Skip to content

Apple Size Gizliliğinizi Nasıl Koruyacağınızı Öğretmek İçin Burada

18 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Apple’ın yeni kılavuzu kişisel güvenliğinizi korumanıza yardımcı olur.
  • Takipçilerin konumunuza ve takviminize erişmesini nasıl engelleyeceğinizi ve iPhone’unuzun tehlikede olup olmadığını nasıl anlayacağınızı öğrenin.
  • Facebook, Apple’ın kullanıcıların kendi verilerini kontrol etmesine izin vermesinden korkuyor.
Daviles / Getty Images
Apple, yeni bir destek belgesinde iPhone’unuzu nasıl koruyacağınızı ve dolayısıyla kendinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacağınızı gösteriyor. Saldırıya uğramış bir telefonun uyarı işaretlerini görmenize yardımcı olabilir ve hatta elektronik takipçileri uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Telefonlarımız kişisel bilgilerle yüklü ve nerede olduğumuzu ve ne yaptığımızı da biliyorlar. Apple’ın yeni PDF dosyası, tam olarak neye ve nasıl dikkat etmeniz gerektiğine dair ayrıntılı bir bakış sunuyor. Kontrol listeleri bile sunar, böylece konumunuzu paylaşmadığınızdan, fotoğrafları, takvim randevularını vb. Paylaşmadığınızdan ve hiç kimsenin cihazınıza veya hesaplarınıza erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Biraz korkutucu ama aynı zamanda en iyi haliyle Apple. Apple’ın iOS erişilebilirlik uzmanı Sommer Panage, “Kişisel güvenlik için cihaz ve veri erişimi konusunda bu kılavuzu yayınladığı için Apple’dan ÇOK gurur duyuyorum” diye yazdı. “Umarım bu, yakın partner gözetimi ile uğraşan veya güvendiğiniz biri tarafından takip edilen herkese yardımcı olabilir.”

İPhone’unuzun özel ve bazen tehlikeli bilgileri vermesinin birçok yolu vardır, ancak saldırıya uğramadığınız sürece bunların çoğu, kendinize bıraktığınız ayarlara bağlıdır. Örneğin, Aile Paylaşımı kullanıyorsanız, uygulama satın alımlarını ve abonelikleri aile üyeleriyle paylaşabilirsiniz, ancak takvimlerinizi, konumunuzu ve belki de fotoğraflarınızı da paylaşabilirsiniz. Birinden ayrılırsanız, erişimi iptal etmediğiniz sürece, nerede olduğunuzu ve ne yaptığınızı yine de bileceklerdir. Başkası tarafından yönetilen bir aileye dahilseniz, kolayca ayrılabilirsiniz. Belge harika bir okuma ve derinlemesine kazarken, ilginç ve takip etmesi kolay olmaya devam ediyor. Kendinize ihtiyacınız olmasa bile, yardıma ihtiyaç duyduklarında arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak için yer imlerine eklemek isteyebilirsiniz. Bunun ne kadar yaygın olduğu sizi şaşırtabilir. Apple Health QA mühendisi Rody Albuerne, “Geçmiş yaşamımda bir Apple Store’da çalıştım ve partnerimin / eski partnerinin yaptıkları her şeyi aktif olarak izlediği için korkuyla gelen insanların kalbime / hatıralarına kazınmış o kadar çok konuşma var ki,” diyor Apple Health QA mühendisi Rody Albuerne Twitter’dan.

Apple ve Gizlilik

Apple, elinden geldiğince gizlilik taahhüdünü dile getiriyor. Bunun nedeni, özel verilerinizin toplanıp satılacak meşru bir emtia olarak değerlendirildiği teknoloji işinde önemli bir farklılaştırıcı olmasıdır. Ve Apple bu konuşmayı gerçekten destekliyor. İşte bilmediğiniz birkaç temiz gizlilik özelliği.

  • Kullandığınızda Apple Pay çevrimiçi olarak veya bir mağazada, gerçek kredi kartı numaranızı kullanmaz. Bunun yerine istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz bir belirteç oluşturur. Bu, tüccarların sizi takip etmesini engeller.
  • Eğer kullanırsan Apple ile Giriş Yapın Web sitelerinde ve uygulamalarda oturum açarsanız, e-posta adresinizi paylaşmaz (isterseniz kaydolabilirsiniz). Bunun yerine, uygulamanın herhangi bir e-postayı size ileten Apple tarafından oluşturulan bir adrese göndermesi gerekir.

“Apple’ın mahremiyetini destekliyorum, ancak yeterince ileri gittiğini sanmıyorum,” dedi (bir şekilde uygun şekilde) anonim kalmak isteyen güvenlik odaklı bir yazılım mühendisi – Cankurtaran doğrudan mesaj yoluyla. Örneğin Siri’ye güvenmediğini söyledi ve her zaman dinleyen “Hey Siri” özelliğini devre dışı bırakmakta ısrar ediyor.

Facebook Gizlilikten Nefret Ediyor

Facebook, Apple’ın her zamankinden daha sert gizlilik önlemlerinden gerçekten hoşlanmıyor ve bunun nedeni, Facebook’un tüm işinin sizin hakkınızda olabildiğince fazla bilgi toplamak üzerine kurulu olması, böylece reklamları daha iyi hedefleyebilmesi. The New York Times, bir gözetleme makinesi olduğunu söylüyor. Apple, Facebook’un reklam takibini basit bir değişiklikle, kullanıcıların reklam takibini devre dışı bırakmasına olanak tanıyan yeni bir izleme önleme seçeneği ile kesmek üzere. İşte bir uygulama sizi izlemek istediğinde açılan iletişim kutusu:

İnsanların iPhone'larında görecekleri Apple izleme önleme mesajı.

Bu kadar. Yine de Facebook tamamen çıldırdı. Tam sayfa reklamları çıkardı Wall Street Journal, New York Times, ve Washington post, bunu Apple’ın küçük işletmelere saldırmasıyla ilgili bir hikayeye dönüştürmeye çalışıyor. Ciddi anlamda. Metnin tamamını Mac Söylentileri’nde okuyabilirsiniz. İyi bir tane. Electronic Frontier Foundation buna “gülünç” dedi. NYT’den Mike Isaac tarafından paylaşılan Apple’ın yanıtı şöyledir: “Bunun kullanıcılarımız için basit bir ayağa kalkma meselesi olduğuna inanıyoruz. Kullanıcılar, verilerinin ne zaman toplandığını ve diğer uygulamalar ve web siteleri arasında ne zaman paylaşıldığını bilmeli ve seçme şansı olmalıdır buna izin vermek ya da vermemek. ”

Bu kavga daha yeni başlıyor ve izlemesi eğlenceli olacak. Facebook sarsılmış görünüyor. Tüm iş modeli, almayı istediği verilere sınırsız erişime dayanıyor. Apple, kullanıcıların bunu kapatmasına izin veriyor ve elbette çoğumuz kapatacağız. Ve muhtemelen işlerin gerçekten çirkinleşeceği anlamına geliyor.