Skip to content

Antivirüs Yazılımları Hakkında Sık Sorulan Sorular

11 de Mayıs de 2021

En iyi antivirüs yazılımı, sisteminizde en iyi çalışan, istediğiniz özelliklere sahip ve kullanımı kolay olandır. Her sistem benzersiz olduğundan, yeni antivirüs yazılımı için alışveriş yapıyorsanız, PC’nize ve deneyim seviyenize en uygun olanı bulmak için birkaç ürünü değerlendirmelisiniz. Elbette, yalnızca üç büyük sertifika yetkilisinden sertifika almış olan ve AV-Test.org tarafından gerçekleştirilen zorlu testlerde iyi performans gösteren nitelikli, saygın antivirüs ürünlerine bağlı kalmak isteyeceksiniz. Ayrıca ücretli veya ücretsiz antivirüs sorunu da var. Genel olarak konuşursak, ücretli antivirüs tam koruma sağlayabilen daha fazla özellik sunarken, alakart bir güvenlik çözümü geliştirenler ücretsiz bağımsız antivirüs tarayıcılarından biriyle daha iyi sonuç verebilir. Kendi kategorilerinde sınıfının en iyisi hakkında özel öneriler için aşağıdakilere bakın:

Hem Antivirüs hem de Casus Yazılım Önleme Tarayıcısına İhtiyacınız Var mı?

Duruma göre değişir. Bazı antivirüs ürünleri, özellikle McAfee VirusScan, yıldız casus yazılım koruması içerir, ancak diğerleri içermez. Casus yazılımlarla ilgili devam eden sorunlar yaşıyorsanız, karışıma özel bir casus yazılım tarayıcısı eklemeyi düşünebilirsiniz.

Yenisini Kurmadan Önce Mevcut Antivirüs Programını Kaldırmamız Gerekiyor mu?

Yeni bir antivirüs ürününe geçiyorsanız, önce önceki antivirüs tarayıcısını kaldırmanız gerekecektir. Kaldırdıktan sonra, yeni tarayıcıyı kurmadan önce bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Mevcut antivirüs yazılımını aynı ürünün daha yeni bir sürümüne yükseltiyorsanız, önce eski sürümü kaldırmanıza gerek yoktur. Ancak, yeni sürüm eskisinden iki veya daha fazla sürümse, yenisini yüklemeden önce eski sürümü kaldırmak isteyeceksiniz. Yine, mevcut bir virüsten koruma ürününü her kaldırdığınızda, yeni tarayıcıyı kurmadan önce bilgisayarı yeniden başlattığınızdan emin olun.

Aynı Sistemde Aynı Anda İki Antivirüs Tarayıcısı Çalıştırılabilir mi?

Geçmişte, iki antivirüs tarayıcısını aynı anda çalıştırmak hiçbir zaman iyi bir fikir değildi. Ancak, tarayıcılardan yalnızca birinde gerçek zamanlı koruma etkinleştirilmişse ve ikinci tarayıcı yalnızca seçilen dosyaları manuel olarak taramak için kullanılıyorsa, bunlar barış içinde birlikte var olabilirler. Bazı Yazılımlar, bir sistemdeki 2. tarayıcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Birkaç durumda, bir virüsten koruma tarayıcısı, sistemde zaten yüklü olan başka bir virüsten koruma tarayıcısı algılarsa yüklenmez.

Bir Tarayıcı Neden Diğeri Algılamadığında Bir Virüs Algılıyor?

Antivirüs büyük ölçüde imza tabanlıdır. İmzalar, bağımsız satıcılar tarafından oluşturulur ve ürünlerine (veya bu belirli tarama motorlarını kullanan ürünlere) özgüdür. Bu nedenle, bir satıcı belirli bir kötü amaçlı yazılım için algılama (yani imza) ekleyebilirken, başka bir satıcı sahip olmayabilir. Bunun için bu nedenle, iki farklı anti-virüs uygulamasını çalıştırmak çoğu zaman daha iyidir.