Skip to content

Android’inizde Resim İçinde Resim Nasıl Kullanılır

22 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Etkinleştirmek: Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > ileri > Özel uygulama erişimi > Fotoğraf içinde fotoğraf. Bir uygulama seçin.
 • Başlamak için: PiP’yi etkinleştirdiğiniz uygulamayı açın. Bir video seçin, ayarlayın Tam ekran, ve bas Oyna. Basın Evve video PiP’de oynatılacaktır.

Bu makale, Android 8.0 Oreo ve sonraki sürümleri çalıştıran Android akıllı telefonlarda bulunan Resim İçinde Resim (PiP) özelliğinin nasıl etkinleştirileceğini açıklar. Bununla, çoklu görev yapabilir, örneğin Google Haritalar’da yol tarifi alırken bir YouTube videosu izleyebilirsiniz.

PiP Uygulamalarını Bulun ve Etkinleştirin

Öncelikle Android uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olun, ardından:

 1. Ayarları aç.

 2. Dokunmak Uygulamalar ve bildirimler.

 3. Git ileri > Özel uygulama erişimi.

 4. Seçiniz Fotoğraf içinde fotoğraf.

 5. Listeden bir uygulama seçin.

 6. PiP’yi etkinleştirmek için geçiş düğmesine dokunun.

  Android ayarlarında bir uygulama için PiP'yi açma

Resim İçinde Resim ile Uyumlu Uygulamalar

Bu bir Android özelliği olduğu için, Chrome, YouTube ve Google Haritalar dahil olmak üzere Google’ın en iyi uygulamalarının çoğu pencere içinde resim özelliğini destekler. Ancak, YouTube’un PiP modu, reklamsız platformu olan YouTube Premium’a (önceden YouTube Red) abonelik gerektirir. PiP modu, şirketin akış hizmeti olan YouTube TV ile de çalışır. Diğer uyumlu uygulamalar arasında açık kaynaklı bir video platformu olan VLC, Netflix (Android 8.1 güncellemesiyle), WhatsApp (görüntülü sohbetler), Facebook ve Instagram (videolar), Google Duo, Pocket Casts (video podcast’ler) ve Hulu bulunur.

Resim İçinde Resim Nasıl Başlatılır

Pencere içinde pencere özelliğini nasıl başlatacağınız uygulamaya bağlıdır. Google Chrome ile bir videoyu tam ekrana ayarlamanız ve ardından Ana Sayfa düğmesine basmanız gerekir. YouTube uygulamasında (premium hesapla), bir video izlemeye başlayın ve ardından Ev buton. VLC gibi bazı uygulamalarda, önce uygulama ayarlarında özelliği etkinleştirmeniz gerekir. WhatsApp’ta, bir video görüşmesindeyken, pencere içinde pencere özelliğini etkinleştirmek için videonun önizlemesine dokunun. YouTube artık Chrome içinde PiP’ye izin vermiyor. Aşağıdaki talimatlar YouTube dışı videolar için geçerlidir.

 1. Video içeren bir web sitesine gidin.

 2. Simgesine dokunun. Tam ekran seçeneği.

 3. Seçiniz Oyna.

 4. Video oynamaya başladığında Ev, ardından videoyu telefon ekranınızda hareket ettirebilirsiniz.

Resim İçinde Resim Kontrolleri

Favori uygulamanızda PiP’yi nasıl başlatacağınızı anladığınızda, ekranınızın sağ altında videonuzu veya diğer içeriği içeren bir pencere göreceksiniz. Kontrollere bakmak için pencereye dokunun. Bazı durumlarda göreceksiniz Oyna, İleri sar, Geri sarmave bir Ekranı Büyüt Tam Ekran tam ekranda sizi uygulamaya geri götüren düğme. Oynatma listeleri için İleri sar düğmesi listedeki bir sonraki şarkıya geçer. Bazı videolarda yalnızca bir çıkış ve tam ekran düğmesi bulunur. Pencereyi ekranda herhangi bir yere sürükleyebilir ve kapatmak için ekranın altına çekebilirsiniz. YouTube dahil bazı uygulamalarda, görsellere ihtiyacınız yoksa arka planda ses çalmanıza izin veren bir kulaklık kısayolu bulunur.