Skip to content

Apple TV ile Yapabileceğiniz 15 Harika Şey

15 de Mayıs de 2021

Apple TV ile neler yapabileceğinizi bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak Apple TV’nin faydaları hakkındaki fikriniz çoğunlukla video ve ses akışı ve belki de biraz oyun oynuyorsa, cihazı kısa satıyorsunuzdur. Apple TV harika, gizli özelliklerle doludur. İşte Apple TV ile yapabileceğinizi muhtemelen bilmediğiniz en iyi 15 şey. Bu makaledeki ipuçları tvOS 11 ve 12 çalıştıran 4. Nesil Apple TV ve Apple TV 4K için apple.

Ücretsiz Akış Seçeneklerini Bulun

İzleyecek bir şey ararken uygulamaların içinde arama yapmayın. Apple TV’nin evrensel sesli aramasını kullanırsanız, seçeneklerinizi size bildirmek için yüklediğiniz her uygulamayı kontrol eder. Bilmediğiniz dizi veya filmi izlemenin ücretsiz bir yolunu bile bulabilir. Bu şekilde içerik bulmak için, Siri uzaktan kumandadaki düğmesine basın ve “Bana göster” deyin [the name of the thing you’re looking for]. “Ekranın altında açılan sonuçlarda öğenizi seçin. Arama sonucu ekranında, Mevcut seçenekleriniz için açıklamanın altındaki satır. Tıklayın Açılmak videoyu tercih ettiğiniz uygulamada başlatmak için.

Duyulması Zor Diyaloğu Kaçırmayın

Daha iyi duymak için elini kulağına tutan bir kadının fotoğrafı

Görüntü Kaynağı / DigitalVision / Getty Images
Apple TV ile mırıldanan veya başka türlü duyması zor diyalogları asla kaçırmak zorunda kalmazsınız. Bir karakterin diğerine söylediğini kaçırırsanız, Siri Siri Remote üzerindeki düğmesine basın ve “ne dedi?” Video birkaç saniye geri atlar, geçici olarak kapalı açıklamalı alt yazıyı açar ve sesi artırır.

Siri ile Hızlı İleri Sarma veya Tam Olarak Geri Gitme

Bir adam Apple TV uzaktan kumandasını bir TV'ye doğru tutuyor

Onfokus / iStock Yayınlanmadı / Getty Images
Bir film veya dizide tam olarak 102 saniye ileri atlamak veya 8 dakika geri gitmek mi istiyorsunuz? Bunu Siri ve Apple TV kullanarak yapabilirsiniz. Sadece basılı tut Siri Siri Remote kumandasındaki düğmesine basın ve Apple TV’ye ne istediğinizi söyleyin: “2 dakika geri git” veya “90 saniye ileri atla”.

Altyazılara ve Ses Ayarlarına Erişin

Apple TV ses ayarları seçenekleri, ses çıkışını değiştirmenize izin verir

Apple TV’de bulunan birçok içeriğin isteğe bağlı altyazıları vardır. Bunlara erişmek için herhangi bir videoyu izlemeye başlayın ve Siri Remote’ta aşağı kaydırın. Seçiniz Altyazılar ve sonra istediğiniz dile kaydırın. Bu dilde altyazıları açmak için uzaktan kumandayı tıklayın. Altyazılar bu şekilde erişebileceğiniz tek seçenek değildir. Seçerseniz Ses, izlediğiniz videonun konuşma dilini kontrol edebilirsiniz. Yüksek sesleri azaltmak için ses seviyesini eşitleme gibi ses ayarlarına da erişebilir ve HomePod’lar dahil olmak üzere sesin gönderildiği hoparlörleri seçebilirsiniz..

