Skip to content

Apple Haritalar Uygulaması Nasıl Kullanılır

16 de Mayıs de 2021

Cebinizdeki bir iPhone ile 75 ülkede neredeyse her yere yol tarifi alabilirsiniz. Her iPhone, Destekli GPS ve Apple Haritalar uygulamasıyla birlikte gelir. İster yol tarifine ihtiyacınız olsun, ister bir otobüse ihtiyacınız olsun, bir havalimanında veya alışveriş merkezinde kaybolsanız veya bir şehrin 3B görünümünü istiyorsanız, Apple Haritalar size sunar. En önemli ve güçlü özelliklerini nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki bilgiler iOS 10 ve sonraki sürümlere sahip iPhone’lar için geçerlidir.

Apple Haritalar ile Adım Adım Yol Tarifi Alın

Haritalar uygulaması çoğunlukla adım adım yol tarifleri için kullanılır. Haritalar uygulaması trafik koşullarını, geçiş ücretlerini ve diğer verileri hesaba kattığından ve siz araç sürerken sizinle konuştuğu ve hangi dönüşlerin ve çıkışın yapılacağını size söylediği için harika bir yardımcı pilottur. İşte nasıl kullanılacağı:

 1. Simgesine dokunun. Haritalar uygulamasını başlatmak için.

 2. Dokunmak Haritalarda Ara ve bir hedef girin. Bu bir sokak adresi, şehir, adresi iPhone Kişiler uygulamanızda ise bir kişinin adı veya sinema salonu veya restoran gibi bir işletme olabilir. Altında bir konuma dokunun Favoriler sık erişilen bir konuma yol tarifi almak için.

 3. Hedefinizi temsil eden haritaya bir raptiye veya simge düşer. Dokunmak Talimatlar mevcut rotaları ve oraya gitmenin ne kadar süreceğini görmek için, ardındanöğesine dokunun. Git bir rota seçmek ve adım adım yol tariflerini başlatmak için.

 4. Seyahat modunuzu varsayılan araçtan değiştirmek için, Yürüyüş, Taşımaveya Döngü simgesi.

  Yürüyüş, Toplu Taşıma ve Bisiklet simgeleri vurgulanmış olarak Apple Haritalar yol tarifleri

  Önerilen rotalar ve seyahat süreleri, seyahat yöntemine ve hangi modların mevcut olduğuna bağlı olarak değişir.

 5. Simgesine dokunun. Araç Paylaşımı Kullanılabilir Uber veya Lyft bilgilerini almak için simge. Dokunmak Sonraki ve Bağlan İste bir teslim alma talebinde bulunmak ve bir teslim alma konumunu onaylamak için.

  Yolculuk Paylaşımı simgesi, Sonraki ve Bağlantı İste vurgulanmış Apple Haritalar iOS uygulaması

 6. Geziniz sırasında Durak Ekle Rotanıza bir durak eklemek için. Dokunmak TVS’yi paylaş birisine tahmini varış zamanınızı göndermek için. Dokunmak Detaylar Rotanızın belirli ayrıntılarını görmek için.

  Add Stop, Share ETA ve Ayrıntılar vurgulanmış Apple Maps

 7. Dokunmak Bildiri bir kazayı, tehlikeyi veya hız kontrolünü bildirmek için.

  Olay bildir arayüzü vurgulanmış Apple Haritalar

  İOS 14.5 sürümünden itibaren, ABD veya Çin’deyseniz, bir olayı bildirmek için Siri’yi kullanabilirsiniz. Rapor göndermek için “İleride bir kaza var” veya “Bir şey yolu kapatıyor” gibi bir şey söyleyin.

 8. Dokunmak Ses bir ses kontrolü ve ses seviyesi ekranını getirmek için. Dokunmak Son Hedefinize vardığınızda veya rotanızı herhangi bir zamanda sonlandırmak istediğinizde.

