Skip to content

Apple iPhone Temelleri ve Özellikleri

7 de Mayıs de 2021

İPhone 11 ve önceki modelleri, süslü cep telefonlarından çok daha fazlasıdır. Telefondan web tarayıcısına, müzik çalardan mobil oyun cihazına ve üst düzey güvenlik önlemlerine kadar çeşitli özellikleriyle iPhone, herhangi bir cep telefonundan çok cebinize ve elinize sığan bir bilgisayar gibidir.

iPhone Özellikleri

Fiziksel olarak iPhone 11 serisi, iPhone X, XS serisi ve XR ile biraz benzer. Bununla birlikte, iPhone 8, iPhone 6S serisi ve diğerleri gibi önceki modellerden çok farklıdır. İPhone X ile iPhone 11 serisinin görünümü arasındaki en önemli fark, son modellerin neredeyse uçtan uca ekranlara ve ekranın üst kısmında bir çentiğe sahip olmasıdır. Çentik, Face ID yüz tanıma sistemini içerir. Aksi takdirde telefonların ön ve arka yüzlerinde cam bir yüz bulunur, anteni telefonun dış tarafına sarar (eski modellerde anten sorunlarına neden olur) ve biraz daha incedir. Son iPhone’lar, tümü çoklu dokunma teknolojisini kullanan dokunmatik ekranlar olan 5,8, 6,1 ve 6,5 inç olmak üzere üç farklı ekran boyutuna sahiptir. Çoklu dokunma, kullanıcıların ekrandaki öğeleri aynı anda birden fazla parmakla (dolayısıyla adı) kontrol etmelerini sağlar. Yakınlaştırmak için ekrana iki kez dokunmak veya uzaklaştırmak için parmaklarınızı sürüklemek gibi iPhone’un en ünlü özelliklerinden bazılarını etkinleştiren çoklu dokunuş. Tüm modern iPhone’lar, en iyi kullanılabilirlik özelliklerinden bazılarını üretmek için bir sensör paketi kullanır, ancak bu modellerin hiçbiri genişletilebilir veya yükseltilebilir bellek sunmaz.

Yerleşik iPhone Özellikleri

İPhone bir mini bilgisayar gibi olduğu için, bir bilgisayarın sunduğu aynı geniş özellik ve işlev yelpazesini sunar. İPhone’un temel işlevsellik alanları şunlardır:

 • Telefon: İPhone’un telefon özellikleri sağlam. Görsel Sesli Posta gibi yenilikçi özellikler ve metin mesajlaşma, sesli arama ve ücretsiz konferans görüşmeleri gibi standart özellikler içerir.
 • İnternet tarayıcısı: İPhone, en iyi, en eksiksiz mobil tarama deneyimini sunar. Flash tarayıcı eklentisini hiçbir zaman desteklemese de, web sitelerinin basitleştirilmiş “mobil” sürümlerini gerektirmez, bunun yerine bir telefonda tam bir web tarayıcısı deneyimi sunar.
 • E-posta: Tüm iyi akıllı telefonlar gibi iPhone da Gmail gibi e-posta hizmetleriyle kullanım için güçlü e-posta özelliklerine sahiptir ve Exchange çalıştıran kurumsal e-posta sunucularıyla senkronize edilebilir.
 • Takvim ve Kişiler: İPhone aynı zamanda kişisel bir bilgi yöneticisidir. Takvim, adres defteri, hisse senetleri, hava durumu ve diğer özellikler gibi ket özellikleri için önceden yüklenmiş uygulamalara sahiptir.
 • Müzik çalar: İPhone’un temel özelliklerinden biri, müthiş müzik çalar özellikleri oldu. İPhone’daki müzik seçenekleri, Apple Music akış hizmetinin piyasaya sürülmesiyle daha da çekici hale geldi.
 • Video oynatma: Büyük, güzel ekranıyla iPhone, mobil video oynatma için mükemmel bir seçimdir. YouTube uygulamasından, kendi videonuzu ekleyerek veya iTunes Store’dan içerik satın almayı veya kiralamayı seçebilirsiniz.
 • Uygulamalar: App Store sayesinde iPhone’lar, oyunlardan Facebook ve Twitter’a, restoran buluculardan üretkenlik uygulamalarına kadar her türlü üçüncü taraf programı çalıştırabilir. App Store, iPhone’u piyasadaki en kullanışlı akıllı telefon haline getiriyor.
 • Kameralar: Tüm yeni iPhone modellerinde iki kamera bulunur – iPhone 11 Pro, arka kamerasında üç kameralı bir sisteme sahiptir. Tüm kameralar hareketsiz görüntüler çekmek, HD veya 4K video kaydetmek ve hatta Portre Işığı ile profesyonel kalitede efektler elde etmek için kullanılabilir. Kullanıcıya dönük kamera, FaceTime görüntülü sohbetler ve özçekimler içindir.
 • Yüz Kimliği: İPhone X ve daha yeni modeller Face ID yüz tarayıcı içerir. Yenilmesi çok zor olan bu güvenlik sistemi, iPhone’un kilidini açmak, iTunes ve App Store satın alımlarını yetkilendirmek ve Apple Pay işlemlerini tamamlamak için kullanılıyor.
 • Apple Pay: İPhone, iPhone’unuzu mağazalardaki ödeme terminallerine yakın tutmaya dayalı güvenli, kablosuz işlemleri destekler. Bu sorunsuz işlem için Apple Pay hesabınıza bir kredi veya banka kartı ekleyin ve Face ID ile yetkilendirin.
 • Siri Son yıllardaki her iPhone modeli, Apple’ın sesle etkinleştirilen sanal asistanı Siri’yi içeriyor. Sorulara yanıt almak, iPhone’unuzdaki eylemleri otomatikleştirmek ve çok daha fazlası için Siri’yi kullanın.
 • Kablosuz şarj etme İPhone X ve daha yeni modellerin şarj etmek için bir kabloya takılmasına gerek yoktur. Bunları uyumlu bir şarj matına koymanız yeterlidir, pil doldurulacaktır.

