Skip to content

Apple MacBook Klavyenizi Temizleyin

12 de Mayıs de 2021

Herhangi bir cihaz veya teknolojide olduğu gibi, MacBook klavyenizdeki rutin bakım uzun bir yol kat eder. Her altı ayda bir MacBook’unuza bakmak için birkaç geçiş yapın ve uzun vadede karşılığını alacaktır. Temiz bir klavyeye sahip olmak yeterince basit bir görev gibi görünüyor. MacBook klavyenizi temizlemeye ve korumaya yardımcı olacak birkaç ipucu.

MacBook Klavyenizi Basınçlı Havayla Temizleme

Sıkıştırılmış hava, MacBook klavyenizin yanı sıra Mac ve aksesuarlarını temizlemenin önerilen yoludur. MacBook’unuzu püskürtmeden önce kapatın ve USB veya diğer bağlantı noktalarına takılı herhangi bir şeyin kancasını açın. Ek olarak, kullanıyorsanız klavye kapağını çıkarın.

 1. MacBook’unuz açıkken, klavyenin neredeyse dikey olması için onu yaklaşık 75 derecelik bir açıyla tutun.

  elma
 2. Bir kutu basınçlı hava ile klavyeye püskürtün. Tuşlara takılabilecek toz veya kırıntıları gevşetmek için soldan sağa zikzak şeklinde hareket edin.

 3. Bilgisayarı 90 derece çevirin, böylece Sekme ve Büyük harf kilidi anahtarlar en üstte.

 4. Aynı zikzak hareketini basınçlı hava ile tekrar yukarıdan aşağıya, soldan sağa hareket ettirerek tekrarlayın.

  basınçlı hava ile püskürtme tuşları

  elma
 5. MacBook’u döndürün ve işlemi son bir kez tekrarlayın. Sekme ve Büyük harf kilidi en altta.

 6. Son olarak, klavyede kalan her şeyi silmek için klavyenin yüzeyine tüy bırakmayan mikrofiber bir bez sürün.

Mikrofiber bezler ucuzdur, çeşitli temizlik görevleri için kullanılabilir ve yıkandıktan sonra tekrar kullanılabilir.

Sürtünme Alkol ve Balçık Temizleme Kullanılarak MacBook Klavye Nasıl Temizlenir

MacBook klavyenizde yapışkanlık veya birikinti varsa, daha derin bir temizliğe ihtiyacınız olabilir. En iyi iki seçeneğin balçık veya tuvalet ispirtosu temizlemek.

Balçık Temizleme

Temizleme balçık, sıkışmış parçacıkları ve tozu klavyenizden çıkarmak için çatlakların derinliklerine inebilen yapışkan bir yapışmadır. Yavaşça klavyedeki slime’ı aşağı bastırın ve ardından geri çekin. Doğru yapılırsa, beraberinde büyük miktarda kir getirecektir. Aynı basınçlı hava kullanırken olduğu gibi, işleme başlamadan önce bilgisayarınızın gücünün kapalı olduğundan ve her şeyin bağlantısının kesildiğinden emin olun.

Sürtme alkol

Belirli bir anahtara inatçı bir şey sıkışmışsa, en iyi seçeneğiniz tuvalet ispirtosu olabilir. Pamuklu bir çubuğa birkaç damla ekleyin ve klavyenizin rahatsız edici bölgelerine uygulayın. Alkolün tuşların altına sızmadığından emin olun. Bunu yalnızca tuşların yüzeyinde tutun.

Temiz Bir MacBook Klavye Çalışmazsa Onarın

Bu temizleme yöntemlerini kullandıktan sonra bile klavyeniz hala sorun yaşıyorsa, muhtemelen endişelenecek daha büyük bir şey vardır. Bir Apple Genius Bar Randevusu alın ve MacBook’unuzu yerel bir Apple mağazasına götürün veya yakınlarda Apple Store yoksa tamir ettirmek için çevrimiçi olarak kontrol edin. MacBook’unuzun da hala garanti kapsamında olup olmadığını kontrol edin. Ciddi sorunları varsa, onarım için göndermeniz gerekebilir.