Skip to content

Apple CarPlay’e Waze Nasıl Eklenir

6 de Mayıs de 2021

Apple CarPlay ile, iPhone’unuzu ve Apple Haritalarınızı sürüş sırasında bir navigasyon aracı olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bunun yerine Waze gibi bir üçüncü taraf gezinme aracı kullanmak isteyebilirsiniz. İşte Waze’i CarPlay’e nasıl ekleyeceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şey ve bunun nasıl kullanılacağına dair bazı ipuçları. CarPlay’de üçüncü taraf navigasyon uygulamalarını desteklemek için iPhone’unuz iOS 12 veya daha yenisi ile uyumlu olmalıdır. Buna iPhone 11 ve üstü, iPhone X, iPhone 8 serisi, iPhone 7 serisi, iPhone 6 serisi, iPhone SE ve iPhone 5s dahildir.

CarPlay’e Waze Nasıl Eklenir

Waze, topluluk odaklı bir GPS ve navigasyon uygulamasıdır. Gaz satın almak için en ucuz yerleri bulmanın yanı sıra trafik sıkışıklığından kaçınmanıza yardımcı olan harika bir iş çıkarır. CarPlay’e yeni uygulamalar yüklemek ve eklemek çok kolaydır.

 1. Waze’i iPhone’unuza App Store’dan indirerek kurun.

 2. İPhone’unuzu arabanızın CarPlay sistemine bağlayın.

 3. Arabanızın bilgi-eğlence sisteminde CarPlay’i açın. Waze, kontrol panelinde bir simge olarak bulunmalıdır.

  Bazen uygulamaların manuel olarak eklenmesi gerekir. İPhone’unuzdan şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > CarPlay, arabanızın adını seçin ve ardından + eklemek için Waze’in yanındaki simgesine dokunun.

CarPlay’de Waze Nasıl Kullanılır

Waze, başlamak için minimum kurulum gerektirir. İşte Waze’i kullanmak için bilmeniz gerekenler.

 1. CarPlay’de Waze’i açın.

  Apple CarPlay'de Waze açılış ana ekranı

 2. İPhone’unuza geçin ve seçin Başlamak Waze uygulamasında.

 3. Push bildirimlerini kabul etmeyi ve mikrofona erişime izin vermeyi kabul edin.

Waze ile Ne Yapabilirim?

Waze, diğer navigasyon uygulamaları gibi çalışır, ancak bazı yararlı ekstra özelliklere sahiptir. İşte temel özelliklerine genel bir bakış.

Hız Takibi

Harita ekranına bakarken, sol taraf seyahat ettiğiniz hızı vurgular. Ayrıca, bulunduğunuz yolun hız sınırını da söyler.

Harita ekranını görüntüleyen Apple CarPlay'de Waze uygulaması

Ucuz Benzin Ara

En yakın benzin istasyonunu bulmak ister misiniz? Çoğu navigasyon uygulaması bunu standart olarak sağlar. Waze, istasyondaki mevcut benzin fiyatları ile birlikte yakındaki yerel benzin istasyonlarını görmenize izin vererek bir adım daha ileri gider. Fiyatlar diğer Waze kullanıcıları tarafından düzenli olarak güncellenir.

Benzin istasyonu fiyatları da dahil olmak üzere gelişmiş bilgileri gösteren Waze iOS uygulaması

Ayrıntılı Yolculuk Süreleri

Waze size yolculuğunuzun ne kadar süreceğini söylemenin yanı sıra, yolculuk için bir saat içinde günün daha iyi zamanlarını önerir. En iyi zamanı belirlemek için günün o saatindeki ortalama trafiği planlar.

Rapor Araçları

Diğer kullanıcıları rotaları üzerindeki sorunlar hakkında önceden uyarmak için kazaları, tehlikeleri veya yoğun trafiği bildirebilirsiniz. Bu bilgilerin bildirilmesi, uygulamanın seyahat sırasında neler olup bittiğinden haberdar olmasını sağlar.

Waze raporu özelliği

Waze Ne Yapamaz?

Waze, kullanışlı bir navigasyon uygulamasıdır. Yine de Apple Haritalar’ın sahip olmadığı bazı sorunlar var. İşte sınırlamalarına hızlı bir bakış.

 • Bunu varsayılan navigasyon uygulamanız olarak ayarlayamazsınız: Apple sınırlamaları nedeniyle, Waze’i arabanızda varsayılan navigasyon uygulaması olarak ayarlayamazsınız. Siri’den yol tarifi sorarsanız, Apple Haritalar’ı otomatik olarak açar.
 • Sınırlı İÇN ayrıntıları: Waze, kapsamlı bir şekilde yakınlaştırmadığınız sürece harita ayrıntılarıyla biraz ilkeldir. Yani, bir bakışta göz atmak için Apple Maps kadar iyi değil.

Siri yalnızca Apple tabanlı uygulamaları destekler, bu nedenle uygulamayı kullanmak için Waze’i her zaman manuel olarak açın.