iPhone Ana Ekranı

Ana ekrandaki simgeleri yeniden düzenleyebilir veya klasörler oluşturabilirsiniz. Bu, özellikle benzer uygulamaları veya en sık kullandıklarınızı bir arada gruplandırabileceğiniz için App Store’dan program eklemeye başladığınızda yararlıdır. Simgeleri yeniden düzenleyebilmek, ekranınızdaki tüm simgeler gibi bazı beklenmedik olaylara da yol açar. İPhone’unuzda kaç tane klasör ve uygulama bulunabileceğini merak mı ediyorsunuz? Şaşıracaksınız! Bir iPhone’un Kaç Uygulama ve Klasöre Sahip Olduğunu Öğrenin?

iPhone Düğmeleri ve Denetimleri

İPhone’un en havalı kontrol özellikleri çoklu dokunmatik ekranı temel alsa da, yüzünde kontrol için kullanılan bir dizi düğmeye de sahip.

 • Yan düğme: İPhone’un yanında (veya eski modellerde sağ üst köşede) Yan düğmesini bulacaksınız. Bu düğmeye basmak ekranı kilitler ve / veya telefonu uyku moduna geçirir. Aynı zamanda telefonu yeniden başlatmak için kullanılan düğmedir.
 • Ses düğmeleri: Telefonun sol tarafında yukarı ve aşağı hareket eden düğmeler müzik, video ve telefonun zil sesini kontrol eder.
 • Zil düğmesi: Ses kontrolünün hemen üzerinde daha küçük dikdörtgen bir düğme var. Bu, telefonu sessiz moda geçirmenizi sağlayan zil düğmesidir, böylece aramalar geldiğinde zil sesi çalmaz.
 • Yıldırım Limanı: Telefonun altındaki bu bağlantı noktası, telefonu bir bilgisayar ve aksesuarlarla senkronize etmek için kabloyu taktığınız yerdir.

İPhone X ve üstü fiziksel Ana Ekran düğmesini kaldırdı. İPhone X Ana Düğme Temellerini okuyarak bunun yerini neyin değiştirdiğini öğrenin.

İPhone’u iTunes ile kullanma

İTunes’u kullanarak iPhone’u eşzamanlayabilir ve içindeki içeriği yönetebilirsiniz.

 • Aktivasyon: Bir iPhone’u ilk aldığınızda, onu iTunes aracılığıyla etkinleştirirsiniz ve yazılımı kullanarak aylık telefon planınızı seçersiniz.
 • Senkronizasyon: Telefon etkinleştirildiğinde, iTunes müzikleri, videoları, takvimleri ve diğer bilgileri telefonla eşzamanlamak için kullanılır.
 • Geri Yükle ve Sıfırla: Son olarak iTunes, iPhone’daki verileri sıfırlamak ve sorunlar telefonun içeriğini silmenize gerek duymanız durumunda içeriği yedeklemeden geri yüklemek için de kullanılır.

İPhone’u iCloud ile kullanma

Kablosuz bir deneyim mi tercih ediyorsunuz? Bunun yerine iPhone’unuzu iCloud ile kullanın.

 • Destek olmak: Daha güvenli ve daha basit veri erişimi için verileri iTunes yerine iCloud’a yedekleyin.
 • Satın Almaları Yeniden İndirin: Uygulamaların, müziğin, e-kitapların ve daha fazlasının yeni kopyalarını iCloud’u kullanarak yeniden indirerek edinin.
 • Kayıp iPhone’u Bulun: Kayıp veya çalınan iPhone’ları bulmak ve verilerinizi korumak için iPhone’umu Bul’u kullanın.

En İyi 15 iPhone Hacks & Tips’i okuyarak iPhone becerilerinizi bir sonraki seviyeye taşıyın.