Skip to content

Apple Pay Çalışmıyor mu? Nasıl düzeltilir?

24 de Mayıs de 2021

Nakit, çek veya kredi kartıyla uğraşmak yerine, hızlı ve rahat bir şekilde alışveriş yapmak için Apple Pay mobil ödeme hizmetini kullanın. Ancak, Apple Pay’i benzin istasyonunda veya başka bir perakende kuruluşunda kullandığınızda bir işlemi tamamlayamayabilirsiniz. Bu makaledeki bilgiler iPhone 11 serisi, X serisi, 8, 7 ve 6 serisi iPhone’lar için geçerlidir.

Apple Pay’in Düzgün Çalışmamasının Nedenleri

Apple Pay’in çalışmamasının en yaygın nedenleri, telefonun pil şarjının düşük olması veya mağazanın Apple Pay’i kabul etme özelliğine sahip olmamasıdır.

Tom Werner / Getty Images
Daha sonra, Apple Pay’i işe alamadığınız zamanlar vardır ve bu, genellikle nakit para taşımıyorsanız başa çıkmak için sakıncalıdır. Apple Pay sunucularında, hatalı bir dijital ödeme terminalinde veya belirli bir banka veya kredi kartıyla ilgili sorunlar olabilir.

Apple Pay’in Çalışmaması Nasıl Onarılır

Apple Pay’i çalıştırmakta sorun yaşıyorsanız, sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunların çoğu, sorunu çözmek ve Apple Pay’in yeniden çalışmasını sağlamak için hızlı ve kolay çözümlerdir.

  1. Apple Pay sunucularının açık olduğunu onaylayın. Apple Pay sorununuz olmayabilir. Apple Pay sunucuları, iPhone’unuzla hiçbir ilgisi olmayan teknik sorunlar nedeniyle kapalı olabilir. Böyle bir durumda, servisin tekrar çalışmaya başlamasını bekleyin. Apple Pay’in herhangi bir kesinti yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için Apple Sistem Durumu web sitesine gidin ve Apple Pay’in yanında yeşil bir daire olup olmadığını kontrol edin. Yeşil bir daire, bir servis hatasını ortadan kaldırır. Diğer çözümlere geçebilirsiniz.

  2. İşletmenin Apple Pay’i kabul ettiğini onaylayın. Çalışıyorsa, Apple Pay’i kullandığınızda belirli bir terminal çalışmıyor olabilir. Bu sorunla karşılaştığınızda, kullanabileceğiniz başka bir terminal olup olmadığını sorun. Hangi terminalin Apple Pay’i kabul ettiğini öğrendikten sonra, gelecekteki işlemler için bunu aklınızda bulundurun.

  3. El ile bir kredi veya banka kartı seçin. Çalışan bir terminalde olsanız bile, iPhone’unuzda Apple Pay’i algılayan cihazla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İPhone’u elinizde tutarsanız ve Apple Pay çalışmıyorsa, ödeme yapmak için Cüzdan uygulamasında manuel olarak bir kredi kartı seçin.

  4. İPhone pilini şarj edin. İPhone pili azaldığında (tipik olarak% 10 veya daha düşük şarjda) Düşük Güç Moduna geçebilir ve iPhone’daki birçok özellik güç tasarrufu yapmak için çalışmayı durdurur. Alışverişe çıkmadan önce iPhone’unuzun şarjının yeterli olduğundan emin olun.

  5. Kredi veya banka kartını kaldırın ve yeniden ekleyin. Apple Pay’de kullandığınızda size tekrarlayan sorunlar veren bir kredi veya banka kartı olabilir. Bu, sağlayıcınızdan yeni bir kredi kartı aldığınızda ve değiştirilen bilgiler Apple Pay’de hemen güncellenmediğinde meydana gelebilir. Bu durumda kart bilgilerini kaldırın ve sorunu gidermek için yeniden ekleyin.

  6. Apple Wallet uygulamasını kapatın. Uygulamalar donabilir veya kilitlenebilir. Apple Wallet uygulamasını kapatıp yeniden açmak, Apple Pay ile ilgili bir sorunu çözebilir.

  7. İPhone’u yeniden başlatın. Telefonu yeniden başlatmak bir dizi sorunu çözebilir.

  8. İPhone’u fabrika ayarlarına geri yükleyin. Yukarıdaki stratejilerden hiçbiri Apple Pay sorununu çözmezse, iPhone’u fabrika ayarlarına geri yükleyin. Bu, siz sırada beklerken ödeme yapmayı beklerken yapılamayacak son şans seçeneğidir. Bir cihazı fabrika ayarlarına geri yüklemek kişisel verilerinizi ve dosyalarınızı iPhone’dan kaldırır, bu nedenle telefonu geri yüklemek için yakın zamanda bir yedeklemeye sahip olmak çok önemlidir.

Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri işe yaramazsa, sorunu kendiniz çözmek istiyorsanız yardım için Apple çevrimiçi destek sitesine gidin. Aksi takdirde, iPhone’u bir Apple Store’a veya yetkili bir Apple servis sağlayıcısına götürün. İPhone’u yerel bir Apple Store’a götürmeden önce bir Apple Genius Bar randevusu alın, böylece yardım için sırada beklemenize gerek kalmaz.