Skip to content

Apple CarPlay Nasıl Kapatılır

2 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Apple CarPlay, iPhone’unuzu kablosuz bağlantı veya kablo kullanarak uyumlu araçlarla senkronize etmenize olanak tanır.
 • CarPlay’i kapatmak için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > araba oyunu > unutmak istediğiniz araca dokunun ve ardından Bu Arabayı Unut > Unutmak.
 • CarPlay’i şurada da devre dışı bırakabilirsiniz: Ekran ZAMANI ayarlar, böylece bağlı herhangi bir araç için açılmaz.

Bu makale, iOS 14, iOS 13 ve iOS 12’de Apple CarPlay’i kapatmanın iki yolunu açıklar. Ayarlar seçeneği veya İçerik Kısıtlamaları aracılığıyla.

Ayarlardan CarPlay Nasıl Kapatılır

Apple CarPlay’i çeşitli nedenlerle kapatmak isteyebilirsiniz, buna CarPlay’i kullanmak istememeniz de dahildir. Sebebi ne olursa olsun, CarPlay’i Ayarlar’dan kapatabilirsiniz. Bu talimatları kullanarak kapattığınızda, CarPlay’i telefonunuza yeniden bağlayarak kolayca yeniden etkinleştirebilirsiniz.

 1. git Ayarlar > Genel ve ardından öğesine dokunun araba oyunu.

 2. CarPlay ekranında, unutmak istediğiniz aracın adına dokunun. Arabam seçenekler. Birden fazla araca bağlanırsanız, burada listelenen birden fazla arabanız olabilir ve hepsinde CarPlay’i kapatmak istiyorsanız, adımları her araç için tekrarlamanız gerekir. CarPlay uygulamanızda bir aracı unutmayı seçtiğinizde, gelecekte tekrar erişmek için aracı yeniden ekleme sürecinden geçmeniz gerekir.

 3. Dokunmak Bu Arabayı Unut.

 4. Ardından, görünen onay mesajında ​​öğesine dokunun. Unutmak CarPlay’i artık bu araçla kullanmak istemediğinizi onaylamak için tekrar Bir kez dokunduğunuzda Unutmak araç Apple CarPlay’den kaldırılacaktır.

  Apple CarPlay'de bir arabayı unutma seçeneklerinin ekran görüntüleri.

Apple CarPlay Nasıl Tamamen Devre Dışı Bırakılır

CarPlay’i kullanmıyorsanız veya telefonunuzu arabanıza her bağladığınızda çalışmaya başlamasını sinir bozucu buluyorsanız, tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, bunu yapmak için Ekran Süresi’nden geçmeniz gerekecek. Bu yöntemi kullanarak CarPlay’i kapatmayı seçerseniz, özelliği tamamen devre dışı bırakırsınız, bu nedenle bu talimatları tekrar gözden geçirene ve CarPlay’i yeniden etkinleştirene kadar onu kullanamazsınız.

 1. iPhone’unuzu açın Ayarlar ve ardından öğesine dokunun Ekran ZAMANI.

 2. Ekran Süresi ayarları sayfasında aşağı kaydırın ve öğesine dokunun. İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları.

 3. İçinde İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları, henüz etkinleştirmediyseniz İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları, açın (düğme yeşile döner).

  iPhone için İçerik ve Gizlilik Kısıtlamalarının nasıl açılacağını gösteren ekran görüntüleri.

 4. Uygulamalarınız düzenlenebilir olarak gösterildiğinde, bulun ve dokunun. İzin Verilen Uygulamalar.

 5. Üzerinde İzin Verilen Uygulamalar ekran, kapat araba oyunu. Bu, hem kablosuz olarak hem de telefonunuz bir kabloya bağlıyken erişilmesini engeller. CarPlay’i gelecekte kullanmak için önce bu seçeneği tekrar açmanız gerekir.

  İçerik ve Gizlilik Kısıtlamalarında CarPlay nasıl kapatılır?