Skip to content

Apple Pencil Çalışmıyor mu? Bu Düzeltmeleri Deneyin

19 de Mayıs de 2021

Tam da iPad’inizle oturmak ve bir sonraki harika fikriniz üzerinde biraz beyin fırtınası yapmak üzeresiniz ve Apple Pencil çalışmıyor. Apple Kurşun Kaleminizin beklendiği gibi çalışmamasının birkaç olası nedeni vardır. Apple Pencil için sorun giderme ipuçları, aksesuarın her iki nesli için çoğunlukla aynıdır. İster Apple Pencil (1. nesil) ister Apple Pencil (2. nesil) sahibi olun, kısa süre içinde tekrar çalışır duruma getirmeniz gerekir. Bu makaledeki bilgiler, uyumlu bir iPad’deki Apple Pencil (2. nesil) ve Apple Pencil (1. nesil) için geçerlidir.

Pili Kontrol Edin

Kalemin çalışması için Apple Pencil’ınızdaki pilin şarj edilmesi gerekir. İPad’inizdeki pil durumunu kontrol etmek ve Kaleminizin dolu olup olmadığını doğrulamak için aşağıdakileri yapın:

 1. Kontrol edin Widget’lar pil durumunu iPad’inizde görüntüleyin. Widget’ları şurada bulabilirsiniz: Bugün Görünümü. Oraya gitmek için sağa kaydırın. Ev ekran, Kilit ekranı veya siz bakarken Bildirimler.

 2. İçine bak Piller Araç. Widget’ınızı görmüyorsanız, Kalem Bluetooth ile kurulum ve Piller Bugünün Görünümünde görünmesi için seçilir.

 3. Pil durumunu seçerek de kontrol edebilirsiniz. Ayarlar > Apple Kalem ve ana ekranın üst kısmındaki şarjı arıyor.

  İPad'de Apple Pencil ayarları

 4. Pil% 0 gösteriyorsa, kalemi şarj etmeniz gerekir.

  • Apple Pencil’ı (2. nesil) iPad’inizin yan tarafına manyetik olarak takarak şarj edin. Apple Pencil 2’nin şarj olması için Bluetooth’un açık olması gerekir.
  • Apple Pencil’ı (1. nesil) iPad’inizdeki lightning konektörüne takarak veya Apple Pencil ile birlikte gelen USB güç adaptörünü kullanarak şarj edin.

  Apple Pencil hızlı bir şekilde şarj oluyor, bu nedenle pil bittiyse, şarj etmek hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanızı sağlar.

İPad ile Kalem Uyumluluğunu Onaylayın

Apple Pencil 1. ve 2. nesil, farklı iPad modelleriyle çalışır; bu nedenle, yeni 2. nesil Apple Pencil’ınızı daha önce 1. nesil Apple Pencil ile kullandığınız bir iPad ile kullanmaya çalışıyorsanız, işe yaramayacaktır.

Apple Pencil (1. nesil) Uyumlu iPad’ler

 • iPad (6. ve 7. nesil)
 • iPad Pro 9,7 inç
 • iPad Pro 10,5 inç
 • iPad Pro 12.9 inç (1. veya 2. nesil)
 • iPad mini (5. nesil)
 • iPad Air (3. nesil)

Apple Pencil (2. nesil) Uyumlu iPad’ler

 • iPad Pro 12.9 inç (3. ve 4. nesil)
 • iPad Pro 11 inç

Bluetooth’un Açık Olduğunu Onaylayın

Apple Pencil’ın çalışması için iPad’inizle Bluetooth bağlantısı gerekir. Apple Kurşun Kaleminiz, Pil parçacığı altındaki aygıtlar listesinde görünmüyorsa veya bir Pil parçacığı yoksa, büyük olasılıkla Bluetooth kapalı veya sıfırlanması gerekiyordur. Kontrol etmek için aşağıdakileri yapın:

 1. İPad’inizde Ayarlar.

  İPad'deki Ayarlar uygulaması

 2. Dokunmak Bluetooth. Açık değilse Bluetooth’u açmak için geçiş anahtarına dokunun. İPad ile eşleştirilmişse Apple Penci’nizi Aygıtlarım bölümünde görmelisiniz.