  Audio ve End vurgulanmış Apple Maps

Turn-by-Turn Talimatları Kullanırken İpuçları

Yol tarifleri için Apple Haritaları kullanmanın temelleri basittir, ancak uygulamada daha fazlası var. İşte yararlı bulabileceğiniz birkaç ipucu. Haritalar uygulaması, Şerit Kılavuzu adı verilen bir özelliği kullanarak hangi şeritte olmanız gerektiğini size söyleyebilir. Kulağa doğal gelen talimatlarla, adım adım talimatlarınız, “Sol şeritte kalın” veya “Sağdan birinci veya ikinci şeritte kalın” gibi yararlı rehberlik içerecektir. Uygulama, mevcut olduğu durumlarda bir rota için yerel hız sınırlarını görüntüler. Yol tariflerinin sizinle konuşulması yerine bir listesini görüntüleyin veya yazdırın. Git düğmesinin bulunduğu ekranda, adım adım yol tariflerine başlamadan önce, zaman tahmini. Bu şekilde konuma duyarlı yol tarifleri almayacaksınız, bu nedenle bir dönüşü kaçırırsanız yeniden güzergah belirlemezsiniz, ancak telefonunuz size ne yapmanız gerektiğini söylemez. Kazaları, yol çalışmasını ve diğer gecikmeleri tanımlamak ve potansiyel olarak rota belirlemek için Haritalar’a gerçek zamanlı trafik verileri eklerseniz daha iyi yol tarifleri ve varış zamanı tahminleri alırsınız. Trafik bilgilerini görüntülemek için, ben sağ üst köşedeki simgesine dokunun ve Trafik anahtarı Açık / yeşil konuma getirin. Seyahatteyseniz ve benzine, yemeğe veya banyoya ihtiyacınız varsa Apple Haritalar yardımcı olabilir. Harita, restoranlar, benzin istasyonları, eczaneler ve hastaneler gibi şeyler için küçük simgeler içerir. Konum hakkında daha fazla bilgi için bu simgelere dokunun ve sizi oraya götürecek yol tariflerinizi güncelleyin.

Favori Yerler

Nerede olursanız olun işe, eve, bir arkadaşınızın evine veya en sevdiğiniz kafeye gitmeyi kolaylaştırmak mı istiyorsunuz? Bu yerleri favorilerinize ekleyin. Bunu yapmak için konumu arayın, arama ayrıntılarını yukarı kaydırın veöğesine dokunun. a ekle Favoriler. Fikrinizi değiştirirseniz, Favorilerden çıkar.

Apple Haritalar Sık Kullanılanlara Ekleme ve Sık Kullanılanlardan Kaldırma

Favoriler listenizi, Haritalar’ın ana ekranındaki yukarı kaydırmalı arama panelinin altında bulacaksınız.

Yakın

Yakındaki özelliği, restoranlar, benzin istasyonları ve daha pek çok şey gibi yakındaki işletmelerin kategorilerini gösterir. Yakındaki hedeflerin listesi için bir kategoriye dokunun. Yakındaki kategorileri, Haritalar ana ekranından arama çubuğuna dokunduğunuzda ve ardından aşağı kaydırdığınızda görünür.

Apple Haritalar Yakındaki ekranları bul

Gişelerden veya Otoyollardan Kaçının

Ücretli veya otoyollu yollardan kaçınmak için yol tariflerinizi mi istiyorsunuz? Konumunuzu arama çubuğuna yazın, simgesine dokunun. Talimatlar, sonra aşağı kaydırın Önlemek bölüm ve geçiş yapın Geçiş ücretleri, Karayolları, ya da her ikisi de. Spesifikasyonlarınızı karşılayan yeni rotalar verilecektir.

Apple Haritalar Gişelerden ve Otoyollardan Kaçının ekranları

Yol Tariflerini Yazdır

Hedefinize giden yol tariflerinin bir listesini yazdırmak ister misiniz? İtibaren Git ekranında, rotanız için yol tariflerinin tam listesini görmek için saate dokunun. Listenin en altına kaydırın veöğesine dokunun. Paylaş. Dokunmak Yazdır Yönergeleri bağlı bir yazıcıya göndermek için.

Git, Paylaş ve Yazdır vurgulanmış Apple Haritalar

Park Edilmiş Konum

Haritalar’ın arabanızı alışveriş merkezinde veya havaalanı otoparklarında bulmasını ister misiniz? İPhone’unuz, Bluetooth aracılığıyla araç stereonuz veya CarPlay biriminizle eşleştirilmelidir. Dokunmak Ayarlar > Haritalar, sonra taşı Park Edilmiş Konumu Göster geçiş anahtarı açık konuma getirin.

Ayarlarda Park Edilmiş Konumu Göster seçeneğinin vurgulandığı Apple Haritalar

Arkadaşlarınızın ve ailenizin sizinle buluşmasını kolaylaştırmak için iPhone veya iPad’deki mevcut konumunuzu arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak için Haritalar’ı kullanın.

Toplu Taşıma Yol Tarifleri, Yolculuk Paylaşımı ve Yaya Yol Tarifleri

Gezinmenin tek yolu araç kullanmak değildir ve Haritalar, toplu taşıma, yolculuk paylaşım hizmeti ve yaya olarak gezinmenize yardımcı olabilir. Haritalar uygulamasını açın ve bir varış noktası seçin. Ardından yol tarifleri ekranında Taşıma, Binmekveya Yürüyüş.

