Skip to content

Android’inizdeki IP Adresini Nasıl Değiştirirsiniz?

16 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Windows’ta arama çubuğu, giriş cmd. İçinde Komut istemi, giriş ipconfig / all. Mac: cmd + Uzay > terminal. IP adresi için ping atın.
 • Android’de: Ayarlar > Ağ ve internet > Wifi. Basın bağlı Wi-Fi > Ağı değiştir > Gelişmiş seçenekler > Statik.
 • Ağ ayarlarını, Ağ geçidi IP’si ve içinde bulunan DNS adresi ile yapılandırın. Komut istemive Ping sırasında IP adresi bulundu.

Bu makale, Android’inizi (9.0 ve üstü) ağınızdaki statik bir IP adresine nasıl geçireceğinizi açıklar. Aşağıdaki talimatlar, Android cihazınızı kimin yaptığından bağımsız olarak genel olarak geçerli olmalıdır: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, vb.

Android’iniz için bir Ağ IP’si Bulun

Android’inizi statik bir IP ile kurmadan önce, ağınızda kullanılabilir bir IP adresi bulmanız gerekir. Bunu ev ağınıza bağlı herhangi bir bilgisayardan yapabilirsiniz. Windows PC’de:

 1. Tıkla Başlangıç ​​menüsü.

 2. Tür cmd ve tıklayın Komut İstemi masaüstü uygulaması.

 3. Komut istemi penceresine şu komutu yazın: ipconfig / all ve bas Giriş.

Sonuçlarınız Ne Anlama Geliyor?

Sonuçlarda çok fazla bilgi göreceksiniz, ancak yalnızca birkaç öğeyle ilgilenmeniz gerekiyor.

 • Varsayılan giriş: Bu, ev yönlendiricinizin IP adresidir ve genellikle ağdaki en düşük IP adresidir. Yukarıdaki örnekte, bu IP adresi 10.0.0.1’dir.
 • IPv4 Adresi: Bu, komutu çalıştırdığınız cihazın IP adresidir. Yukarıdaki örnekte, bu IP adresi 10.0.0.158’dir.
 • DNS Sunucuları: Bunlar, internet servis sağlayıcınızın (ISS) internette gezinirken alan adlarını aramak için kullandığı sunuculardır.

Ücretsiz bir IP Adresi Bulun

Yönlendirici IP’sinden başlayıp yukarı doğru ilerleyerek bir ping komutu yazarak ağınızda ücretsiz bir IP adresi bulabilirsiniz.

Ping komutunun sonuçlarının ekran görüntüsü

Ping zamanlı bir yanıt görürseniz, bu, ağda bu IP adresine sahip bir cihaz olduğu anlamına gelir. Yanıt “Hedef ana bilgisayara ulaşılamıyor” yazıyorsa, bu IP adresinin mevcut olduğu anlamına gelir. Bir Mac’te aynı ipconfig ve ping komutlarını gerçekleştirmek için, cmd + Uzay ve “terminal” yazarak. Mac terminalinde, yukarıda açıklanan komutların aynısını verebilirsiniz.

Android’inizdeki IP Adresini Değiştirin

Artık telefonunuzu hangi IP’ye ayarlayabileceğinizi bildiğinize göre, telefonunuzu DHCP’den statik IP’ye geçirmenin zamanı geldi.

 1. Açık Ayarlar, Ağ ve internet altında, üzerine dokunun. Wifi.

 2. Bağlı Wi-Fi ağına basın ve basılı tutun. Bir açılır menü göreceksiniz. Dokunmak Ağı değiştir. Cihazınızın Android uygulamasına bağlı olarak, basılı tutma hilesi çalışmadan önce bağlı ağı “unutmanız” gerekebilir. İlerleyen ek bir adım olarak, IP adresi değişikliklerinin yanı sıra ağ şifresini yeniden girin.

 3. Söz konusu ağ için şifre değiştirme ekranını göreceksiniz. Dokunmak Gelişmiş seçeneklerve IP ayarları bölümüne ilerleyin. Dokunmak DHCP ve ayarı şu şekilde değiştirin: Statik.

Android Ağ Ayarlarınızı Manuel Olarak Yapılandırın

IP Ayarını Statik olarak değiştirdikten sonra, Android’inizin IP’si dahil tüm Android ağ ayarlarınızı manuel olarak yapılandırmanıza izin verecek bir form görünecektir.

Bir Android'in IP ayarlarının ekran görüntüsü

IP’niz statik olacağından, bu formdaki diğer ağ ayarlarını da manuel olarak yapılandırmanız gerekecektir.

 • IP adresi: Ping komutunu kullanarak bulduğunuz mevcut IP adresi.
 • Ağ geçidi: Yukarıda kaydettiğiniz varsayılan Ağ Geçidi IP adresini girin.
 • DNS 1 ve DNS 2: Yukarıda kaydettiğiniz DNS sunucularının IP adreslerini yazın.

Bu formdaki diğer alanları varsayılan olarak bırakabilirsiniz. IP ayarlarını değiştirmeyi bitirdiğinizde, simgesine dokunun. Kayıt etmek. Android’iniz yeni IP’si ile ev ağınıza yeniden bağlanacak. Artık Android’inize bağlanmak için kullandığınız herhangi bir yazılımı yeni, statik IP adresini kullanarak yapılandırabilirsiniz. Android telefonunuz, yeniden başlattıktan sonra bile bu statik IP’yi koruyacaktır. Statik IP’yi geri almak ve Android’inizi tekrar DHCP’ye ayarlamak istiyorsanız, sadece yukarıdaki adımları izleyin, ancak Gelişmiş Seçenekler menüsünde IP Ayarları seçeneğini tekrar DHCP’ye ayarlayın.

Neden Android’inizdeki IP Adresini Değiştirmelisiniz?

IP adresinizi Android’inizde değiştirmek basittir. Android cihazınızda, dinamik IP’den (DHCP) statik IP’ye geçmenizi sağlayan gömülü bir ayar vardır. Bununla birlikte, ağınızda kullanılabilir bir statik IP adresi seçtiğinizden emin olmak için önceden yapmanız gereken birkaç şey vardır. Telefonunuzda değişmeyen statik bir IP ayarlamanız gerekebilecek birçok önemli neden vardır. En yaygın nedenlerden birkaçı şunlardır:

 • Mobil web sunucusu çalıştırma
 • Mobil dosyaları FTP sunucu yazılımıyla paylaşma
 • Telefonunuzu Wi-Fi kamera olarak kullanma
 • Telefonunuzda bir mobil medya sunucusu çalıştırma

Tüm bu kullanımlar, cep telefonunuzun bilgisayarınızda çalışan 3. taraf yazılımlarda veya ağınızdaki başka herhangi bir cihazda kolayca yapılandırabileceğiniz sabit bir IP’ye sahip olmasını gerektirir.