Skip to content

Apple Music ve Spotify

24 de Mayıs de 2021

Spotify, Apple Music’te güçlü bir rakiple karşı karşıya. Her iki hizmet de kalabalık müzik akışı arenasında liderdir. Hangi müzik akışı hizmetinin sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için her hizmetin fiyatlandırmasını, müzik seçimini, kullanıcı deneyimini ve diğer özelliklerini inceledik.

Genel Bulgular

Spotify

 • Premium ve ücretsiz planlar sunar.
 • Çevrimdışı dinleme için müzik indirmelerine izin verir.
 • Kullanımı kolay.

Apple Müzik

 • Muazzam bir müzik kütüphanesi.
 • Aylık ve yıllık planlar.
 • Apple ve Android mobil cihazlar ve bilgisayarlar için mevcuttur.

Her ikisi de müzik akışı işinin devleri olan Spotify ve Apple Music, iPhone’lar ve Android telefonlar ve tabletlerin yanı sıra iPad’ler, iPod touch cihazları ve Mac’ler ve PC’ler için kullanılabilir. Apple Music ayrıca Apple TV, Apple Watch ve CarPlay özellikli araçlarda da mevcuttur. Spotify ayrıca oyun konsollarında, hoparlörlerde, TV’lerde, akıllı saatlerde ve birçok arabada da mevcuttur. İki hizmetin fiyatları benzer ve müzik kitaplıkları da çok geniş.

Fiyat: Her İki Hizmet için Neredeyse Aynı

Spotify

 • Premium için 90 günlük ücretsiz deneme.
 • Bireyler için 9.99 $ / ay, aile planı için 14.99 $ / ay, öğrenciler için 4.99 $ / ay.
 • Ücretsiz, reklam destekli seçenek.

Apple Müzik

 • 90 günlük ücretsiz deneme.
 • Bireyler için 9.99 $ / ay, aile planı için 14.99 $ / ay, öğrenciler için 4.99 $ / ay.
 • 99 $ yıllık plan.

Spotify Premium ve Apple Music, her iki hizmet için de 90 günlük deneme süresinin ardından reklamsız ve aynı fiyattadır. Spotify ücretsiz bir katman sunar, ancak birkaç şarkıda bir reklam çalar. Apple Music’in ücretsiz katmanı yoktur. Tek fiyat farkı, bir yıl için peşin ödeme yapmaya istekliyseniz, bireysel plan maliyetini 8,25 ABD dolarına düşüren 99 ABD doları / yıl Apple Müzik seçeneğidir.

Katalog Boyutu: Apple Daha Büyük Bir Müzik Kataloğuna Sahiptir

Spotify

 • 50 milyondan fazla şarkı.

Apple Müzik

 • Yaklaşık 60 milyon şarkı.

Aktarılan şarkıların mevcudiyeti ve seçimi, önemli bir ayırt edici faktördür. Bir hizmetin müzik kitaplığının boyutu, hizmetleri karşılaştırırken çok önemlidir. Her iki hizmet de benzer kataloglar sağlar ve abonelerine özel içerik sunar. Apple, kataloğunun yaklaşık 60 milyon şarkı içerdiğini bildirirken, Spotify her gün kitaplığına 20.000 şarkı daha ekleyerek 50 milyondan fazla şarkı olduğunu iddia ediyor. Spotify ile yıllarca çekişen ancak müzik hizmetine geri dönen Taylor Swift de dahil olmak üzere tüm büyük sanatçılar her iki müzik hizmetinde de temsil ediliyor.

Kullanım Kolaylığı: Spotify Daha Esnek

Spotify

 • Apple Music’ten daha kolay kullanım.
 • İlgili sanatçıları doğru bir şekilde sunar.

Apple Müzik

 • Uzman odaklı öneriler.

Fiyat ve müzik seçiminin yanı sıra, seçiminizi yaparken bir hizmetin kullanım kolaylığını ve genel deneyimini de göz önünde bulundurun. Spotify şimdilik daha iyi bir kullanıcı deneyimine sahip. Spotify’ın kullanımı Apple Music’ten daha kolaydır. Fazla deneyim olmadan Spotify’ı açabilir ve hızlıca müzik dinleyebilirsiniz. Apple Music, aygıtlar arasında bir dizi menü ve tutarsız davranış biçimidir. Apple Music ve iCloud kullanılırken müzik senkronizasyonunun çalışma şekline ilişkin değişiklikler, aygıtlarında müziği yönetmeye alışmış dinleyiciler için biraz hayal kırıklığına neden oluyor. Bununla birlikte, Spotify’ın ücretsiz katmanı, reklamların kesintiye uğramasından kaynaklanan rahatsızlıklar sunar. Bir müzik hizmeti, seveceğiniz yeni müzikleri keşfetmenize yardımcı olmalıdır. Bu cephede rekabet berabere. Spotify, ilgili sanatçıları sunma konusunda oldukça iyidir, ancak bazı öneriler çıkmazdır. Apple, keşfi de entegre etmedi, bu nedenle bir mobil cihazda kendi başınıza yeni müzik bulmak olması gerektiği kadar kolay değil. Bununla birlikte, uzman odaklı tavsiyeleri umut vericidir; verilen zaman ve gelişme, hizmetle olgunlaşmalıdır.

Ana Özellikler

Karşılaştırıldığında, her bir hizmetin parladığı veya azaldığı başka alanlar da vardır.

 • Çevrimdışı oynatma: Her iki hizmet de ücretli planlarıyla müzik indirme olanağı sunar.
 • Ortak çalışma listeleri: Spotify, çalma listeleri oluşturmak için diğer insanlarla birlikte çalışmanıza izin verirken, çalma listeleri Apple Music’te kesinlikle yalnızdır.
 • Mevcut müzik dosyası kitaplıkları ile entegrasyon: Elma burada parlıyor. İndirilen Apple Music şarkıları, diğer parçalardan ayırt edilemeyecekleri yerde Müzik uygulamasına kaydedilir. Spotify ile ayrıdırlar ve kolayca birleştirilemezler.
 • Radyo: Her ikisi de sunuyor, ancak Apple’ın küratörlüğünü yaptığı Beats 1 istasyonu ile Apple öne çıkıyor.
 • Ses kalitesi: Spotify, 320 kbps’ye kadar yayın yaparken Apple Music 256 kbps’dir. Bununla birlikte, bir hücresel ağ üzerinden akış halinde akıtılırsa, 320 kbps müzik için biraz daha büyük veri planı ödeneği tüketimi dışında, buradaki farkın farkedilmesi olası değildir.
 • Yayın Akışı: Her iki hizmet de müzik, müzik videoları, özel teklifler ve diğer ses içeriğini yayınlar.

Nihai Karar

Apple’ın büyük bir müzik kataloğu vardır ve diğer müzik kitaplıklarıyla sorunsuz bir şekilde bütünleşir, ancak kullanımı o kadar kolay değildir. Spotify’ın kullanımı kolaydır, muazzam bir abone topluluğuna sahiptir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Bununla birlikte, biraz daha küçük bir müzik kitaplığına sahiptir ve diğer müzik kitaplıklarıyla kolayca bütünleşmez. Kitaplığınızda çok sayıda müzik bulunan bir Apple kullanıcısıysanız, Apple Music harika bir deneyim sunar. Zaten Spotify kullanıyorsanız ve mutluysanız, Apple Music bir geçişi düşünmek için yeterince iyi değildir. Spotify’ın şu anda hafif bir avantajı var, ancak bu iki premium müzik hizmeti kalite ve değer açısından baştan sona. Seçim kişisel tercihlere bağlı olabilir.