 • Dokunmak Taşıma Yerel toplu taşıma sisteminiz Apple tarafından haritalandıysa, gideceğiniz yere ulaşmak için otobüs, metro, hafif raylı sistem, feribot ve diğer yöntemleri kullanarak seçenekleri göstermek için (tam listeye buradan bakın). Tercih ettiğiniz seçeneği seçin ve dokunun Git.
 • Dokunmak Binmek iPhone’unuzda yüklü Lyft veya Uber gibi sürüş paylaşım uygulamalarını destekleyen bir bölgedeyseniz. Yüklü yolculuk paylaşımı uygulamanız açılır ve tahmini fiyatı görünür. Dokunmak Sonraki kullanmak istediğiniz biri için.
 • Dokunmak Yürüyüş yürünecek caddelerin ve yolların bir listesi için. Haritalarda Apple Watch kullanmak, yürürken size yardımcı olur çünkü Watch ne zaman dönmeniz gerektiğini size bildirmek için titreşir. Yürümeniz gereken yollardan herhangi biri asfaltsız ise, Haritalar bir uyarı verir. Dokunmak Git yürüyüşe başlamak için.

İç Mekan Haritalama

Havaalanı veya alışveriş merkezi gibi geniş bir kapalı alanda doğru mağaza, restoran veya banyoya giden yolu bulmak zor olabilir. Bu durumda kaybolduysanız, arabanızdaki gibi adım adım yol tarifi istemiş olabilirsiniz. Bazı konumlar için Apple Haritalar’da bu talimatlar vardır.

Apple Haritalar'da iç mekan yol tarifleri

Apple, burada iç mekan haritalarına sahip tam konum listesine sahiptir:

 • Havaalanları için İç Mekan Haritalarının Listesi
 • Alışveriş Merkezleri için İç Mekan Haritalarının Listesi.

İç mekan haritalarını kullanmak için bir havaalanı veya alışveriş merkezi arayın. Konumun içindeyseniz, Haritalar uygulamasını açın. Seçenek listelerine göz atmak için Yakındaki simgelerini – Yiyecek, İçecekler, Mağazalar ve havaalanları, Terminaller, Kapılar ve daha fazlası için – kullanın. Gitmek istediğiniz yere dokunduğunuzda, Haritalar uygulaması oraya yol tarifi sağlar. Diğer haritalarda olduğu gibi, daha fazla ayrıntı görmek için yakınlaştırın ve uzaklaştırın. Kat, terminal (havalimanlarında), park seviyeleri, varış ve kalkış seviyeleri (havalimanlarında) ve daha fazlasına göre göz atın.

Artırılmış Gerçeklik Geçiş Şehirleri

Bir şehri keşfetmenin tek yolu arabayla yol tarifi almak değildir. Dünya çapında yüzlerce şehirde artırılmış gerçeklik, 3B geçişlerin keyfini çıkarmak için Haritalar uygulamasını kullanın. Bu köprüler size şehri, sokaklarda ve binalar arasında helikopter turu yapıyormuşsunuz gibi gösterir. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Haritalar’da bir şehir arayın.

 2. Özellik mevcutsa, sonuçlar sayfasında bir Üstgeçit buton. Ona dokunun.

 3. Şehrin farklı bölümlerini 3D olarak görmek için iPhone’unuzu sola ve sağa, yukarı ve aşağı hareket ettirin. Konumları yakınlaştırmak için ekranı sıkıştırın. Şehirde gezinmek için sola, sağa, yukarı ve aşağı kaydırın.

 4. Helikopter tarzı bir tura çıkmak için simgesine dokunun. Şehir Turuna Başlayın.

  Boston City Flyover ve Start City Tour ile Apple Haritaları vurgulanmıştır

 5. Dokunmak X geçiş özelliğini kapatmak ve standart Haritalar deneyimine dönmek için.

Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin

Dikkatsiz sürüş, kazaların başlıca nedenidir. Apple, kullanıcıların yola odaklanmalarına ve sürüş risklerini azaltmalarına yardımcı olmak için iOS 11 ve sonraki sürümlerde bir özellik ekledi. Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin Sürüş sırasında aramaları ve metinleri engeller ve gözlerinizi yoldan ayırmamak için otomatik yanıtlar gönderir. Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin Apple Haritalar’ın bir parçası değildir, ancak nasıl kullanılacağını öğrenmek iyi bir fikirdir.