HDTV’nizi Apple TV Remote ile Kontrol Edin

Apple TV'nin bir HDTV'yi kontrol etmesine izin veren ayarlar

TV kurulumunuzun farklı bölümlerini kontrol etmek için birden fazla uzaktan kumandaya ihtiyaç duymayı unutun. Bir Apple TV’niz varsa, TV’nizin parçalarına güç sağlamak için Siri Remote kontrolünü kullanabilirsiniz. Doğru ayarlar etkinleştirildiğinde, Siri Remote aynı anda TV’nizi, alıcınızı ve Apple TV’nizi açabilir ve TV’nizin (veya Sonos sisteminizin birkaç küçük sınırlamayla) ses seviyesini kontrol edebilir. Bunu yapmak için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > Uzaktan Kumandalar ve Cihazlar. İlk önce, TV’leri ve Alıcıları Kontrol Edin menü Açık. Sonra tıklayın Ses kontrol ve tercih ettiğiniz seçeneği seçin. Seç Oto emin değilseniz.

İPhone, iPad veya Mac’inizi TV’nizde görüntüleyin

AirPlay Yansıtma kullanılarak bir HDTV'de bir iPhone ekranı görüntüleniyor

Apple TV ile iPhone, iPad veya Mac’inizi HDTV’nize yansıtabilirsiniz. Bu özellik, fotoğrafları büyük ekranda görüntülemek, cihazınızdan video oynatmak veya sunum yapmak için harikadır. Bunu yapmak için iOS, macOS ve tvOS’ta yerleşik bir özellik olan AirPlay Mirroring’i kullanırsınız.

Gece Karanlık Modu Kullanın

Karanlık modu kullanan Apple TV ana ekranı

Apple TV’nin arayüzü büyük, parlak, çekici renk ve görüntülerle doludur. Ancak karanlıkta izliyorsanız bu mutlaka en iyisi değildir. Bu durumda, daha sessiz bir görünüm tercih edebilirsiniz. Apple TV’nin Karanlık Modu ile elde edebilirsiniz. Bunu etkinleştirdiğinizde ana ekranın tasarımı daha karanlık ve düşük ışıkta görüntüleme için daha uygun hale gelir. Apple TV Karanlık Modu’nu etkinleştirmek için Ayarlar > Görünüm > Karanlık. Seç Otomatik Apple TV’nin gece Karanlık Mod’a geçmesini sağlamak için.

Akıllı Evinizi Kontrol Etmek için Apple TV Kullanın

Akıllı bir evi kontrol etmek için kullanılan duvara monte bir tablet

narvikk / iStock / Getty Images
Evinizi termostatlar, ışıklar ve kameralar gibi internete bağlı akıllı ev cihazlarıyla otomatikleştirmek için akıllı bir ev hub’ına ihtiyacınız var. Hub, cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olur ve bunları internet üzerinden kontrol etmenizi sağlar. Apple’ın Homekit standardını kullanan akıllı ev cihazları için ayrı bir cihaza ihtiyacınız yoktur – Apple TV’niz bu rolü sizin için oynayabilir. Apple TV’nizin akıllı ev özelliklerini etkinleştirmek için şu adrese gidin: Ayarlar > Hesaplar > iCloud ve değiştir Benim evim -e Bağlandı.

Bluetooth Kulaklıkları, Oyun Kumandalarını ve Klavyeleri Eşleştirme

AirPods kablosuz kulaklıkların kılıfından çıkarıldığı bir fotoğraf

Apple, Inc.
Apple TV, klavyeler, kablosuz kulaklıklar ve oyun denetleyicileri dahil her tür Bluetooth aksesuarını destekler. Bir Bluetooth aksesuarınız varsa Apple TV’nize bağlayabilirsiniz. Aksesuarı eşleştirme moduna getirin ve ardından Ayarlar > Uzaktan Kumandalar ve Cihazlar > Bluetooth ve eşleştirmek istediğiniz aksesuarı seçin. Cihazın eşleşmesi için bir pin gerekiyorsa girin.

İPhone, iPad veya Apple Watch’u Uzaktan Kumanda olarak kullanın

Apple TV'yi iPhone ile kontrol etme

Siri Remote kontrolünü kaybederseniz veya tercih etmezseniz iPhone’unuzu, iPad’inizi ve hatta Apple Watch’unuzu uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz. İPad ve Apple Watch için Apple’ın ücretsiz Remote uygulamasına ihtiyacınız olacak (Watch için Remote’un Watch’un eşlendiği iPhone’a yüklenmesi gerekir). İOS 11 ve sonraki sürümleri çalıştıran bir iPhone’unuz varsa, Apple TV denetimleri Denetim Merkezi’ne yerleştirilmiştir.

