Skip to content

Apple TV’de Neredeyse Her Videoyu İzlemek için VLC Nasıl Kullanılır

19 de Mayıs de 2021

Apple TV, mükemmel bir akış eğlence çözümüdür, ancak oynatabileceği medya formatlarının sayısıyla sınırlıdır. Pek çok medya sunucusundan veya desteklenmeyen formatlarda sunulan materyalden içerik akışı sağlayamaz. Bu kötü haber; İyi haber şu ki, burada açıklanan Plex, Infuse ve VLC media player dahil olmak üzere bu diğer formatları oynayabilen uygulamalar mevcut.

VideoLAN

VLC ile tanışın

VLC olağanüstü bir üne sahiptir. Yıllardır Mac, Windows ve Linux platformlarında bilgisayar kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır ve video oynatma için önemli bir araç haline gelmiştir. Bu kullanışlı yazılım, onu geliştiren kar amacı gütmeyen kuruluş VideoLAN tarafından ücretsiz olarak sunulur. VLC ile ilgili harika olan şey, atmayı düşündüğünüz hemen hemen her şeyi oynayabilmesidir. VLC, düzinelerce video ve ses formatını destekler. Uygulamayı Apple TV’nize bağladığınızda, yerel ağ oynatma, uzaktan oynatma ve ağ üzerinden oynatma dahil olmak üzere birden çok kaynaktan video akışlarını birden çok biçimde izleyebilirsiniz.

Yerel Ağ Oynatma

Yerel Ağ Oynatma, Windows ağ paylaşımları veya UPnP dosya keşfi kullanılarak yerel bir ağda dosya paylaşımı içindir. VLC, bağlı yerel dizinlerdeki medya dosyalarına erişir. Ağınızda bir tane varsa, bunları, Yerel ağ sekmesi. Yerel ağ dosya paylaşımlarınızın her biri ekranda görünür. Onları seçin, oynatmak istediğiniz paylaşımı seçin, gerekli olabilecek oturum açma bilgilerini girin ve burada tutulan dosyalara kalbinizin içeriğine göz atın. Medya oynatırken, Apple TV Remote’ta bir aşağı kaydırma, parça seçimine, oynatma hızına, medya bilgilerine, ses kontrollerine ve varsa medya için altyazı indirme becerisine erişmenizi sağlar.

Uzaktan Oynatma

Bilgisayarınızda sakladığınız farklı dosya biçimlerindeki dosyaları oynatmak isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızda çalabileceğiniz hemen hemen her şeyi Apple TV’nizde çalabilirsiniz.

  1. Bu özelliği kullanmak için seçin Uzaktan Oynatma ve sonra vurgulayın ve seçin Uzaktan Oynatmayı Etkinleştir.

  2. Bu, size Apple TV için yerel bir ağ adresi oluşturan ve gösteren VLC uzaktan oynatma sunucusunu etkinleştirir. (Merak etmeyin, bu adrese yalnızca ağınızdaki diğer cihazlar erişebilir).

  3. Bir sonraki adım, bir web tarayıcısını açtığınız ve Apple TV ekranında görünen, önceki adımda oluşturulan VLC adresini girdiğiniz, ağınızda bulunan herhangi bir bilgisayarda gerçekleşir.

  4. Adres, VLC’nin Uzaktan Oynatma penceresini açar. Artık dosyaları Apple TV’de oynatmak için pencereye sürükleyip bırakabilir veya + Dosya seçici iletişim kutusunu (Mac’te Finder) kullanarak seçmek için pencerenin sağ üst tarafındaki düğmesine basın. Ayrıca belirli bir video akışının URL’sini de girebilirsiniz.

  5. Bilgisayarınızda seçtiğiniz dosya artık Apple TV’nizde oynatılır ve sistemin daha sonra başka içerik için bu alanı kullanması gerekene kadar Apple TV’nizde önbelleğe alınır.

Ayrıca bir mobil cihazda tutulan medyayı da seçebilirsiniz. + düğmesine veya bir URL girin.

Ağ Akışı Oynatma

Ağ Akışı Oynatma, tam URL’sine sahip olduğunuz hemen hemen tüm medya akışlarını yönetir. Buradaki zorluk, alışkın olduğunuz standart URL olmayan kesin URL’yi bilmektir. Tam URL’yi bulmak için, akışı tutan sayfanın kaynak koduna baktığınızda tanımlayabileceğiniz bir medya dosyası son ekine sahip karmaşık bir URL aramanız gerekir. Doğru URL’ye sahip olduktan sonra, bunu Apple TV’de yayınlamak için Ağ Akışı kutusuna girin. VLC, burada erişmiş olduğunuz tüm önceki URL’lerin yanı sıra daha önce Uzaktan Oynatma’yı kullanarak erişmiş olduğunuz tüm URL’lerin bir listesini tutar. Uygulamanın diğer bazı yararlı özellikleri arasında oynatma hızını artırma kapasitesi ve ihtiyaç duyduğunuzda birçok dilde birçok film için altyazı indirebileceğiniz OpenSubtitles.org ile entegrasyon yer alır. Eski medya sunucularında büyük miktarda içeriğiniz varsa, VLC muhtemelen sizin için önemli bir uygulama haline gelecektir.