil ömrünü ve pil ömrünün mevcut hızda ne kadar kalması gerektiğini görüntüleyebilirsiniz.

  Musluk Pil Kullanımı Hangi uygulamaların en fazla gücü kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Pil Ömrünü Nasıl Kontrol Edebilirim?

Android’de pil ömrünüzü kapsamlı bir şekilde kontrol etmek için yerleşik bir uygulama bulunmamakla birlikte, telefonunuzun pil ömrü hakkında daha fazla bilgi edinmek için AccuBattery gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanmak mümkündür. İşte nasıl kullanılacağı.

 1. AccuBattery’yi Google Play Store’dan indirin.

 2. Uygulamayı açın ve mevcut pil ömrünüzü görüntüleyin, ayrıca boşaltma bilgilerine ve pilinizin genel olarak ne kadar iyi performans gösterdiğine bakın.

 3. Musluk Tarih Uygulamayı birden çok kez kullandıktan sonra pilin ne kadar iyi performans gösterdiğine dair geçmiş kayıtları görüntülemek için.

  AccuBattery aracılığıyla Android'de pil sağlığını görüntülemek için gereken adımlar

Samsung’da Pil Sağlığını Kontrol Edebilir misiniz?

Evet. Bir Samsung akıllı telefonda pil sağlığınızı kontrol etmek, diğer Android akıllı telefonları kullanmakla neredeyse aynıdır. İşte yapmanız gerekenler.

 1. Musluk Ayarlar.

 2. Musluk Pil veya Pil ve cihaz bakımı > Pil.

 3. Pil kullanımınızı burada görüntüleyin.

Android Pilimin Kötü Olduğunu Nasıl Anlarım?

Android telefonunuzun pilinin eskisi kadar uzun süre dayanmadığını düşünüyorsanız, bu bir sorun olduğunun göstergesi olabilir. İşte bir sorun olup olmadığını nasıl anlayacağınıza kısa bir bakış.

 • Piliniz bitmeye devam ediyor. Bu bariz bir durum ama pilinizin eskiden tüm gün sorunsuz bir şekilde dayandığını biliyorsanız ve şimdi kendinizi günde birkaç kez şarj etmek zorunda kalıyorsanız, bu kesinlikle telefonunuzun pilinin eskisi kadar güçlü olmadığı anlamına gelir.
 • Şarj işlemi tam olarak şarj olmuyor gibi görünüyor. Telefonunuzu saatlerce şarj ettikten sonra bile hala %100’e ulaşmadığını fark ettiniz mi? Bu, pilinizin artık tam şarj tutamadığı anlamına gelebilir.
 • Pil sıcak çalışıyor. Akıllı telefonunuz eskisinden çok daha fazla ısınıyorsa bu, pilinizin aşırı ısındığı ve zarar gördüğü anlamına gelebilir.
 • Pil şişkin. Telefonunuzun pili kabuğundan dışarı taşıyorsa kullanmayı bırakın. Bu tehlikeli olabilir ve kesinlikle pilinizin bittiği anlamına gelir.

SSS

 • Android’de AirPods’un pilini nasıl kontrol ederim?

  AirPods’unuzun pil durumunu bir Android’de kontrol etmek için Google Play Store’da AirBattery gibi bir üçüncü taraf uygulamasına ihtiyacınız olacak. AirBattery takıldığında, AirPods kasası yakında ve açıkken bir pil durumu mesajı görüntüler.

 • Android’de bir Bluetooth cihazının pilini nasıl kontrol ederim?

  Bluetooth cihazı eşlenmiş ve Android cihazınıza bağlıysa, Android cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın ve şuraya gidin: Cihazları Bağlayın. Bazı cihazlardan biri, bağlı cihazların pil seviyesini buradan görebileceksiniz. Diğerlerinde, dokunmanız gerekir Bluetooth bağlı tüm Bluetooth cihazlarının ve pil düzeylerinin bir listesini görüntülemek için.

 • Android’de bir uygulamanın pil kullanımını nasıl kontrol ederim?

  Hangi uygulamaların pil ömrünüzü tükettiğini görmek için Ayarlar uygulamanıza gidin ve Telefon hakkında > Batarya kullanımı. Bazı cihazlardan biri olabilir Ayarlar > Pil > Pil Kullanımı. Uygulamaların bir listesini ve pil kullanımlarını göreceksiniz. Bir uygulama kullanmıyorsanız ve pil gücünüzü tüketiyorsa, uygulamaya dokunun ve seçin. Durdurmaya Zorla veya Durdurmaya Zorla > Pil kullanımını yönetmekullandığınız cihaza bağlı olarak.