Skip to content

Apple Touch ID nedir?

20 de Mayıs de 2021

Touch ID, birçok iPhone’da ve bazı Macintosh bilgisayarlarda bulunan bir parmak izi tarayıcısı ve okuyucusudur. Touch ID, onu destekleyen Apple cihazlarında kimliğinizi doğrulamak için bir parmak izi kullanmanızı sağlar. Parolanız ve kişisel kimlik numaranız (PIN) ile birlikte Touch ID, cihazınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Parola veya PIN bildiğiniz bir şeyken, parmak izi biyometrik veya olduğunuz bir şeydir. Touch ID, bir parola veya PIN girmek zorunda kalmadan kimliğinizi hızlı bir şekilde doğrulamanıza olanak tanır. Bir iPhone veya iPad’de Apple, dört farklı görev için Touch ID kullanmayı seçmenize izin verir:

  • Cihazınızın kilidini açın,
  • İTunes ve App Store’dan öğeler edinin
  • Apple Pay ile öde
  • Otomatik Parola Doldurmaya İzin Ver

MacOS cihazlarda, yukarıda listelenen görevlerin ilk üçü için Touch ID kullanmayı seçebilirsiniz. Ocak 2019’un sonlarından itibaren, Safari Otomatik Doldurma için Touch ID’yi kullanma özelliği test aşamasındadır ve bir macOS güncellemesinin parçası olarak kullanıma sunulması beklenmektedir. Teknolojiyi içeren yeni bir cihazı ilk kurduğunuzda Touch ID’yi yapılandırabilirsiniz. Sistemin bir parmağı tanımasını sağlamak için parmağınızı birkaç kez Touch ID dairesine yerleştirmeniz ve ardından kaldırmanız gerekir.

Touch ID, sistemin beş adede kadar parmak izini tanımasına olanak tanır. Yani her elinizden bir baş parmak ve işaret parmağı ekleyebilirsiniz. Veya başka bir kişinin parmak izlerini de ekleyebilirsiniz. Örneğin, güvenilir bir arkadaşınızın veya partnerinizin cihazınıza erişmesine izin vermek istiyorsanız, Touch ID ile parmak izlerinden birini (veya daha fazlasını) ekleyebilirsiniz.

İOS’ta Touch ID

İOS cihazlarda tüm Touch ID ayarlarını yapılandırmak, yönetmek ve ayarlamak için Ayarlar, sonra Dokunmatik Kimlik ve Şifre. Burada parmak izlerini ekleyebilir, yeniden eğitebilir veya kaldırabilir, ayrıca Touch ID’nin hangi görevleri destekleyeceğini seçebilirsiniz. Apple, 2013’ün sonlarında iPhone 5S’yi Touch ID ile piyasaya sürdü ve iPhone 8 ve 8 Plus’ın piyasaya sürülmesiyle teknolojiyi iPhone’a dahil etti. Touch ID ayrıca iPad Pro, iPad (5. nesil ve sonrası), iPad Air 2 ve iPad mini 3 ve iPad mini 4 dahil olmak üzere 2018’in sonundan önce piyasaya sürülen birçok iPad cihazında da çalışır. Apple, şirket iPhone X’i piyasaya sürdüğünde Touch ID’yi ihmal etti. 2017. Bunun yerine, iPhone X, iPhone XS, iPhone XR ve iPhone XS Max, bu sistemlerin parmak iziniz yerine yüzünüzü tanımasına olanak tanıyan Face ID’yi destekler. Apple, 2018’in sonlarında iPad Pro cihazlarının piyasaya sürülmesiyle birlikte Touch ID yerine Face ID’yi de eklemeyi seçti.

İPhone 7'nin fotoğrafı, telefonun altındaki Dokunmatik Kimlik / ana düğme üzerinde yakınlaştırıldı.

MacOS’ta Touch ID

2016’dan itibaren, bazı MacBook Pro ve MacBook Air modellerinde Touch ID de bulunmaktadır. Touch ID’yi klavyenin sağ üst kısmında (işlev tuşlarının veya Touch Bar’ın sağında) silme tuşunun üzerinde bulacaksınız. MacOS’te Touch ID ayarlarını yapılandırmak, yönetmek ve ayarlamak için Apple menüsü, seçin Sistem Tercihleri, sonra seç Dokunmatik kimlik. Oradan, sisteminiz için Touch ID ayarlarını yönetebilirsiniz. Farklı kişiler tarafından kullanılan bir Mac’te, Touch ID sistemdeki hesapları değiştirebilir. Öncelikle, her kişinin en az bir parmak izini tanıması için Touch ID’yi yapılandırması gerekir. Ardından, bir kişi Touch ID sensörüne parmağını yerleştirdiğinde, Mac bu kişinin hesabına geçer.