Skip to content

Animasyon Karakter Sayfası / Karakter Dağılımına İlişkin Temel Bilgiler

15 de Mayıs de 2021

Bir karakter sayfası, daha ayrıntılı karakter konsept sanatının basitleştirilmiş bir dökümüdür. Çoğu büyük konsept sanatçısının abone olduğu anahtarlardan biri, karakterinizi mümkün olduğunca az satıra indirgemektir. Bu, bu gösterim uğruna minimum satır içeren temel bir örnek karakter sayfasıdır. Herhangi bir animasyon programını açmadan önce, karakteriniz için daha fazla ayrıntı içeren büyük bir sayfa oluşturmaya çalışmalısınız. Aşağıdaki adımlarda, çeşitli arıza pozlarına daha yakından bakacağız.

Animasyon Karakter Sayfası / Dökümün Temelleri

Adrien-Luc Sanders
Vin ile tanışın. Vin, canlandırılmak üzere olan bir karakter ve sonuç olarak onun için bir karakter sayfası / karakter dökümü yaptık. Karakter sayfaları, karakteriniz için bir referans oluşturmanıza, temel görünümleri kaplamanıza ve oranlarınızın çizimden çizime eşleştiğinden emin olmanıza izin verir. Her şeyi orantılı tutmak (oranlarınız Vin gibi garip derecede uzun uzuvlar içeriyor olsa bile) ve karakterinizin yüz ifadelerini çizmeye alışmak için iyi bir uygulamadır.

Yandan Görünüm

Vin yan görünüm kroki

Adrien-Luc Sanders
Yan görünüm genellikle çizmesi en kolay olanıdır. Her uzuvdan yalnızca biri için endişelenmeniz gerekir ve yandan görünüm genellikle yüz özelliklerinin birbirine göre konumlarının yerleşmesine yardımcı olur. Karakterinizin bir tarafında, her iki taraftan da farklı görünmesine neden olan ayırt edici işaretler varsa, farkı göstermek için iki yandan görünüm yapmak isteyeceksiniz. Biz buna bakarken, her görüşün arkasında bulunan çizgilere bir göz atın. Poz nedeniyle küçük vardiyalardan tasarruf ettiğinizi fark edeceksiniz, bu çizgiler her pozda karşılık gelen yerlere katılıyor: başın üstü, bel / dirsekler, parmak uçları, pelvis, dizler, omuzlar. İlk görünümü çizdikten sonra, diğer görünümler için üzerlerine çizim yapmadan önce, ana noktalarınızı seçmek ve bu ana noktalardan ve tüm çalışma sayfası boyunca çizgiler çizmek için bir cetvel kullanmak genellikle iyi bir fikirdir. Bu şekilde, her şeyi ölçeklendirmek için çizdiğinizden emin olmak için referansınız olacak.

Önden Görünüm

Vin önden görünüm kroki

Adrien-Luc Sanders
Önden görünümünüz için, karakterinizi düz, bacakları bir arada veya en azından çok uzak olmayan, elleri yanlarında küçük bir sapma ile sarkan, yüzü düz bir şekilde dik durmaya çalışın. Tutum pozlarını sonrası için kaydedebilirsiniz. Şu anda sadece temel ayrıntıları gözden geçirmek ve net bir şekilde görmek istiyorsunuz. Önden görünüm genellikle ana karakter noktalarının en iyi görünümünü kanıtlar.

Arkadan Görünüm

Vin arkadan görünüm kroki

Adrien-Luc Sanders
Arka görüş için biraz hile yapmakta ve sadece birkaç ayrıntı değiştirilerek ön görüşünüzü geri çekmekte yanlış bir şey yok. Herhangi bir şey belirli bir tarafa yönlendirilirse, arka görünümde tersine döneceğini unutmayın – örneğin Vin’in saçındaki kısım, kemerinin eğimi.

3/4 Görünümü

Vin'in üç çeyrek açılı görünüşü

Adrien-Luc Sanders
Çoğu zaman karakterinizi önden veya yandan doğrudan çizmeyeceksiniz. 3/4 görünüm, karakterinizi çizeceğiniz en yaygın açılardan biridir, bu nedenle kesinlikle bunlardan birini karakter sayfanıza eklemeniz gerekir. Buradaki pozla biraz daha özgür olabilirsiniz; karakterinizin ifadesini ve tavrını yakalamaya çalışın. 3/4 atışla birlikte, bazı aksiyon çekimleri de yapmalısınız – çeşitli pozlar hareketin ortasında yakalanmış, giysilerin veya saçların nasıl hareket edebileceğini detaylandırıyor. Açı nedeniyle, çeşitli temel referans noktalarının artık yönergelerle mükemmel bir şekilde uyuşmadığını göreceksiniz. Bunun yerine, ölçülen noktanın orta kısmında kesişmeleri gerekir. Örneğin, bir omuz onlar için varsayılan yüksekliği işaretleyen çizginin üzerinde olurken, diğer omuz aşağıda olacaktır. Omuzların orta noktası olan boğaz boşluğu, neredeyse tam olarak kılavuz çizgisine dayanmalıdır.

Yakın Çekim

Vin'in detaylı yüz ifadesi eskizleri

Adrien-Luc Sanders
Son olarak, karakterinizin yüzünün detaylı bir yakın planını çizmeye çalışmalısınız çünkü tam vücut çekimlerinde küçülme ve biraz özensiz olma eğilimindedir. Bu ifade yakın çekimleri, muhtemelen yüzü 3/4 görünümünde yakalamalıdır, ancak öne bakan bir çifti dahil etmek faydalı olabilir. Ayrıca, diğer önemli parçaların da yakın planlarını çizmek de iyi bir fikirdir – örneğin, kazınmış bir kolye ucu, eller ve ayaklar, dövmeler veya normalde tüm vücut çekimlerinde ayrıntı olmadan çizilebilecek diğer işaretler gibi. Kulak çekmeyi unutma. Kulaklar genellikle gözden kaçar. Bu örnek için burada çizilmiş yalnızca iki yüz ifadesi vardır, ancak karakteriniz için en yaygın ifadelerden en az on tanesini çizmelisiniz – genel olarak kendini beğenmiş, korkmuş, heyecanlı, mutlu, kızgın vb. onların tüm duygularını kapsadığınızı düşünüyorum.