Skip to content

Apple Haritalar Çalışmadığında Nasıl Onarılır

17 de Mayıs de 2021

İPhone Haritalar uygulaması, Apple’ın haritalama ve navigasyon uygulamasıdır. İOS 6’da feci bir lansmana rağmen, Haritalar uygulaması kısa süre içinde hareket halindeyken iPhone sahiplerinin ihtiyaçlarını karşıladı. Yüksek düzeyde destek ve popülaritesine rağmen, uygulama bazen hatalı olabilir. Haritalar uygulaması yanlış bir konum gösteriyor, GPS düzgün çalışmıyor veya Apple Haritalar uygulaması hiç çalışmıyor. Bu sorunların her biri ve diğerleri, telefonunuzda kullanabileceğiniz düzeltmelere yanıt verebilir. Bu makaledeki bilgiler iOS 13 ile iOS 7 arasındaki iPhone’lar için geçerlidir. Haritalar uygulamasında karşılaşabileceğiniz bazı hatalar şunlardır:

 • Apple Haritalar uygulaması çöküyor.
 • Haritalar sesi çalışmıyor.
 • iPhone konumu, Haritalar’da doğru değil.
 • GPS, Haritalar’da çalışmaz.
 • Konum hizmetleri çalışmıyor.
 • Konum mevcut değil.
Caiaimage / PaulBradbury / Getty Images

İPhone Apple Haritalarının Çalışmamasının Nedeni

Apple Haritalar uygulaması hataları veya aksaklıkları, kullanıcı Harita verileriyle veya iPhone’un bunları nasıl kullanabileceğiyle ilgili yanlış ayarları seçtiğinde ortaya çıkabilir. Haritalar uygulaması, bilgileri doğru bir şekilde görüntülemek için GPS ve internet veya hücresel bağlantıya dayandığından, bu hizmetlerin herhangi bir kesintisi, yanlış yol tariflerine veya yanlış konumlara neden olabilir.

İPhone Haritalar Uygulaması Çalışmadığında Nasıl Onarılır

Apple Maps iOS uygulamasıyla ilgili sorunlar büyük farklılıklar gösterir, bu nedenle denenecek birkaç düzeltme vardır. İPhone Haritalar uygulamanız düzgün çalışmadığında çalıştığı bilinen en etkili çözümlerden bazıları şunlardır:

 1. İPhone Haritalar uygulamasını yeniden başlatın. İPhone Haritalar uygulaması düzgün çalışmıyorsa, düzeltmenin en iyi ve en hızlı yollarından biri, uygulamayı tamamen kapatıp yeniden açmaktır. Ana ekrana dönmek veya başka bir uygulamaya geçmek Haritalar uygulamasını kapatmaz. Ekranın altından yukarı kaydırın, iPhone Haritalar uygulamasını bulun ve ardından kapatmak için uygulamayı yukarı kaydırın.

 2. İPhone’u yeniden başlatın. Bir iPhone’u yeniden başlatmak, Haritalar uygulamasını sıfırlayabilir ve düzgün çalışmamasına neden olan tüm hataları temizleyebilir.

 3. Uçak Modunu kapatın. İPhone’unuzun bağlanamadığını belirten bir Apple Haritalar hatası alırsanız, Uçak Modu’nun açık olması ve iOS aygıtının Wi-Fi veya hücresel ağ kullanarak Apple sunucularına bağlanamaması olabilir. Uçak Modu kapalıysa açın, 30 saniye bekleyin ve ardından tekrar kapatın. Bu, bağlantılarınızı sıfırlar ve Haritalar uygulaması sorununu çözebilir.

 4. Wi-Fi’yi kapatın. İPhone’unuz, internet erişimi olmayan bir kablosuz ağa bağlanabilir. Wi-Fi’yi devre dışı bırakın ve bunun yerine Haritalar uygulamasının hücresel sinyali kullanmasına izin verin.

