Skip to content

Apple TV’nizi Tatile Çıkarma

22 de Mayıs de 2021

Apple TV bağımlılık yapabilir. İstediğinizi, istediğiniz zaman, istediğiniz yerden izleyin. Müzik dinleyin, kendinizi eğitin, oyun oynayın ve çok daha fazlasını yapın. Ancak tatile gittiğinizde, Apple TV’nizi kaçırabilir ve bir otelin eğlence seçeneklerini karşılaştırma ile sınırlı bulabilirsiniz. Apple TV’nizi tatile yanınızda getirmek mümkündür, ancak Apple TV’nizle seyahat etmek kolay değildir ve planlama ve hazırlık gerektirir. Apple TV ve Siri Remote dışında bir HDMI kablosuna, ethernet kablosuna, Lightning-USB kablosuna ve bir Apple TV güç kablosuna ihtiyacınız olacak. Bir AirPort Express veya taşınabilir Wi-Fi yönlendiricisine ve bir HDMI-VGA adaptörüne (ses destekli) ihtiyacınız olabilir.

Apple TV’yi Çevrimiçi Kullanmak

AdrianHancu / Getty Images
Birçok otel konuklara düz ekran TV sunarken, hepsi geniş bant bağlantıları veya ücretsiz Wi-Fi sunmuyor. Hatta bazı oteller, internete girmek için misafirlerinden yüksek ücretler talep etmekte ısrar ediyor. Seyahate çıkmadan önce, size Apple TV’nize katılabileceğiniz bir Wi-Fi ağı veya doğrudan otel odanızda bağlayabileceğiniz kablolu bir geniş bant bağlantısı sağlayabileceklerinden emin olmak için varış noktanızı kontrol edin.

Geniş Bant Bağlantısı Kullanma

Kablolu bir geniş bant bağlantısına bağlanabiliyorsanız, bir AirPort Express’i veya başka bir taşınabilir Wi-Fi yönlendiricisini yanınıza alın, böylece Apple TV’nizi çevrimiçi hale getirmenize olanak tanıyan kendi Wi-Fi ağınızı oluşturabilirsiniz. Windows bilgisayarınızı veya Mac’inizi bir Wi-Fi erişim noktasına nasıl dönüştüreceğinizi öğrenin.

Wi-Fi Bağlantısı Kullanma

Doğrudan bağlanacak bir geniş bant bağlantınız yoksa, seçenekleriniz biraz daha sınırlıdır. Bir seçenek, Wi-Fi ağına katılmak için Mac’inizi veya PC’nizi kullanmak ve ardından bilgisayarı bir ethernet kablosuyla Apple TV’nize bağlayarak Apple TV’nizi ağa taşımaktır. Diğer bir seçenek, otel odanızda Apple TV’yi desteklemek için geçici bir Wi-Fi ağı kurmak için iPhone’unuzun 4G bağlantısını kullanmaktır. Cömert bir ağ sağlayıcınız olmadığı sürece bu veri ücretlerine neden olacak olsa da, makul derecede hızlı bir şekilde çevrimiçi olabileceksiniz.

Apple TV’nizin Ağa Eklenmesini Sağlayın

Her konuk odaklı Wi-Fi hizmeti aynı değildir. Bazı yerler tüm misafirlerinin ağa katılmasına izin vermekten oldukça memnun görünürken, diğerleri ağa çevrimiçi bir form kullanarak erişmenizi ister. Bu, yerleşik bir web tarayıcısı olmadığı için Apple TV’de çalışmaz. Ancak seçenekler var. Bir otelin teknik destek ekibi, Apple TV’nizi ağa manuel olarak ekleyebilir, ancak onlara MAC adresini vermeniz gerekecektir. MAC adresini bulmak için şuraya gidin: Ayarlar > Genel > hakkında ve ara Wi-Fi adresi. 12 basamaklı onaltılık bir kod olacaktır. Seyahate çıkmadan önce bunu not edin ve Apple TV’nizin altına yapıştırın, böylece onu teknik desteğe verebilirsiniz. Otelinizin teknik desteği ile iletişime geçmek için resepsiyona danışın veya odanızdaki internet erişim bilgilerini bulun.

Hız ve Konum Sorunlarını Giderme

Seyahate çıkmadan önce otel ağının ne kadar hızlı olduğunu öğrenin. Bazı otel ağları, bant genişliğini paylaşan ve aynı anda ağı kullanan birden fazla misafir ile oldukça yavaştır. Yavaş bir ağ, yayınladığınız içeriğin gecikeceği ve takılacağı anlamına gelir. Filmler durabilir ve yeni şovlara gitmek biraz zaman alabilir. Bu durumda, çevrimiçi olarak yeni içeriğe erişmeyi denemek yerine, Apple TV’nizi kullanarak Mac, iPad veya iPhone’unuzda bulunan içeriği yayınlayın. İTunes Store aracılığıyla bir film indirirseniz, yavaş bir ağda daha iyi bir izleme deneyimi için Standart Çözünürlük formatını seçin. Apple TV’nizle içeriğe erişebilseniz bile konumunuzun eğlence planlarınızı durdurabileceğini unutmayın. Akış hizmetleri, içerik göndermeden önce konumunuzu belirler ve doğru telif hakkı izni olmayan bir konumdaysanız erişimi reddeder. Kaçışınıza gitmeden önce hangi uygulamaların çalışacağını ve neleri yayınlayabileceğinizi anladığınızdan emin olun.

Apple TV Alternatifleri

Apple TV’nizle seyahat etmenin işe yaramayacağına karar verirseniz, iPhone veya iPad’inizi Lightning Dijital AV Adaptörü ve bir HDMI kablosu kullanarak mevcut olan herhangi bir ekrana bağlamayı düşünün. Hızlı bir ağ ve cömert bir veri ödeneği ile bu, MAC adresinizi paylaşmadan veya evinizden uzakta bir Apple TV’yi çevrimiçi olarak almak için gereken tüm çemberleri atlamadan filmleri izlemenize olanak tanır. VLC gibi bir ev medya sunucusuna bağlamayı düşünün, VLC’yi Apple TV’nize bağladığınızda, yerel ağ oynatma, uzaktan oynatma ve ağ üzerinden oynatma dahil olmak üzere birden çok kaynaktan video akışlarını birden çok formatta izleyebilirsiniz.