Skip to content

Android’de Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir

7 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Çoğu Samsung modelinde: Şu adrese gidin: Ayarlar > Görüntüle > Yazı stili ve kullanmak istediğiniz yazı tipini seçin.
 • LG telefonlar için: Şu adrese gidin: Ayarlar > Güvenlik ve seçin Bilinmeyen kaynaklar onay kutusunu işaretleyin, ardından yazı tiplerini bulmak için LG SmartWorld uygulamasını yükleyin.
 • Diğer markalar için: Android cihazınızı köklendirin ve yazı tipini değiştirmenize izin veren Apex Launcher gibi bir başlatıcı uygulaması yükleyin.

Bu makale, Android cihazlarda yazı tipinin nasıl değiştirileceğini açıklar. Kullandığınız yöntem, sahip olduğunuz telefon veya tablet markasına bağlıdır (Samsung, LG, Google, Huawei, Xiaomi veya başka bir marka).

Samsung’da Yazı Tipi Stilini Değiştirin

Samsung, önceden yüklenmiş en sağlam yazı tipi seçeneklerine sahiptir. Samsung, çeşitli yazı tipi seçenekleriyle önceden yüklenmiş olarak gelen FlipFont adlı yerleşik bir uygulamaya sahiptir. Çoğu Samsung modelinde yazı tipini değiştirmek için şu adrese gidin: Ayarlar > Görüntüle > Yazı stili ve kullanmak istediğiniz yazı tipini seçin.

Ekran, Yazı tipi boyutu ve Stil ayarları

Galaxy S8 gibi daha eski modellerde yazı tipi seçenekleri biraz farklı bir yerdedir. Bu yeni modellerde, yazı tipinizi değiştirmenin en yaygın yolu, Ayarlar > Görüntüle > Ekran yakınlaştırma ve yazı tipleri > Yazı stili, beğendiğiniz yazı tipini seçin ve ardından Uygulamak.

Samsung’unuza Daha Fazla Yazı Tipi Seçeneği Ekleyin

Ek yazı tipi stilleri de Google Play’den indirilebilir. Yeni yazı tipleri için bir uygulama indirmeyi seçerseniz, cihazınıza bir yazı tipi yüklemek ve kullanmak için geliştirici tarafından sağlanan talimatları izleyin. Samsung Galaxy cihazları, yazı tiplerini Samsung Galaxy Apps Store’dan da indirebilir.

LG’de Yazı Tipi Stilini Değiştirin

Birçok LG telefon ve tablet, önceden yüklenmiş yazı tipini değiştirme özelliğine sahiptir. Çoğu LG modelinde bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Git Ayarlar.

 2. Seçiniz Görüntüle.

 3. Aşağı kaydırın ve dokunun Yazı tipi.

  Ekran, Yazı tipi türü, LG'deki seçenekler

 4. Etkinleştirmek için kullanmak istediğiniz yazı tipini seçin.

LG’nize Daha Fazla Yazı Tipi Ekleyin

Ek yazı tipleri LG SmartWorld uygulaması aracılığıyla indirilebilir. Uygulamayı LG web sitesinden indirmek için, güvenlik ayarlarını bilinmeyen kaynaklardan, yani Google Play dışındaki herhangi bir yerden uygulama indirmeye izin verecek şekilde değiştirin. Bunu yapmak için:

 1. Git Ayarlar ve seçin Güvenlik.

 2. Seçin Bilinmeyen kaynaklar onay kutusu. Bu seçeneğin cihazınızı savunmasız bırakabileceğini bilmenizi sağlayan bir uyarı penceresi açılır.

 3. Seçiniz TAMAM MI ve Ayarlar’ı kapatın.

Uygulamayı ve sevdiğiniz yazı tiplerini indirdikten sonra, güvenlik ayarını aynı yolu izleyerek ve Bilinmeyen kaynaklar onay kutusu.

Diğer Android Telefonlarda Yazı Tipi Stilini Değiştirin

Samsung veya LG olmayan diğer çoğu Android telefon markası için yazı tipi stillerini değiştirmenin en basit ve en güvenli yolu bir başlatıcı uygulaması kullanmaktır. Başka bir yol varken, daha karmaşıktır. İşletim sisteminin dizinindeki dosyaların değiştirilmesini gerektirir. Ayrıca, cihazınızı köklendiren veya korumalı işletim sistemi dosyalarına erişmenizi sağlayan bir uygulama indirmenizi gerektirir. Çoğu durumda, telefonunuzu veya tabletinizi köklendirmek, cihazdaki garantiyi geçersiz kılar ve cihazın performansıyla ilgili başka sorunlara neden olabilir. Başlatıcı uygulamasını kullanırken LG ve Samsung yazı tipi özellikleri gibi önceden yüklenmiş yazı tipi özelliği ile karşılaştırıldığında temel fark, etiketlerin ve ana menülerin seçtiğiniz yeni yazı tipine sahip olmasıdır. Ancak, genellikle metin mesajlaşma uygulaması gibi farklı bir uygulamada çalışmaz. Ve tüm başlatıcı uygulamaları size yalnızca yazı tipi stilini değiştirme seçeneği sunmaz. Bazıları, yazı tiplerine erişmek için başlatıcıyla çalışması için tema paketlerinin indirilmesini gerektirir ve değişikliği yapmak için tüm temayı uygulamanız gerekebilir. Tüm bir temayı uygulamak zorunda kalmadan yazı tipi değişikliklerine izin veren mevcut iki uygulamayı ele alacağız. Bazı uygulamalar, sahip olduğunuz telefon veya tablet markasına bağlı olarak farklı şekilde çalışır ve uygulama geliştiricileri, zaman zaman özellikleri değiştirebilecek veya sınırlandırabilecek güncellemeler yapar.

Android Launcher Uygulaması Varsayılan Ana Ekran Oluyor

Başlatıcı uygulamalarının, yazı tipi değişikliklerinizi tutarlı bir şekilde görüntülemek için varsayılan ana ekranınız olarak devralması gerekir. Bir başlatıcı uygulamasını ilk açtığınızda, telefonunuz veya tabletiniz, onu ana ekranınız için kullanıp kullanmayacağınızı seçmenizi ister. Sadece bir kere veya Her zaman. Seçiniz Her zaman başlatıcının doğru çalışması için. Bunu şuraya giderek de değiştirebilirsiniz: Ayarlar > cihaz > Ev ve kullandığınız başlatıcı uygulamasını seçin.

Apex Launcher ile Yazı Tipi Stilini Değiştirin

Apex Launcher, Google Play’de mevcuttur. Apex Launcher uygulamasını indirip yükledikten sonra, ana ekranınıza otomatik olarak iki simge ekler: Apex Menüsü ve Apex Ayarları. Yazı tipinizi değiştirmek için: Apex Launcher, diğer uygulamalardaki yazı tipini değiştirmez, ancak ana ekranınıza ve uygulama menünüze yeni bir görünüm kazandırır.

 1. Seçiniz Apex Ayarları.

 2. Seç Gelişmiş Ayarlar.

 3. Seçiniz Simge Ayarları, sonra seç Simge Yazı Tipi.

 4. The Simge Yazı Tipi ekran mevcut yazı tiplerinin bir listesini gösterir. Listeden yeni bir yazı tipi seçin ve nasıl göründüğüne bakın. Beğendiğiniz yazı tipini seçin ve telefonunuzdaki simge etiketlerini otomatik olarak günceller.

Apex Launcher, 3 günlük ücretsiz deneme sunar. Kaydolmak ve uygulamayı kullanmak için bir ödeme yöntemi sağlamalısınız.