 5. Bluetooth’u açın. Haritalar uygulamasını bir araca veya başka bir cihaza bağlamada sorun yaşıyorsanız, iPhone’da Bluetooth’un açık olduğundan emin olun. Yanlışlıkla kapatılmış olabilir.

 6. Bluetooth’u kapatın. Bir Fitbit izleyici gibi başka bir cihaza Bluetooth ile bağlanmanın iPhone hücresel ve Wi-Fi bağlantılarına müdahale ettiği bilinmektedir, bu da iPhone Haritalar’ın çalışmamasına neden olur. Bluetooth’a ihtiyacınız yoksa, kapatın ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın.

 7. Konum Servislerini kontrol edin. İPhone’un GPS’sinin çalışmadığını fark ederseniz, GPS izni devre dışı bırakılmış olabilir. Adresine giderek tekrar açın Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetleri. Konum Servisleri etkinse ve hala iPhone’da konum servislerinin çalışmadığına dair bir hata alıyorsanız, kapatın, birkaç saniye bekleyin ve ardından tekrar açın.

 8. Haritalar uygulaması konum ayarını kontrol edin. Genel cihaz Konum Servislerini etkinleştirmenin yanı sıra, bu işlevi kullanmak için Haritalar uygulamasına özel izin vermeniz gerekir. Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > Haritalar > yer > Uygulamayı Kullanırken.

 9. Hücresel veriyi etkinleştirin. Tercih ettiğiniz hücresel ağa bağlanamamak, Haritalar uygulamasının düzgün çalışmamasına neden olabilir. Hücresel veriyi devre dışı bırakmak, fazla veri kullanımından tasarruf etmenin iyi bir yolu olsa da, Wi-Fi sinyali olmadığında Haritalar uygulamasıyla uğraşabilir ve iPhone’un konumunun yanlış olmasına neden olabilir.

 10. İPhone Haritalar ses seviyesini ayarlayın. İPhone Haritalar sesi beklendiği gibi çalışmadığında veya hiç çalışmadığında şu adrese gidin: Ayarlar > Haritalar > Sürüş ve Navigasyon ve seçin Düşük, Normalveya Yüksek Ses. Eğer Ses yok seçiliyse, sesi duymayacaksınız.

 11. Yakındaki Bluetooth hoparlörlerini kapatın. İPhone Haritalar uygulamasını duyamıyorsanız yakındaki tüm Bluetooth hoparlörlerini kapatın. Uygulama, sesli anlatımı arabanız veya başka bir cihaz yerine Bluetooth hoparlörlerine gönderiyor olabilir.

 12. Konum ve Gizliliği Sıfırla. Bir konumun mevcut olmadığını söyleyen bir iPhone hatasıyla karşılaşırsanız, Konum ve Gizlilik ayarlarını şu adrese giderek sıfırlayın: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Konum ve Gizliliği Sıfırla.

 13. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın. Bu işlem, depolanan Wi-Fi parolalarınızı siler, ancak iPhone’daki bazı Haritalar uygulaması bağlantı sorunlarını çözebilir.

 14. Haritalar uygulamasını kaldırın ve yeniden yükleyin. Apple Haritalar uygulaması iPhone’da düzgün çalışmıyorsa, diğer iOS uygulamalarında olduğu gibi silin ve ardından App Store’dan yeniden yükleyin.

 15. Depolama alanını boşaltın. İPhone Haritalar uygulaması rastgele çöktüğünde, sorun cihazdaki depolama alanı eksikliği olabilir. Bazı büyük uygulamaları veya video dosyalarını silmek, Haritalar uygulamasının kullanabileceği alanı boşaltabilir. Dosyalarınızı silmeden önce yedeklemek için iCloud, Google Drive, OneDrive veya Dropbox gibi bir bulut depolama hizmeti kullanın.

 16. İOS cihazı fabrika ayarlarına geri yükleyin. Bu, deneyeceğiniz son çözüm olmalı çünkü zaman alıcıdır ve tüm kişisel bilgilerinizi ve verilerinizi iPhone’dan siler.