Skip to content

Apple Mail ile Spam Nasıl Filtrelenir

8 de Mayıs de 2021

Apple Mail’in yerleşik önemsiz posta filtresi, neyin spam olup olmadığını belirlemede iyi bir iş çıkarır. Varsayılan ayarlar kutudan çıkar çıkmaz harika çalışır ve Mail’de yerleşik olarak bulunan spam ile mücadele araçlarını değişiklik yapmadan önce denemelisiniz. Temel önemsiz posta sistemini denedikten sonra, ayarları özelleştirerek ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde ince ayar yapabilirsiniz. Bu makaledeki bilgiler, OS X Lion (10.7) üzerinden macOS Catalina (10.15) çalıştıran Mac’ler için geçerlidir.

Önemsiz Posta Filtrelemeyi açın

Önemsiz Posta ayarlarını Mail’in Tercihler menüsünde bulacaksınız.

 1. İstenmeyen posta filtresini görüntülemek veya düzenlemek için Tercihler -den Posta Menü. Tercihleri ​​açmak için klavye kısayolu Komut+, (virgül).

  Tercihler seçeneği vurgulanmış olarak Mac OS X Mail

 2. Tıkla İstenmeyen posta simgesi.

  Önemsiz Posta sekmesinin vurgulandığı Apple Mail tercihleri

 3. Onaylayın yanındaki kutunun Önemsiz posta filtrelemeyi etkinleştir içinde bir onay işareti vardır. Değilse, tıklayın.

  Apple Mail

 4. Mail’in gereksiz şeyleri nasıl işleyebileceğine ilişkin üç temel seçenekten birini seçin:

  • İstenmeyen posta olarak işaretle, ancak gelen kutumda bırak. Bu ayar, posta kutunuzu terk etmek zorunda kalmadan istenmeyen posta olarak işaretlenen iletileri kontrol etmenizi sağlar. Önemsiz postaları ilk kez filtrelemeye başladığınızda kullanmak için iyi bir ayardır, böylece Mail’in kurallarını hangi iletilere uyguladığını kolayca görebilirsiniz.
  • Önemsiz posta kutusuna taşıyın. Posta, şüpheli istenmeyen postayı Önemsiz posta kutusuna taşıyabilir. Mail’i kullanma konusunda yeniyseniz, doğruluğu konusunda kendinizi rahat hissedene kadar bu seçeneği tercih edebilirsiniz.
  • Özel eylemler gerçekleştirin ve tıkla ileri Yapılandırmak için. İstenmeyen postalarda özel eylemler gerçekleştirmek için ek filtreler ayarlayabilirsiniz.

  Filtreleme seçenekleri vurgulanmış şekilde Apple Mail'in Önemsiz tercihleri

 5. Mesajları istenmeyen posta filtresinden muaf tutmak için muaf mesaj seçeneklerinden herhangi birini seçin. Onlar:

  • Mesajı gönderen Adres Defterinizde veya Kişiler uygulamanızda. Bu seçenek, filtrenin tanıdığınız kişilerden gelen mesajları almasını durdurur.
  • Mesajın göndereni, Önceki Alıcılarınızda.Spam filtresi, daha önce e-posta gönderdiğiniz kişilerden gelen mesajları işaretlemez.
  • Mesaj, tam adınız kullanılarak adreslendi. Spam gönderenlerin çoğu tam adınızı bilmez ve e-posta adresinizin adınızın veya soyadınızın olmasını umarak yalnızca ilk kısmını kullanarak mesaj gönderme olasılığı daha yüksektir.

  Üç kategorinin tümünü kontrol etmek genellikle güvenlidir, ancak isterseniz herhangi birinin veya tümünün seçimini kaldırabilirsiniz.

  İstisna seçenekleri vurgulanmış olarak Apple Mail'in Önemsiz Posta tercihleri

 6. Bu seviyede göz önünde bulundurmanız gereken iki seçeneğiniz daha var.

  • İletilerdeki önemsiz posta başlıklarına güvenin. Kullanıyor olabileceğiniz birçok ISS veya istenmeyen posta hizmeti, e-posta mesajını size göndermeden önce bir önemsiz posta başlığı ekler. Bu ayar Mail’e başlığın doğru olduğunu varsaymasını ve bunu gereksiz olarak atamasını söyler.
  • Kuralları uygulamadan önce istenmeyen postaları filtreleyin. Günlük rutin posta görevlerini otomatikleştirme yöntemi olan Mail kurallarını kullanıyorsanız, Mail’in gereksiz postaların Mail kurallarınızdan geçmesini engellemesini sağlayabilirsiniz.