  Bluetooth seçili iPad ayarları

 3. Bluetooth açılmıyorsa veya döndürme / yükleniyor simgesini görüyorsanız, iPad’inizi yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Bu aynı zamanda Bluetooth arızalı sorunlarını gidermenin harika bir yoludur.

Bluetooth ve Kalem Eşlenmemiş

Apple Kurşun Kaleminiz iPad’inizle eşleşmiyorsa veya iPad eşleştirmeyi kaybetmişse, Bluetooth eşleştirme işlemini yeniden yapmak Apple Pencil sorununuzu çözebilir.

 1. Adresine giderek iPad’in açık, kilidinin açık olduğundan ve Bluetooth’un etkinleştirildiğinden emin olun. Ayarlar > Bluetooth. Apple Kurşun Kaleminizin listelendiğini görseniz bile çalışmıyorsa yeniden eşleştirmeniz gerekebilir.

 2. Öğesinin yanındaki bilgi simgesine (daire içindeki i) dokunun. Apple Kalem Bluetooth ayarları ekranında.

  Bluetooth ayarları ekranında Apple Pencil'ın yanındaki bilgi simgesi

 3. Dokunmak Bu Cihazı Unutun açılan ekranda.

  Bu Aygıtı Unutma seçeneğini gösteren Apple Kalem ayarları

 4. Açılan pencerede iPad’in kalemi unutmasını istediğinizi öğesine dokunarak onaylayın. Cihazı Unut.

  Apple Pencil'ı unutmak için onay penceresi

 5. Apple Kurşun Kaleminizi (2. nesil) iPad’inizin yanında manyetik olarak konumlandırın. Apple Pencil (1. nesil) için, Apple Pencil’ın kapağını açın ve iPad’in lightning bağlantı noktasına takın.

 6. Bir Bluetooth Eşleştirme İsteği iletişim kutusu görünebilir, bu durumda seçin Çiftveya kalem daha önce eşleştirildiyse eşleştirme otomatik olarak gerçekleşebilir. Onarılan Apple Pencil, Ayarlar > Bluetooth ekran.

Kalem Ucu Aşınmış

Apple Kurşun Kaleminiz düzensiz davranırsa veya hiç davranmazsa Kalem ucu yıpranmış olabilir. Ucu değiştirmek basittir. Kalem ucunun uzun süre dayanması için önerilen bir süre olmamasına rağmen, birçok sahip, his, bitiş veya işlevsellik azalmaya başladığında bunları değiştirir. Yüzey pürüzlüyse veya zımpara kağıdı gibiyse, iPad’in yüzeyini çizmesini önlemek için Kalem ucunu değiştirmelisiniz.

Değiştirmek için, kalem ucunu çıkıncaya kadar saat yönünün tersine çevirin ve ardından yeni ucu Apple Kurşun Kaleminizde sabitlenene kadar saat yönünde vidalayarak takın. Ucu sonuna kadar vidalamazsanız, Apple Kurşun Kalem düzgün veya hiç çalışmayacaktır.

Uygulama Apple Pencil’ı Desteklemiyor

Tüm uygulamalar Kurşun Kalem’i desteklemez. Apple Kurşun Kaleminizin çalıştığını doğrulamak için, Notes gibi bilinen bir desteklenen uygulamayı açın. Notlar uygulaması, Kaleminizi test etmek için güvenilir ve mükemmel bir seçimdir ve ana ekranınızda olmalıdır. Elinizde yoksa indirin.

Apple ile İletişim Zamanı

Tüm bu sorun giderme adımlarını denediyseniz ve hala sorun yaşıyorsanız, Apple ile iletişime geçme zamanı gelmiştir. Apple Pencil, bir yıllık sınırlı garantiyle birlikte gelir. Kaleminiz artık garanti kapsamında değilse, Apple’a göre pil servisinin maliyeti 29 ABD dolarıdır. Ya yerel Apple Perakende Mağazanıza götürebilir ya da 1-800-MY-APPLE’ı arayabilirsiniz. Posta ile onarım veya değiştirme için Apple web sitesini de ziyaret edebilirsiniz.