Skip to content

Android’de USB Hata Ayıklama Modu Nasıl Etkinleştirilir

15 de Mayıs de 2021

Android cihazınızda USB hata ayıklamayı etkinleştirmenin birçok nedeni vardır. Örneğin, uygulamaları resmi Google mağazasının dışından bilgisayarınız aracılığıyla yüklemenize olanak tanır. Ayrıca, özel ROM’lar yüklemek, cihazlar arasında veri aktarmak ve hata ayıklama modunda tuğlalı telefonları veya tabletleri kurtarmak da mümkündür. Bu makaledeki bilgiler genel olarak Android 9.0 Pie, Android 8.0 Oreo ve Android 7.0 Nougat çalıştıran tüm akıllı telefonlar ve tabletler için geçerlidir.

USB Hata Ayıklama Nedir?

Hata ayıklama modu, kullanıcıların Android cihazlarının iç işleyişine bir USB bağlantısı aracılığıyla bir bilgisayardan erişmelerini sağlar. Programcıların yeni uygulamalar oluşturmak ve test etmek için kullandığı Android yazılım geliştirme kitini (SDK) kullanmak için USB hata ayıklamasını açmak gerekir. Ayrıca, Android Hata Ayıklama Köprüsü (ADB) ile kullanıcıların bilgisayarlarından telefonlarına gelişmiş komutlar göndermelerine izin verir. Bununla birlikte, ortalama kullanıcıların hata ayıklama modunu etkinleştirmek istemesinin birkaç nedeni vardır. Örneğin şunları yapabilirsiniz:

 • Farklı bir işletim sistemi kurabilmek için Android cihazınızı köklendirin.
 • APK dosyalarını bilgisayarınızdan yüklemek ve diğer komutları USB bağlantısı üzerinden göndermek için ADB’yi kullanın.
 • Tuğlalı bir Android cihazı kurtarmak için Fastboot’u kullanın.
 • Android SDK’yı kullanarak tüm verilerinizin yedek bir kopyasını oluşturun.

Android’in eski sürümlerinde, ekran görüntülerini yakalamak için hata ayıklama modunu etkinleştirmek bir ön şarttı, ancak Android’de ekran görüntüsü almak artık çok daha kolay.

Android’de USB Hata Ayıklama Nasıl Etkinleştirilir

Hata ayıklama modunu etkinleştirmek, sistem ayarlarınızda gizli olan geliştirici seçenekleri menüsüne erişim gerektirir.

 1. Cihazınızın Ayarlar ve dokunun Telefon hakkında veya Tablet hakkında.

 2. Dokunmak Yapı numarası “Artık bir geliştiricisiniz” yazan bir bildirim görene kadar tekrar tekrar.

 3. Ana sayfaya geri dönün Sistem menü, ardındanöğesine dokunun. Geliştirici Seçenekleri. Android Pie kullanıyorsanız, ileri seçenekler Geliştirici seçeneklerini ortaya çıkarmak için.

 4. Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için sağ üst köşedeki geçiş anahtarına dokunun (zaten etkinleştirilmemişse).

  Android, USB hata ayıklamasını etkinleştirir

 5. Dokunmak TAMAM MI onaylamak.

 6. Simgesine dokunun. USB hata ayıklama geçiş anahtarı.

 7. Dokunmak TAMAM MI onaylamak.

 8. Cihazınızı bir sonraki bilgisayara taktığınızda, o bilgisayar için USB hata ayıklama yetkisi vermek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı alacaksınız. Dokunmak TAMAM MI onaylamak. Bilgisayarınız Android cihazınızı algılamıyorsa, uygun cihaz sürücüsünü indirmeniz gerekebilir.

Android’de USB Hata Ayıklama Nasıl Devre Dışı Bırakılır

USB hata ayıklamasını kapatmak için Geliştiriciye dönün seçenekler menüsüne gidin ve USB hata ayıklama geçiş anahtarına dokunun tekrar.

Hata ayıklama modunda hangi bilgisayarın Android cihazınıza erişebileceğini sıfırlamak için Geliştirici seçenekleri menüsüne dönün ve USB hata ayıklama yetkilerini iptal et'e dokunun.

Hata ayıklama modunda hangi bilgisayarların Android cihazınıza erişebileceğini sıfırlamak için Geliştirici seçeneklerine dönün menü ve dokunun USB hata ayıklama yetkilerini iptal edin.

USB Hata Ayıklamanın Güvenlik Riskleri

Cihazınızı hata ayıklama moduna geçirmek, onu kötü amaçlı yazılımlara ve dış saldırılara karşı daha savunmasız bırakır. Bu nedenle, cihazınızı yeni bir PC’ye her bağladığınızda bir güvenlik istemi alacaksınız. Cihazınızı halka açık şarj bağlantı noktalarına takmaktan veya hata ayıklama modu etkinken halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmaktan kaçının. Cihazınızı hata ayıklama modu açıkken kaybederseniz, teknoloji meraklısı bir hırsız şifrelerinizi bilmeden kişisel verilerinize erişebilir. Bu nedenle, ihtiyacınız olmadığında hata ayıklamayı her zaman kapatmalısınız. Ekstra güvenlik için, cihazınızın kaybolması veya çalınması durumunda cihazınızı bulmanızı veya verilerini uzaktan silmenizi sağlayan Cihazımı Bul özelliğini ayarlayın.

Android Hata Ayıklama Uygulamaları

Google Play mağazasında, USB hata ayıklamasını etkinleştirmeyi daha kolay hale getirdiği iddia edilen uygulamalar vardır; ancak, sürecin halihazırda ne kadar basit olduğu düşünüldüğünde, bu amaçla bir uygulama indirmenin bir nedeni yoktur.

Kırık Ekranla USB Hata Ayıklamayı Etkinleştirme

Android’inizin dokunmatik ekranı bozuksa, yine de ekranı görüyorsanız, cihazınızın On-The-Go (OTG) teknolojisini desteklemesi koşuluyla, hata ayıklama modunu etkinleştirmek için bir fare kullanmak mümkün olabilir. Varsa, dokunmatik ekranı kullanmadan cihaz ayarlarınızda gezinmek için bir OTG kablosuyla bir fare bağlayın.