Skip to content

Android’de Uygulamalar Nasıl İndirilir

28 de Mayıs de 2021

Android kullanıcıları, Google Play, Android için Amazon Appstore, Galaxy Apps (bir Samsung cihazınız varsa) ve bir dizi başka uygulama mağazasına erişebilir; bazıları yasal, bazıları değil. Bu makale, uygulamaların nasıl güvenli bir şekilde indirileceğini açıklar; talimatlar, Android 7.0 Nougat ve sonraki sürümleri çalıştıran akıllı telefonlar ve tabletler için geçerlidir.

Google Play’de Uygulamalar Nasıl İndirilir

Google Play Store uygulaması tüm Android cihazlarda yerleşiktir. Mağazadan uygulamaları nasıl indireceğiniz aşağıda açıklanmıştır: Akıllı telefonunuza veya tabletinize ek olarak bir masaüstü tarayıcısından Google Play uygulamalarını indirebilirsiniz. Google, Play Store tarafından desteklenen cihazların bir listesini tutar.

 1. Google Oyun mağazası akıllı telefonunuzda veya tabletinizde.

 2. İndirmek istediğiniz uygulamayı arayın veya aşağıdaki gibi bir kategori seçin: Oyunlar veya Filmler ve TVveya benzeri diğer filtreler Editörün Seçimi veya Aile.

 3. Uygulamanın girişine dokunun.

 4. Dokunmak Yüklemek. İndirme tamamlandığında, Yükle Aç olarak değişir.

Masaüstünde Google Play

Google hesabınıza bağladığınız tüm Android telefonlar veya tabletler için masaüstünde uygulama indirmelerini yönetebilirsiniz. Birden fazla cihaz kullanıyorsanız veya çocuklarınız gibi başkaları için uygulama indirmelerini yönetiyorsanız, Play Store’u masaüstünüzde kullanmak uygundur.

 1. Bir masaüstü tarayıcısında play.google.com’a gidin.

 2. İndirmek istediğiniz uygulamayı arayın veya tıklayın Kategoriler, Üst Sıralarveya Yeni sürümler kütüphaneye göz atmak için

  Bir PC kullanıcısı Google Play Store'da bir oyun arar

 3. Uygulamayı bulduğunuzda girişini tıklayın ve ardından Yüklemek. Google hesabınıza bağlı birden fazla Android telefonunuz varsa, akıllı telefonların ve tabletlerin bir listesini göreceksiniz. Cihazınızı seçin; Hangisinin hangisi olduğundan emin değilseniz, her birinin yanında “son kullanılan” bir tarih vardır.

  Bir PC kullanıcısı Google Play Store'da 'Fallout Shelter' oyununu arıyor

 4. Tıklayın Yüklemek veya Satın Al ve uygulama birkaç dakika içinde cihazınızda görünmelidir.

  Bir PC kullanıcısı Google Play Store'dan 'Fallout Shelter' oyununu yüklüyor

Uygulamanın fiyatı Satın Al buton.

Android için Amazon Appstore’da Uygulamalar Nasıl İndirilir

Android kullanıcıları, Amazon’un mağazasındaki uygulamalara bir masaüstü web tarayıcısından veya Amazon AppStore uygulamasından da erişebilir. Burada satılan uygulamalar bazen Google Play’e kıyasla daha ucuz ve hatta ücretsiz. Ayrıca gelecekteki satın alımlar için para kazanabilirsiniz. Amazon AppStore’u yüklemediyseniz, onu indirebilirsiniz, ancak adlı bir ayarı etkinleştirmeniz gerekir. Bilinmeyen uygulamaları yükleyin.

 1. Telefonunuzda Amazon Appstore’u açın.

 2. İstediğiniz uygulamayı arayın veya göz atın.

 3. Dokunmak Almak veya ücretli bir uygulamanın fiyatını gösteren düğme.

  Bir Amazon Appstore kullanıcısı 'Candy Crush Saga'nın bir kopyasını satın aldı

 4. Sonra dokunun İndir sonraki sayfada.

Masaüstünde Android için Amazon Appstore

Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde Amazon Appstore varsa, uygulamaları doğrudan oradan indirebilir ve satın alabilirsiniz. Amazon Appstore’u, Amazon.com’u ziyaret ederek veya Amazon Shopping uygulaması aracılığıyla mobil tarayıcınız üzerinden de indirebilirsiniz. Yukarıda açıklandığı gibi, uygulamanın ayarlardan bilinmeyen uygulamaları yüklemesine izin vermeniz gerekir.

