Skip to content

Apple tvOS Sürümleri Kılavuzu: Bilmeniz Gereken Her Şey

14 de Mayıs de 2021

tvOS, Apple’ın popüler Apple TV donanımını çalıştırmak için kullandığı işletim sistemidir; tıpkı iOS’un iPhone ve iPad’inizi çalıştırması, macOS’un MacBook’unuzu çalıştırması ve watchOS’in Apple Watch’unuzu çalıştırması gibi.

tvOS 14

Yayınlandı: 16 Eylül 2020 tvOS 14 güncellemesi; ses paylaşımı, resim içinde resim modu, yeni ekran koruyucular ve iPhone’unuzdaki fotoğrafları ve videoları Apple TV 4K’ya aktarabilme gibi bir dizi yeni özellik getiriyor. Artık iki set AirPods veya Beats ürününü bir Apple TV’ye bağlayabilir ve bir arkadaşınızla film veya şov izleyebilirsiniz. Ayrıca, ayrı ses kontrolleri elde edersiniz. Resim içinde resim, bir film izlerken veya oyun videolarını izlerken bir video oyunu oynarken hava durumunu kontrol etme gibi çoklu görevler yapmanızı sağlar. Oyuncular ayrıca çoklu kullanıcı desteği ve Xbox Uyarlamalı Denetleyiciler dahil olmak üzere daha uyumlu oyun denetleyicileri alır. Son olarak, akıllı ev ürünleriniz varsa, kapı ziliniz çaldığında bir bildirim alabilir ve Apple TV’nizden orada kimin olduğunu görebilirsiniz.

tvOS 13

Yayınlandı: 24 Eylül 2019

Son sürüm: tvOS 13.4.8

Apple Inc
Apple’ın tvOS 13’ü, Apple TV’niz için bazı harika yeni özellikler getiriyor. Uygulamalardan tam ekran video içeren yeni bir ana ekran, size saati, tarihi, Şu An Çalınan ve AirPlay kontrollerini gösteren yeni bir Kontrol Merkezi, kendi Apple TV alanınızı oluşturmanıza yardımcı olacak Çoklu Kullanıcı desteği (kişisel Apple ile Müzik yetenekleri de), şirketin premium abonelik oyun hizmeti Apple Arcade (Xbox ve PlayStation denetleyicileri için destekle), TV’niz ve hoparlörleriniz arasındaki sinir bozucu gecikmeyi düzeltmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olan yeni kablosuz ses senkronizasyonu, yeni resim içinde resim destek ve (doğal olarak) yeni ekran koruyucular.

tvOS 12

Mevcut tvOS logosu

Apple Inc
İlk versiyon: 17 Eylül 2018
Son sürüm: tvOS 12..4.1 2018’de Apple, Apple TV için başka bir büyük yazılım güncellemesi yayınladı: tvOS 12. Yeni yazılım, başlangıçta 7.1.4’e kadar surround ses kanalına sahip Apple TV 4K’da Dolby Atmos ses desteği ekledi. Apple ayrıca, onu destekleyen TV uygulamaları için yeni bir sıfır oturum açma deneyimi getirdi; artık uygulamalarını Apple TV’de kullanmak için çeşitli kablo sağlayıcılarına giriş yapmanıza gerek yok. İşletim sistemi ayrıca, birkaç yeni havadan ekran koruyucunun yanı sıra iOS 12 çalıştıran bir iPhone veya iPad’iniz olduğu sürece Parola Otomatik Doldurma özelliğini de içeriyordu. Son olarak tvOS 12, Control4, Crestron ve Savant gibi ev kontrol sistemleri için daha fazla geliştirici desteğinin yanı sıra üçüncü taraf uzaktan kumandaların Siri’yi de içermesini sağladı. Şimdi 12.3 sürümünde, tvOS, izlemek istediklerinizi bulmayı ve gezinmeyi çok daha kolay hale getirmek için Şimdi İzle, Filmler, TV Şovları, Spor, Çocuklar, Kitaplık ve Arama bölümlerini içeren yeniden tasarlanmış bir TV uygulamasına sahiptir. Uygulamanın ilk sürümü (ilk kez 2016’da görüldü) yalnızca Şimdi İzle, Spor, Kitaplık, Mağaza ve Arama alanlarına sahipti. Sonunda, 2019 Sonbaharında piyasaya sürülecek olan Apple’ın beklenen yayın hizmeti Apple TV + ile entegre olacak.

