Skip to content

Android’inizin Performansını İyileştirmek için 10 İpucu

12 de Mayıs de 2021

Android cihazınız bir bilgisayar gibidir. Uygulamalar, fotoğraflar, videolar ve dosyalarla dolduğunda yavaşlamaya başlar, pil daha çabuk biter ve ihtiyacınız olanı bulmak zorlaşır. Cihazınızın bakımını yapmak için, ara sıra yeniden başlatın, yedekleyin, büyük dosyaları ve kullanılmayan uygulamaları boşaltın, sakladıklarınızı düzenleyin ve her zaman en son güvenlik yamalarıyla güncel olduğundan emin olun. İşte Android’inizi daha verimli ve daha uzun ömürlü hale getirmenin on yolu. Bu makaledeki talimatlar, Android telefonunuzu kimin yaptığından bağımsız olarak geçerli olmalıdır: Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, vb. Android’inizle ilgili daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Yararlı Android ipuçları listemize göz atın.

Android İşletim Sistemini Güncelleyin

KTSDESIGN / BİLİM FOTOĞRAF KÜTÜPHANESİ / Getty Images
En yeni özelliklere ve en güncel güvenlik yamalarına erişmek için Android işletim sistemini en son sürüme güncelleyin. Cihazınıza, operatörünüze ve mevcut işletim sisteminize bağlı olarak, süreç biraz farklı olacaktır, ancak çoğu zaman nispeten kolay olmalıdır.

Akıllı Telefonunuzu Köklendirin

Akıllı telefondan bir yumru çeken bir kolun resmi

erhui1979 / Getty Images
Daha eski bir cihazınız varsa, en son işletim sistemine güncelleme yapamayabilirsiniz veya operatörünüz, piyasaya sürüldükten aylar sonra bir güncelleme sağlayana kadar beklemeniz gerekebilir. Bir telefonu köklendirmenin avantajlarından biri, işletim sistemini güncelleyebilmeniz ve operatörünüzden geçmeden yeni özelliklere erişebilmenizdir. Diğer avantajlar, yerleşik uygulamaları kaldırma, operatör tarafından engellenen özelliklere erişim ve daha fazlasını içerir. Android cihazların köklenmesi zor olabilir ancak buna değer olabilir.

Bloatware’i Öldür

Bloatware

lvcandy / Getty Images
Bloatware, operatörünüz veya cihazınızın üreticisi tarafından sağlanan önceden yüklenmiş uygulamaları ifade eder. Bloatware yalnızca bir cihaz köklenerek kaldırılabilir. Root yapmak istemiyorsanız, bloatware ile başa çıkmanın başka yolları da vardır. Örneğin, depolama alanından tasarruf etmek veya bu uygulamaların otomatik olarak güncellenmesini önlemek için bu uygulamaların güncellemelerini kaldırın. Ayrıca, bu uygulamalardan hiçbirinin varsayılan olarak ayarlanmadığından emin olun. Bloatware’den kaçınmak için Nokia, Motorola, HTC ve Google’ın bazı telefonları gibi saf bir Android işletim sistemi çalıştıran bir cihaz kullanın.

Yerleşik Dosya Yöneticisini Kullanın

Android varsayılan dosya yöneticisi

Android Marshmallow’a yükselttiyseniz, yerleşik bir dosya yöneticisine erişebilirsiniz. Önceden, cihaz dosyalarını yönetmek için üçüncü taraf bir uygulamanın indirilmesi gerekiyordu. Dosyalarınızı görüntülemek için cihaz ayarlarının depolama ve USB bölümüne gidin. Orada ne kadar alan kaldığını görebilir, cihazınızda yüklü tüm uygulamaları görüntüleyebilir ve dosyaları buluta kopyalayabilirsiniz.

