Skip to content

Android’de Uygulamalar Nasıl Kapatılır

12 de Mayıs de 2021

Android’de uygulamaları kapatmak, uygulamaları kapatmak demektir. Normal yanıt vermiyorsa, telefonunuzda veya tabletinizde bellek yetersizse veya ekranı temizlemek için uygulamayı kapatabilirsiniz.

Uygulamaları Kapatmak Genellikle Gerekli Değildir

Genellikle Android’de uygulamaları kapatmanız gerekmez, çünkü cihazınız uygulamaları uygun şekilde işlemeli, belleği aktif olarak kullandığınız uygulamalar ve arka planda çalışan uygulamalar arasında ileri geri karıştırmalıdır. Uygulamaları sürekli kapatmak, cihazınızın çalışmasını sağlayabilir Yavaş. Ancak, uygulamaları temizlemek istemenizin bir nedeni varsa, bunu kolayca yapabilirsiniz. Android uygulamalarını kapatmak, öldürmek veya temizlemek, onları silmekle aynı şey değildir. Tamamen kaldırmak için bir Android uygulamasını kaldırmanız gerekir. Bu talimatlar, tabletinizi veya telefonunuzu kim yapmış olursa olsun, Google, Samsung, Xiaomi vb. Çalışmalıdır.

Android’de Uygulamaları Ana Ekrandan Kapatma

Uygulamaları kapatmanın birkaç yolu vardır. Çalışan uygulamaları Ana ekrandan veya cihaz ayarlarından kapatabilirsiniz. En hızlı yol, herhangi bir zamanda Ana ekrandadır:

 1. Çalışan tüm uygulamaları görüntüleyerek başlayın. Bunu nasıl yapacağınız, telefonunuza ve Android sürümüne bağlıdır. Cihazınızın çalışan uygulamaları nasıl gösterdiğinden emin değilseniz, mevcut farklı yöntemleri deneyin:

  • Ekranın altından yukarı kaydırın (ancak çok yukarı kaydırmayın veya uygulama çekmecesi açılır).
  • Ekranın altındaki küçük kare simgeye dokunun.
  • Telefonunuzun veya tabletinizin altındaki, üst üste binen iki dikdörtgene benzeyen fiziksel düğmeye basın. Ana Sayfa düğmesinin yanındaki alana basana kadar ışığın yanmadığını görmeyebilirsiniz.
  • Samsung Galaxy cihazlarda Güncel uygulamalar Ana Sayfa düğmesinin solundaki düğmesine basın.
 2. Kapatmak istediğiniz uygulamayı bulmak için yukarı ve aşağı veya sola ve sağa (telefonunuza bağlı olarak) kaydırın.

 3. Öldürmek istediğiniz uygulamayı ekrandan fırlatır gibi yukarı kaydırın. Bu, uygulamalarınız yatay olarak listelenmişse çalışır.

  Veya dikey olarak listelenen uygulamalar için uygulamayı hemen kapatmak için sola veya sağa kaydırın.

  Android cihazda bir uygulamayı kapatma

  Bazı cihazlarda, bu görünümdeyken her uygulamanın sağ üst köşesinde bir çıkış düğmesi bulunur ve uygulamayı kapatmak için ona dokunabilirsiniz. Altta üç çizgili bir düğme görüyorsanız, x son açılan tüm uygulamaları kapatmak için üzerine dokunun. Bazı cihazlarda bir Hepsini temizle seçeneği sola kaydırırsanız. Buna dokunmak tüm uygulamaları aynı anda öldürür.

 4. Çalışan diğer uygulamaları kapatmak için 2. ve 3. adımları tekrarlayın. Bitirdiğinizde, ekranın kenarının yanında boş bir alan seçin veya Ana Sayfa düğmesine basın.

Uygulama Yöneticisini Kullanarak Uygulamaları Kapatma

Telefonunuzda veya tabletinizde, arka plan uygulamalarını kapatmanız gerektiğinde kullanmanız gereken uygulamalar için yerleşik bir yönetici bulunur (çalışan ancak yukarıdaki yöntemi izlediğinizde görünmeyen uygulamalar). Çalışan uygulamaları kapatmak için ayarları kullandığınızda, kaydırma yönteminde bulduğunuzdan daha fazla seçenek vardır. Bu seçenek o kadar kolay değildir ve zarif bir şekilde çıkmak yerine yanıt vermeyen uygulamaları öldürmeye yöneliktir.

 1. Ayarları açın veöğesine dokunun. Uygulamalar ve bildirimler. Bunu görmüyorsanız, arayın Uygulamalar, Uygulama Yönetimi, Uygulama Yöneticisiveya Genel > Uygulamalar.

 2. Dokunmak Tüm <#> uygulamaları görün ve ardından kapatmak istediğiniz sorunlu uygulamayı bulun. Bu seçeneği görmüyorsanız, cihazınızdaki uygulamaların bir listesini görüntülüyor olabilirsiniz, bu durumda kapatmak istediğinizi bulmak için kaydırabilirsiniz.

  Bir Android telefondaki tüm uygulamaları görün

 3. Uygulamayı seçin ve seçin Durmaya zorla. Cihazınıza bağlı olarak, bu ekran aynı zamanda ilk başta neden sahip olduğunuzdan emin değilseniz uygulamayı kaldırabileceğiniz yerdir.

 4. Dokunmak TAMAM MI veya Durmaya zorla çalışan uygulamayı sonlandırmak istediğinizi onaylamak için. Uygulama durduktan sonra, normal şekilde tekrar açabilirsiniz. Ancak, bir uygulamayı kapanmaya zorlamanın yıkıcı doğası bazı bozulmalara veya istenmeyen davranışlara neden olabilir.

  Android'de bir uygulamayı durdurmaya zorlama

Android’de Çalışan Hizmetler Nasıl Kapatılır

Hizmetler genellikle ortalama bir kişinin uğraşması gereken bir şey değildir, özellikle de bunu yapma yeteneğinin varsayılan olarak mevcut olmadığı düşünüldüğünde. Bununla birlikte, ne yaptığınızı biliyorsanız ve belirli bir uygulamanın çalıştırdığı bir hizmeti sonlandırmanız gerekiyorsa, bu basit bir süreçtir.

 1. Geliştirici modunu etkinleştirin. Bu, normal bir kullanıcının göremediği ayarları görüntülemenizi ve düzenlemenizi sağlayan özel bir moddur.

 2. Git Ayarlar > Sistem > ileri, ardından dokunun Geliştirici Seçenekleri. Bazı eski Android cihazlar bu seçenekleri şurada saklar: Ayarlar > Sistem.

  Bir Android cihazdaki geliştirici seçenekleri yolu

 3. Seçiniz Çalışan hizmetlerve öldürmek istediğiniz hizmeti çalıştıran uygulamayı bulup seçmek için listede ilerleyin.

 4. Seç Dur Bitirmek istediğiniz hizmetin yanında. Cihazınıza bağlı olarak, düğmesine basmanız gerekebilir. TAMAM MI onaylamak.

  Bir Android telefonda bir hizmeti durdurma