Temel Yeni Özellikler:

 • Dolby Atmos desteği
 • Kablo uygulamaları için sıfır oturum açma
 • İOS cihazlardan Otomatik Doldurma
 • Uzay tabanlı ekran koruyucular
 • Daha fazla üçüncü taraf ev kontrol sistemi ve Siri özellikli uzaktan kumanda desteği
 • Yeniden tasarlanan TV uygulaması
 • Siri’ye videolarınızı ve müziğinizi nerede oynatacağını söyleyin
 • Bir Mac veya iOS cihazı bulun

tvOS 11

tvOS 11 Özellikleri açılış ekranı

Apple Inc
İlk versiyon: 19 Eylül 2017
Son sürüm: tvOS 11.4.1, 9 Temmuz 2018 Aynı 4. nesil Apple TV, 2017’de başka bir yazılım güncellemesi aldı ve önceki sürümler kadar heyecanlı olmasa da, Apple’ın televizyon cihazı için çeşitli özellikler dahil edildi. TvOS 11 ile kullanıcılar karanlık modu günün saatine göre programlayabiliyor, Ana Ekranlarını birden fazla Apple TV cihazında (iCloud aracılığıyla) senkronize edebiliyor ve AirPod’larını iOS’ta olduğu gibi otomatik olarak ayarlayabiliyorlardı. Güncelleme ayrıca sonunda TV uygulamasıyla (Siri desteği dahil) canlı spor için daha iyi destek ve çeşitli oyunlar ve takımlar için ekran bildirimleri alma özelliğini de içeriyordu. AirPlay 2, HomePod’a çok odalı ses çalma özelliğini getirirken, Apple TV’ye bağlı hoparlörler HomeKit’te göründü. TvOS 11 çıktığı sırada Apple, HDR desteği de içeren 4K Apple TV’yi de piyasaya sürdü. Bu aynı zamanda 5. Nesil Apple TV olarak da bilinir.

Temel Yeni Özellikler:

 • Otomatik Karanlık Mod planlaması
 • Ana Ekran senkronizasyonu
 • Otomatik AirPod eşleştirme
 • Spor için daha iyi Siri desteği

tvOS 10

tvOS 10 Özelliği açılış ekranı

Apple Inc
İlk versiyon: 13 Haziran 2016
Son sürüm: tvOS 10.2.2, 19 Temmuz 2017 Ertesi yıl Apple, Apple TV işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan tvOS 10’u piyasaya sürdü. iPhone ve iPad için yepyeni bir Remote uygulaması, daha kolay erişim için tek oturum açma sistemi içeriyordu. uygulamalara ve medya içeriğine, HomeKit desteğine ve karanlık moda. Tüm bu özellikler, bir yazılım güncellemesiyle 4. nesil Apple TV için mevcuttu.

Temel Yeni Özellikler:

 • iOS Remote uygulama desteği
 • Kablo sağlayıcıları için tek oturum açma
 • HomeKit desteği
 • Karanlık mod

tvOS 9

Apple TV'de tvOS 9 arayüzü

Youtube
İlk versiyon: 9 Eylül 2015
Son sürüm: tvOS 9.2.2, 18 Temmuz 2016 iPad Pro ve iPhone 6S’nin ilk sürümüyle birlikte 2015 yılında tanıtılan tvOS 9, geliştiricilerin oluşturması için yerleşik bir yazılım geliştirme kiti (SDK) dahil olmak üzere Apple TV’nin 4. Nesil cihazına yeni özellikler getirdi cihaz için uygulamalar ve bu uygulamaları tüketicilere satmak için bir Apple TV App Store. Ayrıca, bir dokunmatik yüzey ve bir mikrofon içeren yeniden tasarlanmış Siri Remote aracılığıyla Siri ile uygulamalarda arama yapmanızı sağlar.

Temel Yeni Özellikler:

 • Yerleşik SDK
 • tvOS App Store
 • Uygulamalarda Siri araması
 • Yeni Siri Remote desteği

Kısa Bir Apple TV Tarihi

Orijinal Apple TV ilk olarak 2006’da tanıtıldı; Ön siparişler ertesi yıl başladı. Başlangıçta iTV olarak adlandırılan (daha sonra İngiliz merkezli ITV’den gelen bir davadan kaçınmak için değiştirildi), bu birinci nesil Apple TV 40 GB sabit diskle geldi. 2009’da 160 GB’lık bir model piyasaya sürüldü. Mac yazılımı Front Row’u temel alan işletim sistemi, 2008’de Apple TV’nin iTunes çalıştıran bir bilgisayara akış yapmasına gerek kalmadan kendi başına çalışmasına izin veren bir yazılım güncellemesi aldı. Bu ilk yineleme, güvenlik endişeleri nedeniyle 2018’de kaldırılan iTunes özelliği ile 2015’te durduruldu. İkinci nesil Apple TV 2010’da çıktı; iOS tabanlı bir işletim sistemini ilk çalıştıran sistemdi ve bugünün tvOS’unun yolunu açtı. 2015’in 4. nesil Apple TV’sine kadar tvOS 9, böyle adlandırılan ilk işletim sistemi oldu. En güncel tvOS sürüm numarası 12’de, tvOS 13 en son WWDC’de Tim Cook ve Apple tarafından duyuruldu.