Skip to content

Android’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Ayarlanır ve Temizlenir

10 de Mayıs de 2021

Akıllı telefonunuz çeşitli uygulamalarla birlikte geldi ve telefonu aldığınızdan beri daha fazlasını yüklemiş olabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda kullandığınızdan daha fazla uygulamanız varsa, biraz bahar temizliği yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Veya aynı görevi gerçekleştiren birkaç uygulamanız varsa, ancak bunları silmek istemiyorsanız, hangi uygulamanın varsayılan olduğuna karar verin. Örneğin, bir fotoğrafı açtığınızda, Galeri uygulamasını (veya indirdiğiniz başka bir görüntü uygulamasını) her zaman veya yalnızca bir kez kullanma seçeneğiniz vardır. Her zaman Galeri uygulamasını açmayı seçerseniz, o zaman bu uygulama varsayılandır. Fikrinizi değiştirirseniz ve Galeri uygulamasını kullanmak istemezseniz, varsayılan uygulamayı farklı bir görüntü uygulamasıyla değiştirin. Aşağıdaki talimatlar Android telefonunuzu kimin yaptığından bağımsız olarak geçerli olmalıdır: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, vb.

Varsayılanları Temizle

Geçmişte, telefon üreticisine ve Android sürümüne bağlı olarak varsayılanları temizlemenin birkaç yolu vardı. Android’in mevcut sürümleri, uygulama bazında varsayılanları temizlemenin tek ve doğrudan bir yolunu sunar.

 1. Ayarlar app.

 2. Dokunmak Uygulamalar ve bildirimler.

 3. Dokunmak Tüm uygulamaları açın (veya dokunun # Uygulamanın tümünü görün) cihazınızdaki uygulamaların tam listesini görmek için.

 4. Varsayılanları temizlemek istediğiniz uygulamaya dokunun.

 5. Dokunmak Varsayılan olarak aç.

 6. Dokunmak Varsayılanları Temizle Ayarladığınız varsayılan eylemleri temizlemek için. Uygulama bazı eylemler için varsayılan olarak ayarlanmışsa, bir Bu uygulamayı varsayılan olarak başlatmayı seçtiniz mesaj ve bir Varsayılanları Temizle seçeneği. Uygulama varsayılan olarak ayarlanmadıysa şunu görürsünüz: Varsayılan ayarlanmadı ve Varsayılanları Temizle seçenek gri.

 7. Varsayılanlar temizlendikten sonra, sayfa yenilenir ve bir Varsayılan ayarlanmadı mesaj ve Varsayılanları Temizle seçenek gri.

  Varsayılan olarak aç, Varsayılanları Temizle, Varsayılan ayar yok

 8. O uygulama için belirlediğiniz varsayılan eylemler temizlenir ve bu eylem için varsayılan uygulama olarak başka bir uygulama atayabilirsiniz.

Varsayılanları Ayarla

Bir bağlantıya dokunduğunuzda veya bir dosya açtığınızda, size çeşitli uygulamalar sunulur. Bir uygulama seçtikten sonra şunu seçin: Her zaman varsayılan yapmak veya seçmek için Sadece bir kere Gelecekte başka bir uygulama kullanmak istiyorsanız. Proaktif olmak istiyorsanız, Ayarlar uygulamasında varsayılan uygulamaları ayarlayın. Seçenekler, Android sürümüne ve cihaza göre biraz farklılık gösterir. Bazı üreticiler kendi varsayılanlarını kurar ve değişiklik yapmak için sınırlı yetenek verir.

 1. Ayarlar app.

 2. Dokunmak Uygulamalar ve bildirimler.

 3. Dokunmak ileri.

 4. Dokunmak Varsayılan uygulamalar.

  Uygulamalar ve bildirimler, Gelişmiş, Android Ayarlarında Varsayılan Uygulamalar

 5. Değiştirmek için bir kategori seçin. Örneğin, varsayılan bir web tarayıcısı, telefon uygulaması veya SMS uygulaması seçin.

 6. Bu kategorideki mevcut uygulamalar listesinde, varsayılan yapmak istediğiniz uygulamanın yanındaki daireye dokunun.

  Tarayıcı uygulaması, Android ayarlarında Firefox radyo düğmesi

 7. Önceki sayfaya dönmek için geri okuna dokunun. Seçtiğiniz uygulama varsayılan olarak listelenir.