  Apple Mail'de ekstra filtreleme seçeneklerinin vurgulandığı Önemsiz Posta tercihleri

Özel Önemsiz Posta Filtreleme Seçenekleri

Varsayılan seçeneklerin yanı sıra, önemsiz filtrenin ne zaman bir ileti alacağına karar veren ek kurallar da uygulayabilirsiniz.

 1. Üzerinde İstenmeyen posta Tercihler sekmesindeki Özel eylemler gerçekleştirin radyo düğmesi ve ardından seçin ileri.

  Apple Mail'in Önemsiz Posta tercihleri ​​ile "Özel eylemler gerçekleştirin" ve "ileri" vurgulanan düğmeler

 2. Özel filtreleme seçenekleri ayarlamak, diğer postalar için kural oluşturmaya benzer. Mail’e belirlediğiniz koşulları karşılayan iletilerle ne yapması gerektiğini söylersiniz. İlk olarak, belirttiğiniz koşullardan herhangi birinin veya tümünün karşılanması gerekip gerekmediğini belirtin. Seçenekleriniz herşey veya hiç.

  Apple Mail'de Önemsiz Posta gelişmiş ayarları

 3. Postanızı nasıl filtrelemek istediğinize karar vermek için açılır menüleri tıklayın. Pencerenin sağ tarafındaki artı (+) düğmesini tıklayarak veya belirlediklerinizi kaldırmak için eksi (-) düğmesini tıklayarak daha fazla koşul ekleyin.

  Apple Mail'de artı ve eksi düğmelerinin vurgulandığı gelişmiş Önemsiz Posta seçenekleri

 4. Açılır menüleri kullanın. Aşağıdaki eylemleri gerçekleştirin Mail bölümüne belirttiğiniz koşulları karşılayan iletileri nasıl işlemesi gerektiğini anlatın. Bu satırda ayrıca Mail’e koşulları karşılayan iletilerle birden çok eylem gerçekleştirmesini söyleyen artı ve eksi düğmeleri bulunur.

  Apple Mail'in Önemsiz Posta için Gelişmiş ayarları

 5. Ayarlardan memnun olduğunuzda TAMAM MI.

  Tamam düğmesi vurgulanmış şekilde Önemsiz Posta gelişmiş ayarları

Posta Önemsiz veya Önemsiz Değil Olarak Nasıl İşaretlenir

Filtreler her zaman doğru çalışmaz ve iletileri manuel olarak istenmeyen posta olarak işaretlemeniz gerekebilir. Apple Mail ayrıca okumak istediğiniz iletileri yanlışlıkla işaretleyebilir. İşte bu hataları nasıl düzelteceğiniz.

 1. Gelen kutunuzda, seçmek için önemsiz bir iletiyi tıklayın.

 2. Tıkla Önemsiz Önemsiz posta olarak işaretlemek için simgesine dokunun. Posta, önemsiz postaları kahverengiyle vurgular, böylece fark edilmesi kolaydır.

  Spam düğmesi vurgulanmış Apple Mail gelen kutusu

 3. Tersine, Önemsiz posta kutusuna bakarsanız ve Mail’in meşru bir e-posta iletisini yanlışlıkla istenmeyen posta olarak etiketlediğini görürseniz, iletiye bir kez tıklayın, Çöp değil Yeniden etiketlemek ve ardından seçtiğiniz posta kutusuna taşımak için simgesine dokunun. Gereksiz Posta Değil düğmesi, Önemsiz Posta Olarak İşaretle düğmesiyle aynı yerdedir.

Önemli hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için Önemsiz posta kutusunu boşaltmadan önce taramaya değer. Bunu yapmanın en kolay yolu, Önemsiz posta kutusundaki iletileri konuya göre sıralamaktır. Pek çok spam mesajın benzer konu satırları vardır ve bu onları kontrol etme sürecini hızlandırır. Gönderene göre de sıralayabilirsiniz, çünkü birçok spam iletinin Kimden alanında açıkça sahte olan adları vardır. Ancak, konu satırını iki kez kontrol etmeyi gerektirecek kadar meşru kulağa hoş gelen adlar vardır, bu da ilk etapta konuya göre kontrol etmekten daha fazla zaman alır.