Skip to content

App Store’da Olmayan Uygulamalar Nasıl Elde Edilir

8 de Mayıs de 2021

App Store’u kullanıyorsanız iPhone’unuz için uygulamaları edinmek basittir, ancak App Store’da olmayan uygulamaları da alabileceğinizi biliyor muydunuz? App Store, iki milyondan fazla harika uygulama sunuyor, ancak iPhone veya iPad’de çalışabilen her uygulama burada mevcut değil. Apple, App Store’da izin verdiği uygulamalara kısıtlamalar ve yönergeler koyar. Bu, bu kurallara uymayan bazı ilginç uygulamaların orada bulunmadığı anlamına gelir.

Cankurtaran / Alex Dos Diaz
Bu durum, App Store’da olmayan uygulamaların nasıl yükleneceğini öğrenmek isteyen kişilere yol açar. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, ancak hangisini seçmeniz gerektiği uygulamaya ve ne yapmak istediğinize bağlıdır. App Store’da bulunan uygulamaları App Store’u kullanmadan ücretsiz olarak edinebilirsiniz, ancak almamalısınız. Nedenini bu makalenin ilerleyen bölümlerinde öğreneceksiniz. Öte yandan, birkaç risk almaya ve Apple tarafından onaylanmamış uygulamaları kullanmaya istekliysen, App Store’u kullanmadan indirebileceğin bazı uygulamalar var.

Sideloading Uygulamaları

Belki de App Store’u kullanmadan iPhone’unuza uygulama eklemenin en basit yolu, yandan yükleme adı verilen bir teknik kullanmaktır. Sideloading, App Store’u kullanmak yerine uygulamaları doğrudan iPhone’a yüklemek için kullanılan addır. Bir şeyleri yapmanın yaygın bir yolu değil, ama mümkün.

Kanepede iPad kullanan bir kadın.

Westend61 / Getty Images
Yandan yüklemeyle ilgili gerçek zorluk, ilk etapta uygulamaya sahip olmanız gerektiğidir. Çoğu iPhone uygulaması yalnızca App Store’da mevcuttur, geliştiricinin web sitesinden veya başka bir kaynaktan doğrudan indirilemez. Ancak bazı geliştiriciler, Apple’ın kurallarını aşmak için uygulamalarını doğrudan indirmeler olarak kullanıma sunar. Kullanmak istediğiniz uygulamayı bulabilirseniz, iPhone’unuza eklemeniz yeterlidir (geliştirici muhtemelen talimatlar sunacaktır) ve gitmekte fayda var. Eskiden App Store’da bulunan ancak artık bulunmayan uygulamaları mı arıyorsunuz? Eksik Uygulamaların App Store’dan Nasıl Yükleneceğine bakın.

Jailbreak yapılmış iPhone’lar: Yasal Uygulamalar

Apple’ın App Store’u sıkı bir şekilde kontrol ettiği gibi, iPhone’a ne yapılabileceğini ve nelerin yapılamayacağını da kontrol eder. Bu kontroller, kullanıcıların iPhone üzerinde çalışan işletim sistemi olan iOS’un bazı bölümlerini değiştirmesinin engellenmesini içerir. Bazı kişiler, telefonlarını jailbreak yaparak bu denetimleri kaldırır, bu da diğer şeylerin yanı sıra App Store’da bulunmayan uygulamaları yüklemelerine olanak tanır. Bu uygulamalar çeşitli nedenlerle App Store’da bulunmuyor: kalite, yasallık, güvenlik ve Apple’ın bir sebepten dolayı engellemek istediği şeyleri yapmak. Jailbreak’li bir iPhone’unuz varsa, alternatif bir App Store var: Cydia. Cydia, Apple’ın App Store’unda olmayan ve her türlü harika şeyi yapmanıza izin veren ücretsiz ve ücretli uygulamalarla doludur. Telefonunuzu jailbreak yapmadan ve Cydia’yı kurmadan önce birkaç şeyi bilmeniz gerekir. Jailbreak yapmak telefonunuzu bozabilir ve güvenlik sorunlarına maruz bırakabilir. Apple ayrıca jailbreak’li telefonlar için destek sağlamaz, bu yüzden jailbreak yapmaya başlamadan önce riskleri anladığınızdan ve kabul ettiğinizden emin olun. Yalnızca jailbreak’li telefonlara yüklenebilen uygulamalar varken, jailbreak işlemi bitiyor gibi görünüyor. Bunun en büyük işareti, Cydia’nın Aralık 2018’de kullanıcıların yeni uygulamalar satın almasına izin vermemesidir. Uygulama satışları sona erdi ve ivme yavaşladığından, Cydia, jailbreak’li telefonlar için uygulama almayı çok daha zor hale getirerek işlemleri tamamen durdurabilir.

Jailbreak’li iPhone’lar: Korsan Uygulamalar

İnsanların telefonlarını jailbreak yapmasının bir diğer nedeni de, App Store’u kullanmadan ücretli uygulamaları ücretsiz olarak almalarına izin verebilmesidir. Bu kulağa çekici gelebilir, ancak bunu yapmanın korsanlık olduğunu ve hem yasadışı hem de ahlaki açıdan yanlış olduğunu söylememeliyiz. Bazı uygulama geliştiricileri büyük şirketler olsa da (bu korsanlığı daha iyi hale getirmez), geliştiricilerin büyük çoğunluğu harcamalarını ödemek ve daha fazla uygulama geliştirmeyi desteklemek için uygulamalarından kazanılan paraya güvenen küçük şirketler veya bireylerdir. Korsan uygulamalar, zor kazanılan parayı geliştiricilerin elinden alır. Jailbreak ve korsan uygulamalar App Store olmadan uygulama indirmenin bir yolu olsa da, bunu yapmamalısınız.

Apple Neden Bazı Uygulamaların App Store’a Girmesine İzin Vermiyor?

Apple’ın neden bazı uygulamaların App Store’a girmesine izin vermediğini merak ediyor olabilirsiniz. İşte anlaşma. Apple, geliştiricilerin App Store’a eklemek istediği her uygulamayı kullanıcılar indirmeden önce inceler. Bu inceleme sırasında Apple, uygulamanın aşağıdaki gibi olup olmadığını kontrol eder:

  • Uyumluluk ve performans için en son teknolojileri ve kodu kullanmak.
  • Sağladığı içerik türü için uygun şekilde derecelendirildi.
  • Orijinal ve kullanışlı, sadece daha popüler bir uygulamanın ucuza satılması değil.
  • Gizli veri toplayarak kullanıcıların gizliliğini ihlal etmek.
  • İşlevselliği veya kötü amaçlı kodu gizleme.

Oldukça makul şeyler, değil mi? Bunu, bu inceleme adımına sahip olmayan ve düşük kaliteli, bazen gölgeli uygulamalarla dolu olan Android için Google Play mağazasıyla karşılaştırın. Apple, geçmişte bu yönergeleri nasıl uyguladığı nedeniyle eleştirilmiş olsa da, genellikle uygulamaları App Store’da daha iyi hale getiriyorlar.