Skip to content

Apple, iMessage’ı Taşımadan Android Kullanıcılarını Dışlamaya Son Verebilir

22 de Nisan de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Bir Wall Street Journal raporu, gençlerin Android kullanıcılarını iPhone’a geçmeye zorlamak için iMessage kullandığını söyledi.
  • Google’ın Android için Kıdemli Başkan Yardımcısı, bu makaleyi kullanarak Apple’ı sorunu çözmek için Google tarafından desteklenen bir mesajlaşma standardı olan RCS’yi benimsemeye davet etti.
  • Sektör uzmanları, Apple’ın Google’ın teklifini kabul etmesi için ikna edici bir neden görmüyor.

son zamanlarda yayınlanan bir makale Wall Street Gazetesi Apple’a iMessage’ı kullanarak kullanıcılara, özellikle de gençlere iPhone’a geçmeleri için sosyal baskı uyguladığı için seslendi. Ancak Google’ın sorunu çözmek için Apple ile işbirliği yapma isteğine rağmen, sektör uzmanları mevcut durumda yakın zamanda bir değişiklik görmeyi beklemiyorlar. Ayetlerde bahsedilen sosyal damgalama WSJ makale, iMessage’ın Android kullanıcılarından gelen metinleri standart mavi balon yerine yeşil bir balonun içinde göstererek onları öne çıkarmasından kaynaklanıyor. Yazıyı Twitter’da paylaşmak, Hiroshi LockheimerGoogle’ın Android için Kıdemli Başkan Yardımcısı, ilk olarak Apple’ınki olarak adlandırdığı şeye saldırdı. iMessage kilitleme stratejisi iPhone üreticisini mesajlaşma için endüstri standardını desteklemeye davet etmeden önce. “Apple’dan iMessage’ı Android’de kullanıma sunmasını istemiyoruz. Apple’dan eski SMS/MMS standartlarını destekledikleri gibi iMessage’da modern mesajlaşma (RCS) için endüstri standardını desteklemesini istiyoruz.” Lockheimer’ı yazdı.

Sahibinin Gururu

Pratikte iMessage, iPhone’lar arasında mesaj göndermek için tescilli bir protokol kullanır. Ancak, Android telefonlardan gelen mesajlar geleneksel SMS protokolü üzerinden iletilir. Bu, bu mesajları, yüksek çözünürlüklü multimedya gönderme yeteneği, yazma göstergeleri, teslimat makbuzları ve daha fazlası gibi çeşitli kullanışlı özelliklerden mahrum eder. Apple, bu tür mesajların sınırlı işlevselliğini yeşil baloncuklar içinde görüntüleyerek vurgular. Yıllar geçtikçe, iMessage’ın Android cihazlardan gelen mesajları vurgulama eylemi, Android kullanıcılarının iPhone kullanan akranları tarafından sosyal olarak dışlanmasına yol açtı.

iOS 15'te emojili iMessage metin konvoyu

Google’ın halk arasında tabir edilen bu yeşil balon zorbalığına son vermek için verdiği yanıt, Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) standardıdır. RCS, SMS’in tüm eksikliklerini ortadan kaldırır ve bir cihazın standart metin üzerinden veri paylaşma yeteneğini önemli ölçüde geliştirir. Hepsinden iyisi, Wi-Fi ve hücresel internet üzerinden çalışır, ancak gerekirse gereksiz SMS standardına geri dönebilir.

Standart Argüman

Lockheimer’ın kullandığı WSJ Apple’ı RCS’yi benimsemeye davet eden makale. “RCS’yi desteklemek, hem iOS hem de Android kullanıcıları için benzer şekilde deneyimi iyileştirecektir. Apple, RCS’yi dahil etmeyerek, sektörü ve kullanıcı deneyimini yalnızca Android kullanıcıları için değil, aynı zamanda kendi müşterileri için de geri tutuyor.” Bununla birlikte, Lifewire ile e-posta üzerinden konuşan Güney Afrika’da yerleşik bir mobil telekom şirketi yöneticisi olan Guillaume Ortscheit, dünyanın dört bir yanındaki mobil ağ operatörlerini temsil eden GSM Birliği’nin RCS’yi onaylamış olmasına rağmen, bunun bir standart olmadığını, kesinlikle bir standart olmadığını söyledi. konuşuyorum. Mobil cihaz üreticileri ve SIM/eSIM tedarikçileri de bunu uygulamak zorunda değildir. Müşterileri elde tutmanın ve duruşlarını belirleyen rekabete geçişten kaçınmanın ticari stratejileri olacağından şüpheleniyorum. Ayrıca Ortscheit, güvenlik, gizlilik ve veri koruma söz konusu olduğunda mesajlaşmanın çok hassas bir konu olduğuna inanıyor. “Geçen yıl Pegasus iOS hack’leriyle ilgili ifşaatlar iMessage aracılığıyla [and] Facetime muhtemelen Apple’ın koruma ve halka eskrim konusundaki duruşunu güçlendirdi [the] iMessage platformu, özellikle Google tarafından tamamen desteklenen RCS olmak üzere diğer platformlara açılmıyor.”

Sonuç olarak

Bununla birlikte, siber güvenlik satıcısı LoginID’de MEA Danışmanı olan Dr. Mike Kivi, Lifewire’a bir e-postada Apple’ın RCS’yi desteklememesinin arkasındaki nedenlerin teknik değil, ekonomik olduğuna inandığını söyledi. Dr. Kivi, “Müşterileri elde tutmanın ve rekabete geçişten kaçınmanın ticari stratejileri olacağından şüpheleniyorum,” dedi Dr. Kivi.

Üç genç kız akıllı telefonlarında kaybolurken genç bir adam onlara bakıyor.

Bunun, bir satıcının, “standart geliştirmeyi yönlendirmesi veya engellemesiyle ünlü” olduğunu söylediği Nokia örneğine atıfta bulunarak, daha geniş sektörü görmezden gelerek ürününün arkasında ilk kez bir araya gelişi olmadığını da sözlerine ekledi. Strateji sonunda yerini Nokia’ya bırakırken, Dr. Kivi, Apple’ın marka gücü nedeniyle onu geride bırakabileceğine inandığını söyledi. Ortscheit kabul etti. “Apple’ın sürekli olarak pazara liderlik ettiği ve devam edecekleri anlamında Mike’ın görüşüne katılıyorum. [to do so] birçok konuda kendi teknolojilerini ve hizmetlerini ortaya koyuyorlar. Bu, Adobe Flash ve HTML5 savaşında kesinlikle böyleydi, [and] 2005 yılında mobil ağların şiddetle karşı çıktığı eSIM. mevcut düzenlemeden uzaklaşmak için herhangi bir zorlayıcı nedeni vardır.