Skip to content

AppDelete: Mac’iniz için Evrensel Uygulama Kaldırıcı

23 de Mayıs de 2021

Ne Seviyoruz

  • Uygulamaları, widget’ları, eklentileri, tercih bölmelerini ve çok daha fazlasını kaldırır.
  • İlgili dosyaları bulmak için hızlı arama algoritması.
  • Silmeden önce tam önizleme; ne olacağını biliyorsun.
  • Uygulama koruması, favorilerin silinmesini önlemenizi sağlar.
  • Yetim arama, zaten sildiğiniz uygulamalarla ilgili uygulama dosyalarını bulur.
  • Tüm etkinlikleri günlüğe kaydeder.
  • Çöp kutusunu biraz fazla hızlı tıkladığınızda geri alın.

Neleri Sevmiyoruz

  • Zayıf yardım sistemi.
  • Daha iyi bir kılavuza ihtiyacı var.

Mac kullanmanın ilk günlerinden farklı olarak, kaldırma işlemi artık bir uygulamayı çöp kutusuna sürüklemek kadar basit değil. Çoğu durumda, uygulamanın yükleyicisinin Mac’inize yaydığı çeşitli dosyalar, tercihler, başlangıç ​​öğeleri ve daha fazlası vardır. Ana uygulamayı / Applications klasöründen çöp kutusuna sürüklerseniz, bu fazladan dosyaların tümü geride kalır. Bu nedenle Reggie Ashworth’un AppDelete’inden özellikle memnunuz. İyi çalışıyor ve Mac’inizdeki işleri tıkamıyor. AppDelete, özellikle çok sayıda uygulamayı yükleme ve kaldırma eğilimindeyseniz, sahip olmanız gereken yararlı bir araçtır. Normalde, bir uygulamayı çöp kutusuna sürüklemek, bir uygulamanın ana gövdesinden kurtulmak için iyi sonuç verir. Ancak bu yöntem, tercih dosyaları ve uygulamanın kullandığı diğer veri dosyaları biçiminde birkaç başıboş biti geride bırakır. Bazı durumlarda, kaynakları tüketen arka planda çalışan küçük uygulamalar, geride kalan gizli arka plan yordamları bile olabilir. Birkaç fazladan dosya ve hatta arka planda çalışan arka plan yordamlarına sahip olmak Mac’inizde çok fazla şikayete neden olmaz, ancak zamanla bunlar gerçekten artabilir ve Mac’inizin performansı üzerinde etkili olmaya başlayabilir, özellikle de bilgisayarınızda sınırlı kaynaklarınız varsa Düşük miktarda RAM gibi Mac. Bu nedenle, ne zaman yapabiliyorsanız, kaldırıcıyı kullanmalı veya uygulama geliştiricisi tarafından sağlanan talimatları kaldırmalısınız. Ancak çoğu kez, geliştirici hiçbir zaman bir kaldırıcı eklemekten rahatsız olmaz ve asla kaldırma talimatlarını yazmayı düşünmez. AppDelete burada işe yarar.

AppDelete’i kullanma

AppDelete, sisteminizden tamamen silmek istediğiniz uygulamaları sürükleyip bıraktığınız basit bir çöp kutusu penceresi dahil olmak üzere çeşitli modlarda çalışabilir. Bir uygulama AppDelete çöp kutusu penceresine sürüklendiğinde, çekirdek .app dosyası dahil tüm ilişkili dosyaları görüntülenir. Listedeki her öğe, öğenin silineceğini belirten işaretli bir onay kutusu içerir; saklamak istediğiniz herhangi bir öğenin işaretini kaldırabilirsiniz. Emin değilseniz veya daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız, her öğenin bir Bilgi düğmesi ve Bulucuda Göster düğmesi olacaktır. Bilgi düğmesi, seçilen öğe için Bulucunun Bilgi kutusunun eşdeğerini getirecektir. Öğenin en son kullanıldığı zaman nerede bulunduğunu, dosya için izinlerin nasıl ayarlandığını ve diğer bilgi parçalarını görebilirsiniz. Finder’da Görüntüle düğmesi bazen çok daha kullanışlı olabilir. Hiç bir uygulamanın nasıl çalıştığıyla ilgili bir sorun yaşadınız mı ve web’de yanıtlar için arama yaptıktan sonra, fikir birliği uygulamanın tercih dosyasını (.plist dosyası) silmek gibi göründü mü? Hangisi sizi bir sonraki soruya getiriyor: uygulamanın .plist dosyasını nasıl bulup sonra siliyorsunuz? Söz konusu uygulamanın AppDelete listesine bakarsanız, .plist dosyasını görebilmeniz gerekir. Dosyayı içeren klasörde bir Finder penceresi açmak için Finder’da Görüntüle düğmesine tıklayın ve .plist dosyasını silin. Bu durumda, sapkın bir uygulama için hızlı bir şekilde bir tercih dosyası bulmak için AppDelete’i kullandınız. AppDelete’i amaçlandığı gibi kullanmaya geri dönelim. AppDelete, bir uygulamanın tüm ilişkili dosyalarını listeler. Listeyi tarayabilir ve saklamak istediğiniz herhangi bir dosyanın işaretini kaldırabilirsiniz, ancak çoğunlukla, AppDelete yalnızca söz konusu uygulamaya gerçekten ait olan dosyaları almakta oldukça iyidir. Kaldırma işlemini tamamlamaya hazır olduğunuzda, tüm dosyaları çöp kutusuna taşıyacak olan Sil düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu arada, AppDelete ayrıca bir geri alma komutu içerir; Çöp kutusunu silmediğiniz sürece, kaldırılan uygulamayı kurtarmak için silmeyi geri al komutunu kullanabilirsiniz.