Yer açmak

Depolama, Yer açma ve Android'de 6,21 MB yer açma düğmeleri

Bilgisayar gibi, akıllı telefonunuz veya tabletiniz de çok fazla şeyle doluysa yavaşlayabilir. Ayrıca, cihazınız ne kadar kalabalıksa, ihtiyaç duyduğunuzda önemli bilgileri veya resimleri bulmak o kadar zorlaşır. Hafıza kartı yuvası olmasa bile bir Android cihazda yer açmak nispeten kolaydır. Bu aynı zamanda verileri yedeklemek için iyi bir zamandır, bu nedenle yeni bir cihaza aktarabilir veya geri yükleyebilirsiniz.

Otomatik Düzeltmenin Size Karşı Değil, Sizin İçin Çalışmasına İzin Verin

Android kişisel sözlük ayarları

Akıllı telefonunuzdan metinler, e-postalar ve diğer mesajları gönderdiğinizde, yazım hataları ve yanlış otomatik düzeltmeler nedeniyle yavaşlamak sinir bozucu olur. Otomatik düzeltme sözlüğünüzü özelleştirerek ve ayarları yöneterek zamandan, hayal kırıklığından ve utançtan tasarruf edin. Veya otomatik düzeltme işlevinin sizin için daha iyi çalışıp çalışmadığını görmek için üçüncü taraf bir klavye deneyin.

Pil Ömrünü Uzatın

Pil Tasarrufu, Otomatik aç / kapat, Android'de şimdi aç düğmesi

Bitmiş veya ölmekte olan bir pil kadar hiçbir şey üretkenliği yok edemez. Burada iki kolay çözüm var: taşınabilir bir şarj cihazı taşıyın veya pilin daha uzun süre dayanmasını sağlayın. Pil ömründen tasarruf etmek için, kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatın, arka planda çalışan uygulamaları kapatın ve Android Lollipop’ta sunulan güç tasarrufu modunu kullanın.

Varsayılan Uygulamaları Kurun

Android'de varsayılan uygulamaları ayarlayın

Bir bağlantıyı tıkladığınızda veya bir fotoğrafı görüntülediğinizde yanlış uygulama veya web tarayıcısı açılırsa, cihaz ayarlarına gidin ve belirli eylemler için hangi uygulamaların varsayılan olarak seçildiğini öğrenin. Hepsini temizleyebilir ve yeniden başlayabilir veya tek tek yapabilirsiniz.

Bir Android Başlatıcı kullanın

Akıllı telefon ve bilgisayar

heshphoto / Getty Images
Android arayüzünün kullanımı genellikle kolaydır, ancak bazen üretici tarafından değiştirilir. HTC, LG veya Samsung cihazınız varsa, muhtemelen Android’in değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırır. Bununla başa çıkmanın iki yolu vardır:

  • Google Nexus veya Motorola X Pure Edition gibi stok Android çalıştıran bir cihaza geçin.
  • Ana ekranınızı özelleştirmek ve uygulamaları yönetmek için bir Android başlatıcısı indirin. Başlatıcılar, renk şemalarını kişiselleştirmek, uygulamaları düzenlemek ve ekrandaki öğeleri yeniden boyutlandırmak için seçenekler sunar.

Güvenliği Ciddiye Alın

Android güvenlik ayarları

Android akıllı telefonlar güvenlik kusurlarına eğilimlidir, bu nedenle bilgili olmak ve sağduyu kullanmak önemlidir. Bilinmeyen gönderenlerden gelen bağlantıları tıklamayın veya ekleri açmayın ve cihazınızı en son güvenlik yamalarıyla güncellemeyin. Android Cihaz Yöneticisi’ni, cihazınızı uzaktan kilitleyecek, konumunu takip edecek veya kaybederseniz silerek temizleyecek şekilde ayarlayın. Ayrıca en üst düzeyde gizlilik için cihazınızı şifreleyebilirsiniz. Android güvenliği konusunda akıllı olmanın diğer yolları hakkında bilgi edinin.