 1. Amazon web sitesinde sol üstteki menü simgesine tıklayın (üç yatay çizgi).

  Tüm menü simgesinin vurgulandığı Amazon ana sayfası

 2. Tıklayın Android için Appstore.

  Tümü menüsünün görüntülendiği ve 'Android için Appstore'un vurgulandığı Amazon web sitesi

 3. Tıklayın Tüm Uygulamalar ve Oyunlar. (Amazon Appstore uygulamasını indirme seçeneği de vardır.)

  Tümü menüsünün görüntülendiği ve 'Tüm Uygulamalar ve Oyunlar'ın vurgulandığı Amazon web sitesi

 4. İstediğiniz uygulamayı arayın veya göz atın ve listesine tıklayın.

  'Plants vs. Zombies' oyununun vurgulandığı Amazon App Store

 5. Tıklayın Uygulamayı al (ücretsiz) veya Şimdi al (ücretli).

  'Plants vs. Zombies' oyununun listeleme sayfasının görüntülendiği Amazon web sitesi. Şimdi Satın Al düğmesi vurgulanmıştır.

Mobil Cihazlarda Samsung Galaxy Uygulamaları

Galaxy App store, çoğu Samsung Galaxy cihazına önceden yüklenmiştir. Samsung için Yapılan Özel Uygulamalar (özellikle Galaxy telefonları için yapılmış uygulamalar), Galaxy Essentials (özel olarak seçilmiş Samsung uygulamaları) ve Samsung DeX uygulamalarını içerir. Aynı zamanda bir çıkartma dükkanı, canlı çıkartmalar ve yazı tipleri vardır. Samsung’dan uygulamalar almak için Galaxy Uygulamaları ve istediğiniz uygulamayı arayın veya göz atın. Uygulamanın girişine ve ardından Yüklemek.

Google Play Koruması

Android’de herhangi bir uygulama indirmeden önce dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri güvenliktir. Bilgisayar gibi, virüs bulaşmış bir akıllı telefon da performans sorunlarına ve gizlilik ihlallerine neden olabilir ve hatta verilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Google, Play Store’daki kötü amaçlı uygulamaları içeren bazı yüksek profilli güvenlik olaylarına yanıt olarak, cihazınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı düzenli olarak tarayan Play Protect’i kullanıma sundu. Varsayılan olarak bu ayar açıktır, ancak isterseniz manuel tarama da çalıştırabilirsiniz.

 1. git Ayarlar > Güvenlik > Google Play Koruması.

 2. Dokunmak Tarama.

  Bir Android kullanıcısı Google Play Protect ayarlarına erişir

 3. Burada ayrıca son kontrol edilen uygulamaları ve son taramanın zamanını da görebilirsiniz.

Google Play Protect, siz indirmeden önce Play Store’daki uygulamaları da kontrol eder.

Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama İndirme

Bir mobil tarayıcı veya başka bir uygulama kullanarak Google Play dışında bir yerden bir uygulama indirmeye çalışırsanız, cihazınızın bu kaynaktan bilinmeyen uygulamaların yüklenmesine izin vermediğini belirten bir uyarı alırsınız.

 1. git Ayarlar.

 2. Dokunmak Uygulamalar ve bildirimler > ileri > Özel uygulama erişimi.

 3. Dokunmak Bilinmeyen uygulamaları yükleyin.

  Bir Android kullanıcısı, bilinmeyen uygulamaların yüklenmesine izin vermek için ayarlara erişir

 4. Chrome ve diğer mobil tarayıcılar gibi uygulamaları indirebilen uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Uygulamaları indirmek ve açmak için kullandığınız herhangi bir uygulamaya dokunun İzin vermek bu kaynaktan.

Bilinmeyen bir uygulamanın cihazınızı tehlikeye atabileceğine dikkat edin. Kendinizi daha fazla korumak için, açın Zararlı uygulama algılamayı iyileştirin içinde Google Play Koruması cihazınızın ayarlarının bölümü.