Skip to content

Android’de Spotify Ekolayzer Aracı Nasıl Kullanılır

26 de Mayıs de 2021

Spotify, tüm müziğin eşit yaratılmadığının farkındadır ve dinleyiciler müziklerinin ve podcast’lerinin nasıl ses çıkaracağını ayarlamak isteyebilir. Spotify, iOS’ta müzik kalitesi üzerinde çok fazla kontrol sunar. Android’de seçenekler daha sınırlıdır, ancak nereye bakacağınızı biliyorsanız hala oradalar. Spotify ekolayzer Android’de mevcut olmasa da, Spotify doğrudan Android cihazınızdaki ekolayzere dokunabilir.

Android’de Spotify Ekolayzer’in sınırlamaları

Android için Spotify, yerleşik bir Ekolayzer ile birlikte gelmez. Bunun yerine, telefonunuzun işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan ekolayzır için doğrudan bir kısayol sunar. Android ayarlarına girmek yerine, size en uygun ses profilini seçmek için doğrudan oraya gidebilirsiniz. Bununla birlikte, Spotify için yerleşik ekolayzırı ayarlamak, Android cihazınız için ekolayzırı da ayarladığınız anlamına gelir. Ek olarak, tüm Android cihazlarda yerleşik ekolayzer yoktur, yani telefonunuzda bir tane yoksa Spotify da yoktur. Elbette, üçüncü taraf bir ekolayzer uygulaması biçiminde hala umut var, ancak bu aynı zamanda Spotify’ın bunun için bir seçeneğinin olmayacağı anlamına da geliyor.

Ekolayzere Spotify Üzerinden Nasıl Erişilir

Aşağıdaki adımları izlemeye çalışıyorsanız ve ekolayzırı bulamıyorsanız, bunun nedeni telefonunuzun işletim sisteminde bir tane olmamasıdır.

  1. Spotify açıkken Ayarlar dişli sağ üst köşede.

  2. Aşağı kaydırın Müzik Kalitesi bölüm ve dokunun Ekolayzer.

    Ekolayzer ayarı yoksa telefonunuzda bir ekolayzer yoktur.

  3. Dokunmak TAMAM MI.

    Ekolayzer, Android'de Spotify ayarlarında Tamam düğmesi

    Gelecekte bu adımı atlamak için isteğe bağlı olarak “Bunu bir daha gösterme” kutusuna bir onay işareti koyabilirsiniz.

Ekolayzer Ayarları Nasıl Yapılır

Buradan işler biraz değişecek. Farklı telefon üreticilerinin farklı ekolayzer ayarları vardır. Çoğu telefon, farklı müzik türleri seçmenize ve ardından bu tarzlar için önceden ayarlanmış ayarları kullanmanıza izin verir. Bazıları, kaydırıcıları zevkinize göre ayarlamanıza izin veren özel bir ayara sahipken, diğerleri ekolayzer ayarlarını yapmadan önce kulaklık takmanızı gerektirir.

Android'inizin Ekolayzer ayarlarını göstermesinin üç yolu

Çeşitli frekans eşitleme bantları soldaki düşük tonlardan sağdaki yüksek tonlara gider. Zevkinize uygun genel bir karışım sağlamak için sesi daha fazla doldurmaya yardımcı olurlar. Daha fazla bas seviyorsanız, soldaki kaydırıcıları ayarlayın. Daha fazla tiz seviyorsanız, sağdaki kaydırıcıları ayarlayın ve benzeri.

Spotify Ekolayzerinin Artıları ve Eksileri

Ekolayzırı kullanmanın ana yararı, sesinizi doğru tonu elde etmek için özelleştirmenize olanak sağlamasıdır. Bu özellik, ekolayzır ayarlarınıza doğrudan müzik dinlemek için kullandığınız uygulamadan erişmenizi sağlar. Ancak, ekolayzer ayarları cihazınızın ekolayzer ayarları olduğundan, uygulamayı kapattığınızda kaybolmayan tüm sistem seslerinizi etkiliyorsunuz. Bildirim zilleri gibi belirli tonlar için bu büyük olasılıkla önemli olmayacaktır, ancak video izlerseniz kulağa komik gelebilir. Ayrıca, yerleşik bir ekolayzır içermeyen telefonlar için garip bir uygulamadır. Spotify kullanıyorsanız, muhtemelen ses için birincil kaynağınızdır, bu yüzden belki de bu o kadar da kötü bir şey değildir. Spotify, sahip olabileceğiniz en iyi ses deneyimine sahip olmanızı istiyor, ancak kolaylık için kesinlikle bazı ödünler var. Her şeyde olduğu gibi, kilometreniz değişecektir.