Yalnızca Siri Remote’u Değil, Herhangi Bir Uzaktan Kumandayı Kullanın

Üç Logitech Harmony evrensel uzaktan kumanda

Logitech Harmony uzaktan kumandaları.
Logitech

Apple TV’niz bir ev sinema sisteminin parçasıysa, muhtemelen tüm bileşenlerinizi kontrol eden evrensel bir uzaktan kumandanız vardır. Siri Remote’a veya uygulamaya güvenmek yerine Apple TV’yi kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Apple TV’nin evrensel uzaktan kumandanızın seçeneklerini, özelliklerini ve düğmelerini “öğrenmesine” yardımcı olmanız gerekir.

Uzaktan Kumandayı Kullanarak Ekran Koruyucuları Başlatın

Apple TV'nin ekran koruyucu modundaki bir fotoğrafı

Onfokus / iStock Yayınlanmadı / Getty Images
Apple TV’nin muhteşem, hipnotik ekran koruyucuları, TV boşta kaldıktan birkaç dakika sonra açılır, ancak Siri Remote kontrolünü kullanarak onları hemen başlatmaya zorlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Apple TV ana ekranına gidin ve ekranın sol üst köşesine gidin. Ardından Menü uzaktan kumandadaki düğmesine basın. Ana ekrandayken Menü düğmesine basmak sizi otomatik olarak sol üst köşeye götürür.

Apple TV’yi Konferans Odası Ekranıyla Bir İş Aracı Haline Getirin

Apple TV'nin konferans odası modu seçeneklerini gösteren bir fotoğrafı

Apple, Inc.
Apple TV, ofislere harika bir katkı sağlar. AirPlay, bir bilgisayarı veya cihazı TV’ye yansıtmanıza izin verdiği için Apple TV, büyük ekranda sunum yapmayı kolaylaştırır. Apple TV’yi Konferans Odası Görüntüsü moduna aldığınızda, TV herkesin bağlanması ve kullanması için hazır hale gelir. Bu modda, TV bir ekran koruyucu ve nasıl bağlanılacağına dair talimatlar gösterir. Bunu etkinleştirmek için şu adrese gidin: Ayarlar > AirPlay > Konferans Odası Görüntüsü ve değiştir Konferans Odası Görüntüsü -e Açık.

Uzaktan Kumandayı Kullanarak Yeniden Başlatma

Apple tv uzaktan kumandasının yakın çekim

AdrianHancu / iStock Editoryal / Getty Images
Tıpkı bir iPhone veya bilgisayarda olduğu gibi, sorunları çözmek için bazen Apple TV’yi yeniden başlatmanız gerekir. Ayarlar uygulamasındaki bir seçenek bunu yapar, ancak Siri Remote’u kullanarak yeniden başlatarak bir dizi tıklama kaydedebilirsiniz. Bunu yapmak için, Ev ve Menü Apple TV’nin önündeki ışık yanıp sönmeye başlayana kadar aynı anda uzaktan kumandadaki düğmelere basın. Ardından düğmeleri bırakın ve Apple TV yeniden başlar.

Birden Fazla Apple TV’yi Eşzamanlı Tutun

Apple TV bir ana ekran ayarı

Birden fazla Apple TV’niz varsa, muhtemelen aynı uygulama ve seçeneklere sahip olmalarını istersiniz. Ancak bunları manuel olarak düzenlemeniz veya senkronize etmeniz gerekmez. Tek Ana Ekran özelliği ile bunun için endişelenmenize gerek yok. Bu seçeneği etkinleştirin ve aynı iCloud hesabını kullanan tüm Apple TV’ler, yükledikleri uygulamalar, uygulamaların düzenlenme şekli, klasörler ve daha fazlası için otomatik olarak eşzamanlı kalır. Bir Ana Ekranı etkinleştirmek için şuraya gidin: Ayarlar > Hesaplar > iCloud ve değiştir Bir Ana Ekran -e Açık.