Uygulamaları Arşivleme

AppDelete’deki çok yararlı bir özellik, normal silme işlevine alternatif olarak çalışan Arşiv işlevidir. Arşiv’i seçtiğinizde, seçilen uygulama ve ilişkili tüm dosyaları .zip biçiminde sıkıştırılacak ve seçtiğiniz bir konumda saklanacaktır. Arşiv seçeneğinin güzelliği, daha sonraki herhangi bir tarihte uygulamayı depolanan arşivden yeniden yüklemek için AppDelete’ı kullanabilmenizdir.

Günlük Uygulamaları

AppDelete’deki diğer bir seçenek, bir uygulama tarafından kullanılan tüm dosyaları bir metin listesine kaydetmektir. Liste, uygulama tarafından kullanılan her dosyanın yol adını içerir. Bu, ihtiyacınız olması durumunda sorun giderme veya dosyaları manuel olarak kaldırmak için kullanışlı olabilir.

Genius Araması

Şimdiye kadar hangi uygulamadan kurtulmak istediğimizi bildiğimizde AppDelete’i kaldırıcı olarak kullandık, ancak ya Mac’inizde gerekli bir yer açmak için / Applications klasörünüzü temizlemeye çalışıyorsanız? Genius Arama işte burada devreye giriyor. Genius Search, son altı ay içinde kullanmadığınız uygulamaları arayarak / Applications klasörünüzü tarayacaktır. Yüklü uygulamaları küçültmek için harika bir fikir gibi görünüyor. Ancak ortaya çıkan liste, son altı ayda kullandığınız uygulamaları içeriyordu. sorunun ne olduğundan emin değiliz, ancak Genius Arama kaldırılacak olası uygulamaların bir listesini oluşturacak kadar iyi çalışıyor; sadece hepsini silmeyi körü körüne kabul etmeyin. Önce listeyi gözden geçirmeniz ve dikkatlice kontrol etmeniz gerekir.

Yetim Arama

Geçmişte AppDelete kullanmadan uygulamaları Mac’inizin çöp kutusuna sürüklediyseniz, etrafta kalan birkaç artık dosyanızın olma ihtimali yüksektir. Artık dosyalar, bir uygulamayı silmenin basit çöp kutusuna sürükleme yöntemini kullandığınızda geride bırakılan uygulamalarla ilgili dosyalardır. Orphaned Search’ü çağırarak, AppDelete artık pratik kullanım sunmayan geride kalan tüm dosyaları bulabilir ve bunları silmenize izin verebilir.

Son düşünceler

AppCleaner, iTrash ve AppZapper dahil olmak üzere Mac için kullanılabilen birkaç başka uygulama kaldırıcı vardır. Ancak AppDelete’yi beğenmenizin nedenlerinden biri, arama işlevinin ne kadar hızlı olmasıdır. Çok hızlı olduğu için, her zaman çalışır durumda tutmanıza, Mac’i uygulama yüklemeleri için izlemenize veya dosya güncellemelerini durdurmanıza ve uygulamaları ve diğer evrensel kaldırıcılar tarafından kullanılan dosyalarını takip etmek için kullanılan diğer teknikleri kullanmanıza gerek yoktur. Bu, AppDelete’in, uygulamayı kullandığımız zamanlar haricinde Mac’in kaynaklarından herhangi bir talepte bulunmadığı anlamına gelir. Arka planda çalışması gerekmeyen bu AppDelete özelliğinden yararlanmak için şık bir numara arıyorsanız, ancak yine de hızlı erişime sahipseniz, AppDelete simgesini Dock’unuza eklemeniz yeterlidir. Daha sonra herhangi bir uygulamayı AppDelete dock simgesine sürükleyebilirsiniz ve AppDelete seçilen uygulamayı silinmeye hazır olarak başlatır. O zaman devam et; Her zaman denemek istediğiniz ancak daha sonra kaldırabilmekten korktuğunuz uygulama demolarından bazılarını deneyin; AppDelete, kaldırma sürecini sizin için halleder. AppDelete 7,99 ABD dolarıdır. Bir demo mevcuttur.