Skip to content

Apple Mail’in ‘Gitme Mesajı’ Özelliğine Ne Oldu?

29 de Haziran de 2021

Apple’ın e-posta uygulaması olan Mail’in eski sürümlerinde, kullanıcıların istenmeyen bir iletiyi gönderene geri göndermesine olanak tanıyan, Gönderene Bounce adlı bir özellik vardı. Buradaki fikir, mesajı reddederseniz, gönderenin adresinize e-posta mesajları göndermeyi bırakmasıydı. Apple, bu özelliği Apple Mail sürüm 5 ve sonraki sürümlerinde kaldırmıştır. Özelliğin neden kaldırıldığına ve Apple’ın kullanıcılara spam ve diğer istenmeyen e-postaları ele almalarını nasıl önerdiğine bir göz atın. Apple Mail’de bir iletiyi gönderene geri döndüremeseniz de, bir göndereni engelleyebilir ve artık o kişiden veya gruptan e-posta alamazsınız.

‘Gönderene Geri Dön’ Özelliği Neden Kaldırıldı?

Zaman ve teknoloji ilerledikçe Apple, bu özelliğin yarardan çok zarar verebileceğini fark etti. Bu geri dönen iletiler, spam göndericiye e-posta adresinin geçerli olduğunu ve iletilerinin alındığını doğruladı. Ayrıca, istenmeyen e-posta gönderen kişi sahte e-posta adresleri kullanırsa, geri dönen ileti yalnızca sahte bir adrese geri döner. Apple Mail sürüm 4 ve önceki sürümlerinde, bir iletiyi geri döndürmek basit bir işlemdi. Posta kutusu görünümünde mesajı vurgular ve İleti > Gönderene Geri Dön.

Apple’ın Spam İle Başa Çıkma Önerileri

İletileri gönderene geri döndürmek yerine, Apple Mail, istenmeyen e-postalarla başa çıkmak için çeşitli araçlara sahiptir.

Yerleşik Önemsiz Posta Özelliğini Kullanın

Apple Mail’in yerleşik istenmeyen posta filtresi, istenmeyen postalar için keskin bir göze sahiptir ve önemsiz olarak onaylayabileceğiniz veya güvenli olarak işaretleyebileceğiniz şüpheli iletileri vurgular. Bu işlem, Apple Mail’e e-postanızı nasıl daha iyi filtreleyeceğinizi öğretir. Apple Mail bir istenmeyen posta mesajını kaçırırsa, e-postayı sağ tıklayıp öğesini seçerek mesajı önemsiz olarak işaretleyin. Önemsiz olarak işaretleveya öğesini seçerek Önemsiz araç çubuğundaki düğme (başparmakla gösterilir). Araç çubuğunuzda Önemsiz simgesini (başparmak yukarı veya aşağı) görmüyorsanız, Posta > Tercihler > İstenmeyen posta ve seçin Önemsiz posta filtrelemeyi etkinleştir.

Apple Mail Kurallarını Ayarlayın

Apple Mail’deki kurallar, e-posta sisteminizi düzenlemenize ve otomatikleştirmenize yardımcı olarak e-postaları belirli klasörlere yönlendirmenize olanak tanır. Neyin önemsiz veya istenmeyen posta olduğunu belirlemeye yardımcı olacak kurallar ayarlayın ve Çöp Kutusu klasörüne veya belirlediğiniz başka bir klasöre gönderilmesini sağlayın. Gönderen, içerik, konu ve daha fazlası gibi birden çok koşul ekleyerek kuralın etkililiğine ince ayar yapın.