Skip to content

Apple, AirTags ile Gizlilik Sorunlarını Ele Aldı ve Find My

12 de Nisan de 2022

Apple, istenmeyen izleme sorunlarını gidermek için AirTag’lerde ve Find My ağda bir dizi değişiklik yapmayı planlıyor. Apple kısa süre önce değişiklikleri duyurdu ve kullanıcıları daha iyi korumak için hangi iyileştirmelerin yapılması gerektiğine karar vermek için güvenlik uzmanları ve kanun uygulayıcılarla yakın bir şekilde çalıştığını söyledi. İlk olarak, değişiklikler yeni uyarıları ve uyarıları içerecek, Apple ise bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan yeni güvenlik özellikleri eklemeye çalışıyor.

Gelecekteki bir güncellemede, yeni AirTag kullanıcıları, ürünün yalnızca kendi eşyalarında kullanılması gerektiğini belirten bir bildirim alacak. Kötüye kullanırsanız, polis AirTag’in sahibini tanımlayan bilgileri alabilir. AirPod’lar ayrıca insanları izlemek için kullanıldı ve aynı güncellemede iPhone’unuzda bilinmeyen bir AirPod ile seyahat ettiğinizi belirten bir uyarı belirecek. Daha önce, uyarı yalnızca “Bilinmeyen Aksesuar Algılandı” dan bahsederdi. Apple ayrıca AirTags, AirPods ve Find My ağındaki mevcut güvenlik özelliklerini ve güvenlik uyarılarını neyin tetiklediğini daha iyi açıklamak için istenmeyen izleme makalesini güncelledi. Yeni özelliklere gelince, Apple bir kişide bilinmeyen AirTag’leri bulmak için bir sonar gibi davranan Precision Finding’i eklemek için çalışıyor. Bu özellik, cihazı dokunsal geri bildirim yoluyla bulmak için bir iPhone’daki çeşitli yetenekleri birleştirir.

AirTag kullanan adam

Apple ayrıca AirTag’lerin sesini artırmayı ve bilinmeyen bir cihaz bulunduğunda insanları daha erken bilgilendirmeyi planlıyor ancak Apple, uyarıların ne kadar yüksek veya ne kadar erken geleceğini söylemedi. Bu özellikler henüz çalışma aşamasında olduğu için bu özelliklerin ne zaman geleceği veya hangi yazılım sürümünün güncellemeyi içereceği konusunda kesin bir bilgi yok.